ať športové súťaže, cez prázdniny zase prázdninové dvory.
Športové súťaže asociácia zabezpečuje metodicky – vydáva kalendár, spravodaj a propozície pre jednotlivé súťaže. Samotná organizácia krajských a okresných súťaží však leží na pleciach jednotlivých škôl. (Za zmienku stojí, že školy si vyberajú a hlásia sa väčšinou len do súťaží, v ktorých majú šancu uspieť).
„Jednotlivé školy majú možnosť prihlásiť sa so svojím projektom aj na prázdninové školské dvory so športom. Na základe svojho projektu potom dostanú istú sumu na zabezpečenie tejto letnej činnosti,“ vysvetlil SME Vladimír Černušák zo Slovenskej asociácie športu na školách. Školy organizujú prázdninové aktivity podľa toho, aké majú možnosti – niektoré deťom ponúkajú len možnosť využívať počas prázdnin športové areály a školské ihriská, iné ponúkajú aj turistiku či záujmovú činnosť.
Žiadostí o športové prázdninové dvory bolo tohto roku presne 401 (základných a stredných škôl však máme okolo päťtisíc, pozn. red.). Najviac žiadostí bolo v Prešovskom kraji – 95, najmenej v Košickom a Bratislavskom – po 31.
Základným článkom SAŠŠ sú však najmä školské športové kluby, v ktorých môžu deti športovať počas školského roka. Paradoxom je, že práve cez prázdniny je väčšina klubov zatvorená. Nebolo tomu inak ani v Školak klube na Riazanskej ulici, ktorý sme navštívili. Veľký oplotený areál so športovými ihriskami zíval prázdnotou. Deti a mladí ľudia posedávali na lavičkách v jeho blízkosti. Niektoré hrali futbal na málo frekventovanej ceste, pretože do areálu sa nedalo cez plot a zámky dostať. (sr)