
Pred štyrmi rokmi takto zbrojní inšpektori OSN z Iraku odchádzali. Teraz ich Irak v obave pred americkým útokom opäť pozýva. FOTO - TASR/AP
li, že by opäť pozvali do krajiny medzinárodných zbrojných inšpektorov.
Väčšina pozorovateľov sa zhoduje, že je to zastierací manéver. Bagdad sa snaží hrať o čas. Vojna je nepochybne to posledné, čo by chcel. Preto včera v liste generálnemu tajomníkovi OSN Kofimu Annanovi pozvali do Bagdadu len šéfa inšpektorov Hansa Blixa, s ktorým chcú hovoriť o technických otázkach spojených s možným návratom. Zhodujú sa však, že pozvánka by mohla skomplikovať americkú snahu zvrhnúť Saddáma. Inšpektori by pravdepodobne poslúžili americkým spojencom ako argument proti zásahu.
Saddám pred štyrmi rokmi inšpektorov z krajiny vyhnal. Odvtedy ich tam nebol ochotný vpustiť. Pritom mnohým by práve prítomnosť mužov z OSN stačila. Mať v krajine inšpektorov, ktorí by sa dostali k irackým zbraniam, by budilo dojem, že Saddám je pod kontrolou.
Zdá sa však, že Saddám zatiahol ručnú brzdu neskoro. Podľa zákulisných informácií denníka The New York Times diplomati v OSN pochybujú, či by pozvánka mohla ešte rozbehnutú Ameriku zastaviť.
Proti hovoria aj predošlé skúsenosti. Irak nehral so svetom nikdy férovú hru. Inšpektori sa ani zďaleka nedostali všade. A preto možno pochybovať, že by to teraz bolo inak. K tomu treba pripočítať informácie expertov, že Saddám vyrába chemické a biologické zbrane a nie je ďaleko od atómovej bomby.
Zdá sa, že iracký krok je obyčajnou vypočítavosťou. Rusko síce hovorí o prielome, je však osamotené. A to aj napriek tomu, že mierny optimizmus včera prejavovali aj mnohí západoeurópski spojenci.
Väčšina si skôr všíma, že pozvánka prichádza v čase, keď o možnostiach útoku na Irak hovorí už aj americký Senát. Serióznosť ponuky naštrbuje aj to, že len pred štyrmi dňami Kofi Annan oznámil, že ani tretie kolo rokovaní s Irakom o návrate inšpektorov nedopadlo úspešne.
Preto sa zdá, že včerajšie pozvanie, nebude skutočným zlomom. Len pár hodín pred pozvánkou pre Blixa to potvrdil aj americký prezident George Bush. Najskôr jednoznačne povedal jordánskemu kráľovi Abdalláhovi, že svoj názor nezmenil a naďalej chce zmeniť režim v Bagdade a potom v Kongrese o ďalší rok predĺžil americké ekonomické embargo na Irak.
MATÚŠ KOSTOLNÝ