BRATISLAVA - Podvody v účtovníctve veľkých firiem a výpredaje akcií, ktoré zachvátili v júli svetové burzy, poznačili aj investície slovenských podielnikov. Majitelia akciových podielových listov prišli o ďalšiu časť svojho majetku, kým dlhopisové fondy mierne, ale predsa len zarábali. Analytici však upokojujú, že burzy sa opäť stabilizujú.
Na akciových trhoch bolo minulý mesiac rušno. Indexy sa dostali na úrovne spred niekoľkých rokov. „Pokles trhov ovplyvnili najmä obavy z účtovníckych praktík veľkých korporácií,“ povedal člen predstavenstva VÚB Asset Managementu Gabriel Hinzeller. Padať začali aj európske akcie. „Na trhu panovala nervozita a investori ľahko prepadali panike, čo sa prejavovalo hlavne rozkolísaným vývojom kurzov akcií,“ dodal Hinzeller.
Lavína správ o účtovníckych machináciách ovládala trhy takmer celý júl. Nepodporilo ich ani vyhlásenie amerického prezidenta Georgea Busha, ktorý prisľúbil zmeny v legislatíve. Obnovenie dôvery bude podľa Hinzellera trvať o čosi dlhšie ako schválenie nových zákonov.
Koncom minulého mesiaca, keď už boli mnohé akcie najlacnejšie za niekoľko posledných rokov, sa začali investori na trhy vracať. Opätovný nárast najskôr obmedzili nepriaznivé ekonomické čísla, neskôr ich však vystriedali pozitívnejšie údaje a indexy vzápätí dosiahli rekordné vzostupy.
Akciové fondy, predávané na Slovensku, stratili za mesiac v priemere približne desať percent. O tieto podielové listy bol záujem napriek neistote na trhoch. Investori využívali šancu kúpiť podiely lacnejšie a do fondov vložili 35 miliónov.
Z nestálosti akciových trhov naďalej profitujú dlhopisy. Začiatkom mesiaca sa investori obávali ďalších možných teroristických útokov. Ani Bushove vyhlásenia, následné legislatívne zmeny, či dvojdňový prejav šéfa americkej centrálnej banky Alana Greenspana pred Kongresom akciových investorov neupokojili. Väčšina investícií tak v priebehu mesiaca podľa Hinzellera smerovala do bezpečnejších, najmä dlhopisových titulov.
Darilo sa aj dlhopisom, vydaným v euromene. Rástli obavy zo slabého ekonomického rastu eurozóny a silného eura, pretrvávali znepokojenia z inflácie. „Dôvodom rastu bezpečných dlhových aktív boli predovšetkým zlé správy z vývoja akcií na oboch stranách Atlantiku,“ vysvetlil Hinzeller. V prospech dlhopisov hovorili aj úvahy o ďalšom znižovaní sadzieb Európskou centrálnou bankou.
Majetok v dlhopisových fondoch sa v júli znehodnotil len výnimočne, takmer všetky dosiahli mierne zisky.
Minulý mesiac investovali Slováci do podielových fondov členov Asociácie správcovských spoločností celkovo 300 miliónov korún. To je oproti priemeru v prvej polovici tohto roka o štvrtinu menej, ale predaje stále prevyšujú úroveň z minulých rokov. Najviac peňazí pribudlo do bezpečnejších peňažných a dlhopisových fondov - každá skupina získala okolo 150 miliónov. Zmiešané fondy majú za sebou horší mesiac. Z tých ubudlo 36 miliónov.
Najvýkonnejšie*
J&T Asset Management Renta III-5 (zmiešaný) 4,47 %
KBC Equity Fund Biotechnology (akciový) 3,69 %
J&T Asset Management Programinvest (zmiešaný) 3,55 %
a najmenej výkonné* fondy v júli
KBC Equity Fund Internet (akciový) -19,46 %
KBC Equity Fund Technology (akciový) -17,40 %
KBC Equity Fund Oil (akciový) - 17,09 %
*podľa porovnania výnosnosti za posledný mesiac
Zdroj: Asociácia správcovských spoločností