Slávne značky a ich majitelia

Imidž úspešného človeka dotvárajú aj hodinky. Ak sa rozhodujete, do akej značky investujete, prečítajte si, aké hodinky nosia alebo nosili známe osobnosti. Hoci mnohé z nich majú až astronomické ceny, väčšinou ide o výrobky, ktoré vydržia niekoľko generác

ií.

Signál pre Kasparovových súperov

Zakladateľmi značky Audemars Piguet boli spolužiaci a priatelia z hodinárskej školy Jules-Louis Audemars a Edward-Auguste Piguet. Po nich pomenovaná značka je dodnes symbolom švajčiarskej hodinárskej kvality, tradície a, samozrejme, k tomu patrí aj zodpovedajúca cena. Netreba sa čudovať, veď výroba a zostavenie špičkových výrobkov trvá tri mesiace.

K slávnym nositeľom tejto značky patrí napríklad Alberto Tomba, bývalý taliansky lyžiarsky šampión v slalome, ktorý vlastní Royal Oak Offshore Chronograph. Fenomenálny šachista Garry Kasparov používa Les Royal Oak, ktoré si pri hre vždy odloží vedľa šachovnice. V momente, keď vie, že zápas vyhrá, si hodinky opäť pripne a súper vie, že je v tom okamihu stratený. Herec Arnold Schwarzenegger nosí Royal Oak Offshore, ktoré strieda s talianskymi Paneria Luminor.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Hodinky kráľov

Manufaktúra Breguet vznikla v roku 1775. Po návrate z Paríža do rodného švajčiarskeho NeuchČtelu ju založil mladý hodinársky majster Abraham-Louis Breguet.

Pre zvýšenie reputácie značky urobili veľa spisovatelia Balzac, Dumas, Mérimée, Stendhal, Verne či Puškin. Surrealista Max Jacob spravil hodinky tejto značky dokonca ústredným hrdinom jednej zo svojich noviel.

Menoslov najznámejších osobností, ktoré sa hrdili hodinkami Breguet, je takmer učebnicou histórie posledných storočí, ale aj prehľadom európskych panovníckych dvorov – francúzska kráľovná Mária Antoinetta, kráľ Ľudovít XVI., vojvoda Orleánsky, kancelár Talleyrand, Napoleon Bonaparte, princ Waleský, turecký sultán Selim III., cisárovná Jozefína, ruský cár Alexander I., anglický kráľ Juraj III., pruský princ Frederick-William, pápež Pius VII., kráľ Ľudovít XVIII., kráľovná Viktória, brazílska cisárovná Isabelle, maharadža z Kapurthalu, španielsky kráľ Alfonz XIII., klavirista Arthur Rubinstein, tvorca automobilov Bugatti, grécky princ Juraj, Sir Winston Churchill, egyptský kráľ Farouk či princ Charles.

SkryťVypnúť reklamu

S čím sa ponáral do morských hlbín Jacques Cousteau

História značky Blancpain je zviazaná s dedinkou Villetert, kde sa usadil francúzsky hugenot Jean-Jacque Blancpain, ktorý tu začal v roku 1735 vyrábať hodinky. Vysoká kvalita manufaktúrnej práce, precíznosť a presnosť boli základným kameňom úspechu a slávy značky.

Vreckové hodinky Blancpain nosil napríklad Napoleon Bonaparte. V roku 1956 začal túto značku používať aj potápač a filmár Jacques Cousteau – pre nakrúcanie v hĺbke si vybral typ Fifty Fathoms. Sú to vodovzdorné hodinky, s ktorými sa možno potápať do hĺbky 200 metrov. Súčasnou obdobou sú hodinky Le Brassus.

Hrali vo Vanilkovom nebi

Možno si niekto spomenie, že jeho starý otec mal „schauhausenky“. Je to prezývka starej slávnej značky IWC, ktorá sa preslávila vysokou kvalitou a sloganom, že vyrába hodinky nie pre jednu generáciu, ale naveky. Ešte aj dnes sú jej majstri schopní opraviť hodinky staré aj niekoľko desiatok či stovku rokov. IWC si mimoriadne cenil napríklad posledný bulharský cár Ferdinand I. Bulharský. Svetoznámy psychiater Karl Jung nikdy ani inú značku nenosil. Aj Sir Winston Churchill nosil až do smrti hodinky IWC, ktoré dostal po svojom prejave na zürišskej univerzite v roku 1946. Striedal ich však so svojimi obľúbenými hodinkami Breguet.

SkryťVypnúť reklamu

Ak ste videli posledný film s Tomom Cruiseom Vanilkové nebo, možno ste si všimli krásne hodinky na jeho ruke – boli to IWC Mark XV s oceľovým puzdrom a koženým remienkom z bizóna. Pre hollywoodske hviezdy nie je síce tento typ hodiniek obvyklý, ale rola mladého bohatého dandyho si vyžadovala niečo mimoriadne, a tak mal Cruise práve IWC.

Preleteli z kontinentu na kontinent

Značka Longines oslávila tohto roku 170. výročie svojej existencie. Svetovú slávu jej priniesol letec Charles Lindbergh, ktorý mal navigačné náramkové hodinky pri svojom prvom transkontinentálnom lete z New Yorku do Paríža v roku 1927. Firma zabezpečovala dlhé roky aj meranie presného času na olympijských hrách a iných svetových športových podujatiach. Synonymom vysokej elegancie sa stali v čase, keď využili ako reklamné osobnosti Audrey Hepburnovú či Humphreyho Bogarta. V tejto tradícii pokračuje firma dodnes – typ DolceVita reprezentujú napríklad herci Billy Zane, Oleg Menšikov, Carina Lauová, Aishwayra Raiová či Chiara Mutiová.

SkryťVypnúť reklamu

Dostali sa na Mesiac

K najrozšírenejším a marketingovo najzdatnejším švajčiarskym firmám patrí firma Omega. Preslávil ju najmä astronaut Neil Armstrong, prvý človek, ktorý bol na Mesiaci, a každý mohol vidieť, akej značky má hodinky (aj vo filme Apollo 13 ich mal na ruke Tom Hanks). Najznámejšími tvárami Omegy sú supermodelka Cindy Crawfordová, ktorá nosí Omega Constellation, Martina Hingisová, ktorá dáva prednosť športovejším Seedmaster Automatic, Michael Schumacher – jazdec Formuly 1, ktorý uprednostňuje Speedmaster Chronograf. Ruská tenistka Anna Kurnikovová nosí s obľubou Constellation Quadra, ktoré možno zaradiť už do kategórie hodiniek – šperkov. A nezabudnime ani na agenta 007 Jamesa Bonda, čiže Piercea Brosnana. Pre filmy, v ktorých hral, vyrobila Omega špeciálne hodinky s viacerými nezvyčajnými funkciami. Základ tvorili Seamaster Proffesional, ktoré používajú aj olympijskí plaveckí víťazi Alexander Popov a Ian Thorpe.

SkryťVypnúť reklamu

Hodinky Marie Curie Sklodowskej

Preslávenú a súčasne aj poslednú nezávislú ženevskú značku Patek Phillipe s dvojstoročnou tradíciou nosili mnohé slávne osobnosti. Medzi nimi napríklad nositeľka Nobelovej ceny Marie Curie Sklodowska, hudobný skladateľ Richard Wagner, ruský spisovateľ Lev Tolstoj, filmový tvorca Walt Disney, speváčka Ella Fitzgerald, letec Charles Lindbergh, ktorý ako prvý človek preletel oceán, klavírny virtuóz Arthur Rubinstein – ten nosil aj hodinky Breguet, ale len pri klavírnych vystúpeniach.

Hodinky pre umelcov, športovcov i politikov

Najmä v umeleckých kruhoch sú rozšírené hodinky značky Rolex. Zoznam ich majiteľov je skutočne dlhý, preto spomenieme len niekoľko mien. S obľubou ich nosieval huslista Yehudi Menuhin. Športový typ „rolexiek“ patrí nerozlučne aj k Reinholdovi Messnerovi, horolezcovi, ktorý ich mal na ruke aj pri svojom výstupe na Mount Everest bez kyslíkového prístroja. Ďalšími známymi nositeľmi boli a sú: taliansky režisér Franco Zeffirelli, spisovateľ Frederyc Forsyth, trojnásobný šampión formuly 1 Jackie Stewart, francúzsky prezident Charles de Gaulle. Rolex nosil aj Fidel Castro, Richard Nixon či Muamar Kadaffi.

SkryťVypnúť reklamu

Hodinky z Le Mans

Ďalšou slávnou značkou je Tag Heuer, ktorú založil v roku 1860 hodinársky majster Edouard Heuer. Rodinná firma ako jedna z prvých na svete odhadla vývoj 20. storočia, ktoré sa klaňalo rýchlosti športových automobilov, a tak jedny zo svojich prvých športových chronografov venovala automobilovým pretekom v Monte Carlo v roku 1916. Ešte väčšiu slávu im priniesol herec Steve McQueen, ktorý mal pri nakrúcaní filmu Le Mans na ruke typ Monaco. K pretekárom formuly 1, ktorí spojili svoje meno so značkou Tag Heuer – Monza patrili napríklad Jim Clark, Ronnie Peterson, Emerson Fitipaldi, John Surtees či Ayrton Senna. Neodolal im ani tenista Boris Becker.

Hodinky princeznej Diany

Jednou z najstarších švajčiarskych manufaktúr je takmer 250-ročná firma Vacheron & Constantin. Vznikla v Ženeve v roku 1755. Keďže tieto hodinky patria do najvyššej cenovej kategórie, ich majiteľmi boli odjakživa ľudia z najvyšších kruhov. Thajský kráľ Chulangkorn začal zbierať hodinky tejto značky začiatkom 20. storočia. Ďalšími „hlavami pomazanými“ boli napríklad cár Alexander II. či cisár František Jozef – obaja mali vreckové hodinky. Kráľovná Viktória nosila striedavo aj dámske hodinky Patek Philippe, kráľovná Alžbeta II. ich dostala ako dar ku svojej korunovácii od švajčiarskeho štátu. Princezná Diana mala typ Lady Kalla – boli to najdrahšie hodinky vyrobené počas celej histórie firmy. V roku 1955 pripravila firma špeciálnu sériu štyroch hodiniek na stretnutie vedúcich politických predstaviteľov víťazných štátov – dostali ich Nikolaj Bulganin, Anthony Eden, Dwight D. Eisenhower a Edgar Faure. Na hodinkách bolo vyryté: Nech vám tieto hodinky ukazujú vždy šťastné hodiny – pre vás, vašich ľudí a mier na svete.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL
  3. V Polkanovej zasadili dobrovoľníci les budúcnosti
  4. Drevo v lese nie je dôkaz viny:Inšpekcia dala LESOM SR za pravdu
  5. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  6. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  7. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 10 755
  2. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 056
  3. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 4 724
  4. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 4 718
  5. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 468
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 2 842
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 2 596
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 296
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu