Široká brána pre Slobodovo dielo

„Bohvie prečo si naši pedagógovia myslia, že Stalin pozná slovenské dejiny lepšie než Slováci,“ napísal kedysi Rudo Sloboda v poviedke Danielovo detstvo, ktorá sa stala neskôr súčasťou románu Britva. Ten vyšiel v roku 1967, no uvedená veta tam už vďaka ..


FOTO – DANIEL VESELSKÝ


„Bohvie prečo si naši pedagógovia myslia, že Stalin pozná slovenské dejiny lepšie než Slováci,“ napísal kedysi Rudo Sloboda v poviedke Danielovo detstvo, ktorá sa stala neskôr súčasťou románu Britva. Ten vyšiel v roku 1967, no uvedená veta tam už vďaka pozornému oku cenzora nebola a nič netušiaci učiteľ Záhorský povedal svojim žiakom jej novú verziu: „Chcú nám nahovoriť, že Štúr patrí k buržoáznym spiatočníkom.“

Podobných dokladov „dobových tančekov“ nájdeme v edičnej poznámke editora Otta Havrilu v prvom dieli zobraných Slobodových poviedok veľa, a bez zveličenia možno povedať, že vďaka Havrilovej precíznosti je jeho poznámka radostným zavŕšením čítania skvelých poviedok jeho svokra.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Je Láska posledným objavom?

Knihu Do tohto domu sa vchádzalo širokou bránou vydal Koloman Kertész Bagala – člen skupiny L.C.A.: „Druhý zväzok príde na knižný trh ešte pred Vianocami a záverečný na jar.“ Poviedky, ktoré sú radené chronologicky aj s údajmi, kedy a v ktorých časopisoch a knihách vyšli (úvodná časť je z rokov 1958 až 1968), považuje Otto Havrila za to najlepšie, čo Sloboda napísal. „Práve preto mi záležalo na tom, aby sa súborné vydávanie Rudovho diela začalo práve poviedkami. Sú tam všetky, ktoré som vypátral, niektoré sú dokonca v češtine, ich pôvodná slovenská verzia sa nezachovala. Ale nevylučujem, že ešte niekde v súkromí môže nejaká poviedka existovať.“

Za pravdu mu dáva aj čerstvý príklad románu Láska, ktorý sa považoval za stratený, no objavil sa v Poľsku. Sloboda ho napísal pred tridsiatimi rokmi, a keď nesúhlasil s cenzorskými zásahmi vydavateľa, rozhodol sa ho zničiť. Rukopis nakoniec skončil u jeho poľskej priateľky, slavistky Ewy Huncovej. „Sedeli sme spolu v nejakej bratislavskej kaviarni, keď Rudo prišiel sklamaný a rozčúlený s rukopisom pod pazuchou a vyhrážal sa, že ho zničí. Myšlienka, že Láska, ktorá sa mi podľa jeho rozprávania zdala akousi novou etapou v jeho tvorbe, by sa mohla nenávratne stratiť, ma vydesila, a tak mi ju Rudo nakoniec daroval,“ spomína Ewa Huncová v doslove knihy, ktorú vydal Slovart.

SkryťVypnúť reklamu

Tam vyšiel v týchto dňoch aj jeden z najlepších Slobodových románov Rozum.

Na záver denníky

Vydanie súborného, neobyčajne rozsiahleho diela tejto skutočne kultovej postavy slovenskej modernej literatúry, plachého aj divokého rozprávača i svojského filozofa-samouka, je nad sily jedného vydavateľstva. Sloboda napísal dvadsaťdva prozaických kníh, jednu básnickú zbierku, tri knihy pre deti, dve divadelné hry a štyri filmové scenáre. Podľa Havrilu všetko sa odvíja od finančných možností vydavateľov, okrem Bagalu a Slovartu sa chystá vydávať Slobodu aj Tatran a možno i ďalší.

Bez zveličovania je šťastím, že o Slobodovo dielo sa stará práve Havrila, profesionálny literát. Len vďaka nemu čaká čitateľov vzácny dar, ktorým chce autor akoby vynahradiť svoj predčasný dobrovoľný odchod – denníky. Sloboda si ich roky, aj navzdory tomu, že sám o nich nemal príliš lichotivú mienku, pravidelne písal. „Hoci časť z nich, napríklad z protialkoholického liečenia v Pezinku, zničil, odhadujem ich na niekoľko tisíc strán. Ich spracúvanie je mravčia práca, sú to záznamy, ktoré písal na všetko, čo mu prišlo pod ruku,“ hovorí Havrila.

SkryťVypnúť reklamu

Zopár ukážok, ktoré boli uverejnené v niektorých časopisoch, potvrdili, že naozaj sa je na čo tešiť. A to i napriek tomu, čo si raz Sloboda poznačil: „Aj tak si do denníka nemôžem zapísať všetko, lebo sa bojím, že to bude čítať jednak žena, dcéra a potom aj mnohí drzí hostia a v neposlednom rade by mohol byť taký názor dokonca aj v politickom zmysle raz proti mne.“

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL
  3. V Polkanovej zasadili dobrovoľníci les budúcnosti
  4. Drevo v lese nie je dôkaz viny:Inšpekcia dala LESOM SR za pravdu
  5. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  6. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  7. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 10 855
  2. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 075
  3. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 5 066
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 502
  5. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 3 682
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 2 747
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 2 500
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 279
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu