Bratislava 7. júna (TASR) - Vzdelávanie mimoriadne intelektovo nadaných detí, ktoré tvoria dve až tri percentá detskej populácie, zabezpečuje na Slovensku deväť vzdelávacích inštitúcií. "Komplexný systém podporovania detí s nadpriemernými výkonmi je však možné realizovať len za predpokladu, že bude na Slovensku zriadené Centrum pre nadanie a talent." Konštatovala to na dnešnej tlačovej besede v Bratislave riaditeľka Školy pre mimoriadne nadané deti a Gymnázium v Bratislave Jolana Laznibatová. Spresnila, že podobné inštitúcie v okolitých krajinách zabezpečujú starostlivosť o deti z celého štátu od najranejšieho veku až do obdobia dospelosti.
Riaditeľka školy argumentovala potrebu vzniku centra výsledkami ojedinelého výskumu, ktorý v stredoeurópskom priestore realizoval Fyziologický ústav Lekárskej fakulty UK v Bratislave. Vyplynulo z nich, že intelektovo nadané deti sú biologicky iné ako ich rovesníci s priemernou inteligenciou. Štúdia ukázala, že nadané deti majú výrazne nižšiu hladinu pohlavného hormónu testosterónu, ako deti bežnej populácie. Vzhľadom na fakt, že nadané deti majú iné potreby ako ich spolužiaci v bežných triedach, často trpia aj psychickými a zdravotnými problémami. Školy pre mimoriadne nadané deti im umožňujú intenzívnejšie a efektívnejšie sa učiť predmety, okrem povinných sa učia najmä jazyky a informatiku.
Na Slovensku v súčasnosti študuje v špecializovaných triedach okrem Bratislavy aj v Nitre, Košiciach, Ružomberku, Rimavskej Sobote, Prievidzi, Topoľčanoch, Šali a v Poprade takmer 600 detí. Pre tieto školy je taktiež charakteristický takmer až partnerský vzťah učiteľa a žiaka, povedala Laznibatová. Štúdium a výskum nadmieru inteligentných detí podporuje Nadácia da Vinci.