nosť by teda mala zaplatiť pokutu, ktorá by podľa zákona o cenách mohla byť až do výšky jedného milióna korún.
„Protokol výsledkov z kontroly ešte presne nepoznáme, a preto sa k nemu zatiaľ nebudeme vyjadrovať,“ reagovala pre SME manažérka public relations spoločnosti UPC Pavla Petrlová. Už dnes však UPC vie, že proti rozhodnutiu podnikne právne kroky.
„UPC sa proti rozhodnutiu TÚ odvolá a považuje za správne, že v tejto veci s konečnou platnosťou spravodlivo a nezávisle rozhodne Najvyšší súd,“ pokračuje Petrlová.
Na otázku SME, aká bude počas trvania súdneho sporu výška poplatkov za káblovú televíziu, odpovedala: „Až do vyriešenia sporu ceny sa nezmenia.“
UPC vraj nie je postupom TÚ prekvapená, keďže úrad o výsledkoch kontroly informoval ešte pred jej ukončením. Spoločnosť tvrdí, že TÚ má snahu udeliť pokutu bez reálnej opory v zákone, keďže treba mediálne zakryť jeho rozhodnutie z 27. apríla tohto roka. Podľa UPC sa ním povoľuje inému telekomunikačnému operátorovi 35-percentné zvýšenie cien za miestne hovory v priebehu šiestich mesiacov, čo v ročnom vyjadrení znamená 70-percentné zvýšenie.
„Účelové kroky TÚ nie sú vnímané ako kroky nezávislého regulátora telekomunikačného trhu, ale ako vykonávateľa tajnej dohody medzi štátom a istým telekomunikačným operátorom,“ dokončila Petrlová.
Kontrola v UPC sa začala koncom februára vo viac ako dvadsiatich mestách, kde operuje UPC. Zdraženie nastalo v rozpätí od približne desiatich do 40 a viac percent. TÚ však dovolil zdraženie maximálne do výšky inflácie, teda asi do 12 %. (tom)