BRATISLAVA - Cenový vývoj na Slovensku prináša v poslednom čase každý mesiac prekvapenia. Po medzimesačnom poklese cien v júni sa deflácia zopakovala aj v júli a medziročná miera inflácie padla na nové minimum dve percentá, čo je údaj porovnateľný s Európskou menovou úniou. Zo všetkých ukazovateľov stavu slovenskej ekonomiky je inflácia najpriaznivejšia, jej nízke hodnoty sú však len dočasné.
Z údajov, ktoré včera zverejnil Štatistický úrad, vyplýva, že za posledné dva mesiace sa už ceny znížili o 0,7 percenta. „Takýto prepad cien v období len dvoch mesiacov slovenská ekonomika od čias pádu bývalého režimu nezažila,“ poznamenal analytik Viliam Pätoprstý z UniBanky.
Nečakane výrazne zlacneli minulý mesiac opäť potraviny: oproti júnu o 2,3 percenta. „To je najmohutnejšie medzimesačné zníženie cien potravín v histórii,“ povedala analytička Katarína Kohútiková zo Slovenskej ratingovej agentúry. Najväčší podiel podľa nej na tom má zelenina, ktorej ceny boli nižšie skoro o štvrtinu. Potraviny Slovákov stáli v priemere o jeden a pol percenta menej ako pred rokom.
Protikladom potravín boli v júli rekreačné služby. Tie zdraželi oproti júnu o celé percento. Rovnako ako pokles ceny potravín sú však aj vyššie ceny dovoleniek podľa analytikov v letnom období typické.
Ceny ostatných tovarov a služieb sa oproti júnu nezmenili alebo vzrástli len mierne. „Ak teda odhliadneme od sezónnych faktorov, cenová hladina je stabilizovaná, a nedvíha ju ani dopyt spotrebiteľov, ani náklady výrobcov,“ povedal Pavol Ondriska zo Slávie Capital. Tento vývoj je podľa Mária Blaščáka z Ľudovej banky priaznivý hlavne v porovnaní s minulým rokom, keď boli ceny potravín hlavným zdrojom rastu spotrebiteľskej inflácie.
Takto pred rokom ceny stúpali niekoľkonásobne rýchlejšie. V júli 2001 bola medziročná inflácia osem percent. Príčinou poklesu sú odložené cenové deregulácie, na ktoré sa vláda pred voľbami neodhodlala v potrebnom rozsahu, ale aj priaznivejší cenový vývoj.
Na Slovensko sa značná časť tovarov dováža. Ich ceny teda ovplyvňuje kurz koruny. Najvýraznejší je tento vplyv pri cene benzínu a nafty. Oslabenie koruny z minulých mesiacov zatiaľ infláciu nahor netlačí. Podľa analytikov ho čiastočne tlmí nižší kurz dolára.
Analytici nie sú zajedno, či potraviny ešte aj v ďalších mesiacoch zlacnejú. Zhodujú sa však, že inflačné čísla nižšie nepôjdu. „V druhej polovici roka, najmä poslednom štvrťroku, sa bude rast cien zrýchľovať,“ povedal Marek Gábriš z ČSOB. Inflácia je už na dne, tvrdia ekonómovia.
V decembri budú ceny o tri až štyri percentá vyššie ako pred rokom, odhadujú analytici. Podľa hlavného ekonóma ING Bank Jána Tótha sa inflácia budúci rok zrýchli až na 6 percent.
Napriek historicky najnižšej inflácii analytici neočakávajú, že Národná banka Slovenska zníži sadzby. Kľúčová dvojtýždňová úroková sadzba centrálnej banky je v súčasnosti 8,25 percenta. Pre centrálnu banku je teraz dôležitejší vysoký deficit zahraničného obchodu a riziká vo verejných financiách.
Podľa Gábriša bude národná banka brať do úvahy aj skutočnosť, že v budúcom roku sa dá predpokladať rýchlejšie tempo rastu cien, pretože nová vláda bude dobiehať odložené zvyšovanie regulovaných cien. „Navyše nie je známa ani fiškálna politika nového kabinetu, aj keď sa dá predpokladať, že bude skôr reštriktívna,“ dodal Gábriš.
Vývoj cien v júli medzimesačne medziročne
potraviny, nealko. nápoje -2,1 % -1,5 %
alkohol, tabak 0,5 % 8,7 %
odevy, obuv 0,0 % 3,0 %
náklady na bývanie 0,1 % 3,0 %
nábytok, vybavenie
bytu, údržba 0,2 % 0,8 %
zdravotníctvo 0,4 % 4,0 %
doprava 0,2 % -1,1 %
pošty, telekomunikácie 0,0 % -1,0 %
rekreácia a kultúra 1,0 % 2,1 %
vzdelanie 0,0 % 1,1 %
hotely, reštaurácie 0,1 % 4,3 %
rozličné 0,2 % 6,6 %
inflácia -0,3 % 2,0 %
Zdroj: ŠÚSR