BRATISLAVA - Len pár hodín potom, ako dostala česká vláda tesnú legitimitu od parlamentu, stihla schváliť rekordný rozpočtový schodok a predať Český telekom. Pre obe rozhodnutia je podľa opozície aj ekonomických analytikov príznačné zameranie nového Špidlovho kabinetu na krátkodobé riešenia.
V prípade telekomu je terčom kritiky termín predaja. Za 51 percent spoločnosti zinkasuje štát od nemecko-dánskeho konzorcia Deutsche Bank a TDC 1,82 miliardy eur, v prepočte 55,3 miliardy českých korún, čo znamená, že jednu akciu predáva po 340 korún. Lenže ešte pred dvoma rokmi stáli akcie telekomu na burze takmer tisíc korún a podľa všetkého sa k tejto úrovni začnú po čase opäť približovať. „Predaj sa uskutočňuje v období, keď je trh všeobecne v depresii a významní investori sú vyčerpaní,“ upozornil podľa ČTK tieňový minister dopravy z opozičnej ODS Martin Říman. Ekonomickí analytici síce považujú cenu vzhľadom na termín predaja za realistickú, ale v podstate súhlasia s Římanom. „Keby sa predaj odložil, bol by výnos lepší,“ myslí si analytik Atlantik FT Petr Švarc.
Oveľa jednoznačnejší je kritický postoj ekonómov k vládnym predstavám o budúcom štátnom rozpočte. Hoci ten ešte nemá presnú podobu, kabinet sa už dohodol, že rozpočtový schodok bude 157 miliárd korún. Historicky najvyšší deficit schválili v čase, keď sa Česi oboznámili s čerstvou správou Medzinárodného menového fondu. Okrem mierneho zhoršenia prognózy ekonomického rastu je témou hodnotiacej správy najmä výzva na konsolidáciu verejných financií a reformy. Podľa fondu musí Česko obmedziť výdavky v oblastiach, kde nie sú nevyhnutne nutné, a musí nájsť odvahu na realizáciu penzijnej a sociálnej reformy.
MMF odporúča čo najskôr zaviesť do krajiny euro. Lenže práve euro sa pre rozhadzovačné plány českej vlády krajine vzďaľuje. Podľa českých médií je už dnes zrejmé, že plánovaný vstup do Európskej menovej únie sa posunie približne o tri roky, na rok 2007. Dôvodom je Špidlova nechuť plniť maastrichtské kritériá, ktoré sú vstupenkou do euroklubu. Jedno z nich hovorí, že podiel deficitu verejných financií na hrubom domácom produkte neprekročí tri percentá. Doterajšie prognózy však počítajú s tým, že ešte v roku 2006 dosiahne tento podiel 5,5 percenta.
Logickým dôsledkom silného vplyvu štátu na ekonomiku bude podľa mienky ekonómov vytlačenie súkromných investícií. Táto obava získava na aktuálnosti, pretože podľa čerstvých údajov sa česká nezamestnanosť dostala na doteraz najvyššiu úroveň 9,2 percenta. Ekonómovia, ktorí nepočítajú s rýchlym oživením českých exportných trhov, predpovedajú, že na prelome rokov stúpne percento nezamestnaných nad magickú hranicu desiatich percent. A práve pokles investícií by znamenal, že sa v Čechách spomalí tempo vytvárania nových pracovných miest.
JURAJ JAVORSKÝ