Islamabad 7. augusta (TASR) - Skupina volebných pozorovateľov z Európskej únie - zatiaľ najväčšia vyslaná skupina tohto druhu - dnes začala svoju misiu v Pakistane, kde sa 10. októbra uskutočnia parlamentné voľby.
"Našou úlohou nebude zasahovať do vnútornej politiky Pakistanu," uviedol líder pozorovateľského tímu John Cushnahan po stretnutí s predsedom volebnej komisie v Islamabade.
Ako Cushnahan konštatoval, "neboli zavŕšené diskusie o celom rade otázok". Vyjadril však nádej, že bude "správnym spôsobom" vyriešená dôležitá otázka právneho rámca volieb.
Predstaviteľ EÚ odmietol uviesť definitívne stanovisko k zmenám vo volebnom zákone, ktoré uskutočnila pakistanská vojenská junta s cieľom znemožniť účasť vo voľbách bývalému premiérovi Navázovi Šarífovi a expremiérke Bénazír Bhuttovej.
Na otázku, či bude mať úniou vyslaná pozorovateľská skupina dostatočnú slobodu pri svojej práci, Cushnahan vyjadril nádej, že "na oboch stranách bude dobrá vôľa, ale isté fundamentálne princípy musia byť určite akceptované".
Misia EÚ vypracuje po zrátaní hlasov predbežnú správu, po ktorej bude po dvoch týždňoch nasledovať ďalšia, podrobnejšia.
Cushnahan však ubezpečil, že jeho tím určite nebude mlčať, ak by sa počas hlasovania vyskytol "nejaký vážny problém", ktorý by si vyžadoval verejný komentár.
Podľa Cushnahana sa Pakistan nachádza "v strategickom geopolitickom priestore" a "dokončenie dohody o ďcestovnej mape demokracieď je životne dôležité nielen pre dlhodobú stabilitu v Pakistane, ale aj pre širšiu stabilitu celého regiónu".