
Porotkyne – zľava Hana Gregorová, Ľubica Krénová a Kateřina Macháčková – to nemali ľahké, pretože niektorí z účinkujúcich sa ich snažili „kúpiť“.

Pavel Vítek (vľavo) a Jan Teplý ml. v role elegánov.

Jiří Langmajer bodoval najmä spontánnosťou a prirodzenosťou.

Krásavec prehliadky, Jan Šťastný v zákulisí.

Jan Šťastný bol neoficiálne označený za najkrajšieho muža na móle.

Svojím mužným vzhľadom u poroty najviac zabodoval David Matásek. Aj podľa autoriek kolekcie odevov mu všetky obleky skvele padli.
V rámci letných podujatí sa v Slovenskom inštitúte v Prahe konala aj módna prehliadka pánskych odevov. Keďže riaditeľka inštitútu a organizátorka akcie Ľubica Krénová má blízko k divadlu, oslovila známych českých hercov, či by neboli ochotní prevziať úlohy manekýnov. Od prvej chvíle sa vraj snažila, aby to boli tí najkvalitnejší javiskoví „Hamleti“, ale aby zodpovedali aj predstave vysokého, štíhleho a šarmantného modela. Najskôr oslovila Jiřího Langmajera, ktorý je dnes v Čechách asi najvýraznejšou divadelnou osobnosťou svojej generácie. Keď súhlasil, nabrala odvahu osloviť aj ostatných. Až ju prekvapilo, koľkí by boli kývli, no práve v termíne prehliadky mali pracovné povinnosti. Vyberať manekýnov by teda bolo z čoho, čo však bolo takmer nemožné, bolo získať päť populárnych umelcov na jeden konkrétny termín.
Napokon sa však podarilo zostaviť približne rovnako vysokú trojicu z Jiřího Langmajera, Davida Matáska a Jana Šťastného. A keďže pánske obleky nosia všetky veľkostné i vekové kategórie, zostava sa doplnila o generáciu mladšieho herca Jana Teplého ml. a Pavla Vítka, ktorý je zase menšieho vzrastu. Do partie pribudol aj slovenský herec Roman Pomajbo, ktorý sa stal moderátorom podujatia.
Okrem Pavla Vítka sa všetci „manekýni“ stretli s modelingom prvý raz a svoje úlohy napriek úmorným horúčavám odohrali v plnom nasadení. V priebehu poldruha hodiny sa poslušne niekoľkokrát prezliekli, aby v siedmich kolách predstavili natrieskanej sále širokú paletu oblečenia od neformálnych letných oblekov až po vysoko spoločenské odevy vrátane smokingov. Nezabudlo sa ani na zimnú kolekciu a páni v 37-stupňových horúčavách hrdinsky predviedli aj zimné plášte.
A to boli skutočne pod drobnohľadom, lebo okrem divákov v sále hodnotila ich vystupovanie aj odborná porota. Vytvorili ju herečky Hana Gregorová a Kateřina Macháčková a riaditeľka inštitútu Ľubica Krénová. Kateřina Macháčková, dcéra českého režiséra a herca Miroslava Macháčka, si členstvo v porote vyslúžila tým, že vďaka otčimovi strávila časť detstva na Slovensku, kde bola v triednej knihe vedená ako Katarína. Zo slovenčiny mala jednotku. Členstvo Hany Gregorovej v porote bolo opodstatnené jej slovenským pôvodom, hoci herečka sa cíti byť československou.
Modelingovým výkonom predvádzajúcich udeľovali porotkyne tri známky – za celkové technické prevedenie, za prejavenie sa počas rozhovoru s moderátorom a za celkový umelecký dojem. Porota to podľa vyjadrenia Hany Gregorovej nemala ľahké, pretože niektorí z účinkujúcich si ju chceli „kúpiť“ rôznym spôsobom. Napríklad Jiří Langmajer posielal z pomyselného móla veľavravný bozk, Jan Šťastný sa porote po každom kole zasa veľavýznamne uklonil. U divákov však svojou uvoľnenosťou a šarmom jednoznačne bodoval Jiří Langmajer a za najkrajšieho muža bol zase neoficiálne označený Jan Šťastný. Porota však nakoniec pririekla víťazstvo Davidovi Matáskovi, niekdajšiemu Kendymu z tetralógie o básnikoch. Dôvodom bol najvyšší vzrast, najlepšie stavaná postava na predvádzanie a najväčší mužský majestát.
A ako sa hercom páčili predvádzané šaty? Unissono tvrdili, že najradšej by brali spoločenský oblek, pretože im v šatníku chýba. Ten by pre manžela Radka Brzobohatého vybrala aj Hana Gregorová, hoci by vraj veľmi neuspela, pretože on by chodil najradšej aj dvadsať rokov v tom istom. H. Gregorová je však presvedčená, že muž je vizitkou ženy, a tak s ním už vyše dvadsať rokov bojuje. (mag)
FOTO – ARCHÍV SLOVENSKÉHO INŠTITÚTU