Hrozba šialených kráv sa nebezpečne priblížila

BRATISLAVA - Podozrenie z výskytu choroby šialených kráv v Čechách postavilo do pozoru nielen českých, ale aj slovenských mäsospracovateľov, chovateľov, veterinárov i verejnosť.


V poľnohospodárskom družstve v Dušejove v jihlavskom okrese zaznamenali podľa správ z českého ministerstva poľnohospodárstva prvý prípad podozrenia z výskytu nákazy BSE v Českej republike. Podozrenie sa objavilo u šesťročnej kravy. To, či ide naozaj o prípad tzv. choroby šialených kráv, ukážu opakované testy, ktorých konečný výsledok bude známy dnes. FOTO - TASR/AP



BRATISLAVA - Podozrenie z výskytu choroby šialených kráv v Čechách postavilo do pozoru nielen českých, ale aj slovenských mäsospracovateľov, chovateľov, veterinárov i verejnosť.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Česko patrí k našim tradičným dovozcom hovädziny a hovädzieho dobytka. Sme spojení colnou úniou a na dovoz týchto komodít je nulové clo.

Naši mäsospracovatelia dokonca profitujú z toho, že hovädzie mäso do svojich výrobkov nakupujú v Čechách lacnejšie ako od slovenských chovateľov. Potvrdili nám to aj na ministerstve pôdohospodárstva.

„Naši prvovýrobcovia musia pri chove vynaložiť obrovské náklady, najmä na drahé krmivá a zdraženú energiu,“ hovorí Elena Bačkoňová z ministerstva.

„Náklady zďaleka nemajú pokryté cenou. V Česku je to síce podobné, ale pre slovenských spracovateľov to vychádza stále lacnejšie, keď si to dovezú odtiaľ.“

Dôsledky pre nás

Ak by sa podozrenie z nakazenia kravy chorobou BSE v českom chove potvrdilo, malo by to ďalekosiahle dôsledky na náš vzájomný obchod. Ale nielen naň.

SkryťVypnúť reklamu

Ako štáty úzko späté ekonomicky a donedávna aj spoločnou históriou sa Slovensko a Česko v mnohom posudzujú veľmi podobne.

Rovnako vehementne napríklad obe naše krajiny protestovali po nedávnom zaradení do tretej rizikovej skupiny z pohľadu výskytu BSE.

Obe argumentovali, že táto choroba sa u nás dosiaľ neobjavila. Česko stihlo vyšetriť už niekoľko tisíc vzoriek kráv, Slovensko vo svojom ťažiskovom laboratóriu na Neuroimunologickom ústave SAV dovčera 964.

Na výsledok opakovaného vyšetrenia podozrivého českého zvieraťa z poľnohospodárskeho družstva v Dušejove sa čaká s obrovským napätím. Dnes sa má zverejniť v Prahe.

Aj v prípade pozitívneho nálezu sa však Česi chcú ešte obrátiť na laboratórium v Nemecku, ktoré má s týmto testovaním najväčšie skúsenosti.

SkryťVypnúť reklamu

„Obavy vyvoláva najmä to, že ide o kravu z domáceho chovu, ktorú nikdy nekŕmili mäsovo-kostnými múčkami. Nesmierne dôležité bude zistiť, ako došlo k nákaze. Ale až po stopercentnom dôkaze, lebo aj v Rakúsku mali podozrenie na BSE, ale napokon sa to nedokázalo,“ zamýšľa sa odborníčka Eva Mitrová. Ako dodala, čerstvé experimenty v zahraničí už potvrdili, že súvislosť medzi ľudským variantom BSE, Creutzfeldovou-Jakobovou chorobou, a chorobou šialených kráv existuje „nado všetky pochybnosti“.

Spotreba a dovoz

Spotreba hovädzieho mäsa na Slovensku začiatkom tohto roka klesla o 30 až 40 percent. Bolo to po tom, ako sa verejnosť dozvedela o odhalení väčších množstiev zvierat nakazených BSE v Európskej únii.

Napriek tomu, že na Slovensku sa výskyt choroby nepotvrdil, časť verejnosti zostala nedôverčivá. Na trhu tak vznikli obrovské prebytky hovädziny - až 10-tisíc ton, čo štát riešil osobitnými dotáciami.

SkryťVypnúť reklamu

Konečná znížená cena hovädzieho mäsa napokon spôsobila, že mnohí mäsospracovatelia, ktorí inak nakupujú lacnejšie české mäso, uprednostnili slovenské. Potvrdili to aj štatistické údaje - za prvé štyri mesiace tohto roka sa doviezlo na Slovensko o 135 ton českého hovädzieho menej ako v rovnakom období vlani.

Faktom však zostáva, že aj Česko má obrovské hovädzie prebytky a dotáciami (vyššími, ako sú tie naše) sa ho snaží umiestniť na blízkych trhoch.

Podľa informácií colníkov sme len za tento rok odtiaľ doviezli 395 kusov živých hovädzích zvierat, najviac od roku 1995.

Štátna veterinárna správa SR má v súvislosti s podozrením na prvý výskyt BSE v Česku pripravený návrh mimoriadnych veterinárnych opatrení, aby sa choroba nerozšírila aj u nás.

SkryťVypnúť reklamu

Ak by sa podozrenie vyplnilo, od 10. júna by sa na hovädzí dobytok dovezený z Česka vzťahovali všetky opatrenia, ktoré sú nariadené pre zvieratá z krajín s výskytom BSE.

TÁŇA RUNDESOVÁ

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  2. Probiotiká nie sú len na trávenie
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  2. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  3. Probiotiká nie sú len na trávenie
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Spoločnosť sa dištancuje od falošnej investície
  7. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  8. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 10 113
  2. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 022
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 259
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 665
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 2 126
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 1 927
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 1 605
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave 1 327
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu