Podľa navrhovanej novely trestného zákona môže až tri roky dostať človek, ktorý „v rozpore s predpismi na ochranu prírody a krajiny v rozsahu nie malom bez súhlasu drží, chová, spracováva, dováža alebo vyváža chránené rastliny alebo chránené živočíchy alebo exempláre, alebo s nimi obchoduje“.
To zaujalo poslanca SOP Petra Kresáka, ktorý bol zvedavý, ako sa môžu rastliny chovať. Navrhol, aby sa do paragrafu doplnilo slovo „pestuje“. „Pestovať chránené rastliny je spoločensky žiaduce a nie škodlivé,“ oponoval minister Čarnogurský. Nakoniec navrhovatelia pripustili, že sa zmienené slovo do zákona môže doplniť.
Ďalší problém bol v definícii slova „exempláre“. Kresák navrhoval slovko zo zákona vyhodiť. Peter Štift, riaditeľ odboru trestnej legislatívy a prevencie kriminality, vysvetlil, že pojem „exempláre“ sa používa v predpisoch na ochranu prírody a myslia sa ním mŕtve zvieratá. „Suché rastliny a suché zvieratá,“ vtipkovali ľudia z ministerstva.
Keďže mŕtve chránené zviera ako príklad exempláru nepresvedčilo, po krátkej porade s P. Štiftom minister doplnil, že môže ísť napríklad aj o kly, s ktorými sa bežne obchoduje, ale ani štát, ani verejnosť s tým nesúhlasia, a preto by malo ísť o trestný čin.
„Aké kly?“ neprestával sa čudovať P. Kresák: „To tam nepatrí, verte mi!“ V tomto bode s navrhovateľmi nenašiel spoločnú reč.
(fw)