Budapešť 8.augusta (TASR) - Protokol medzi vládou SR a vládou Maďarskej republiky (MR) o zmene medzivládnej dohody o vzájomnom zamestnávaní občanov dnes podpísali v Budapešti štátna tajomníčka Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR (MPSVR) Edit Bauerová a štátny tajomník Ministerstva politiky zamestnanosti a práce MR Gábor Csizmár. Cieľom protokolu je umožniť predĺženie pracovných povolení.
V rozhovore pre TASR E. Bauerová uviedla, že doterajšia dohoda znela na pracovné povolenie na jeden rok a na jeho predĺženie o jeden rok. Protokol uvoľňuje toto obmedzenie a umožňuje pracovné povolenia viackrát predĺžiť.
"Tajne dúfam, že sa to vzťahuje na jeden alebo dva roky. Určite nie na viac, som presvedčená, že s integráciou oboch krajín do EÚ táto dohoda aj protokol budú časom prekonané voľným pohybom pracovnej sily," konštatovala štátna tajomníčka. Ako dodala, pre toto obdobie, keď na Slovensku je niekoľko násobne vyššia nezamestnanosť ako v Maďarsku, najmä v prihraničných oblastiach, kde v niektorých mikroregiónoch dosahuje miera nezamestnanosti až 40 %, je to veľká možnosť pre tých, ktorí sú schopní dochádzať do práce respektíve sa zamestnať v tých regiónoch Maďarska, kde je dostatok pracovných síl.
Pôvodná dohoda bola podpísaná 12. februára 1999 v Bratislave, kvóta v tejto dohode znela na 400 ročných pracovných povolení plus 400 povolení na sezónne práce. Kvóta pre tento rok je už pre 1 600 osôb na ročné zamestnanie a 200 sezónnych zamestnaní. V rámci toho prijalo prácu v Maďarsku za 1. polrok tohto roka 723 slovenských občanov na ročné obdobie a maďarské orgány vydali jedno povolenie na sezónnu prácu.
V roku 2003 by mala kvóta ročných pracovných povolení vzrásť na 2 000 a sezónne povolenia zostanú na úrovni 200.
Z maďarskej strany chodí za prácou na Slovensko podľa slov maďarského štátneho tajomníka niekoľko tuctov osôb. Ak by boli napríklad vyššie platy na Slovensku, záujemcov z Maďarska by bolo určite viac, konštatoval G. Csizmár. Na maďarskej strane absorbujú najviac pracovných síl zo Slovenska župy Györ-Moson-Sopron, Komárom-Ostrihom a Nógrád.
Na margo problémov, ktoré prináša denný prechod hraníc za prácou, E. Bauerová uviedla, že v oboch krajinách bol prijatý zákon o pobyte cudzincov, ktorý trocha komplikuje situáciu v oblasti cezhraničného zamestnávania. Zrejme pod tlakom zabezpečenia bezpečnosti hraníc obidve krajiny prijali určitý sprísnený režim, žiaľ, tým trpia aj tí, ktorí chodia za prácou, pripomenula. "Bola by som rada, keby sa podarilo v tomto smere urobiť pozitívny krok, aby sa uľahčil prechod hraníc a vybavovania pobytových víz. Naša strana urobila uľahčujúci krok: nedávno bola prijatá novela zákona o pobyte cudzincov, ktorá aspoň tým, ktorí pracujú v rámci programov EÚ alebo sú členmi topmanažmentov, umožňuje uľahčený režim v tejto oblasti," dodala Bauerová.
Podľa G. Csizmára najviac voľných miest je v spracovateľskom a stavebnom priemysle, dosť ich je aj v zdravotníctve a službách. Medzi slovenskými pracovníkmi v Maďarsku sú aj stredoškoláci a vysokoškoláci, ktorí obsadzujú i vedúce funkcie.
* (spravodajca TASR Ladislav Vallach) gl