Južné Čechy postihli tento týždeň najhoršie záplavy za posledných sto rokov. V Českých Budějoviciach odplavila rozvodnená rieka Malše aj stovky pivných sudov, ktoré sa snažili zachrániť zamestnanci Budějovického měšťanského pivovaru.
FOTO – TASR/EPA
Živelné pohromy na zemeguli
3. augusta – 9. augusta 2002
Oheň sv. Elma
Jade Greenwoodová z anglického Leicesteru sedela počas prudkej búrky doma so starou matkou, prastarou matkou a sestrou, keď jej zrazu udrela do hlavy žeravá červená guľa. Podľa správy z miestnej tlače Jade mala pocit, že ju niekto silno uštipol a na čele jej ostala nevýrazná červená stopa. Odborníci identifikovali tento jav ako guľový blesk, nazývaný aj Oheň sv. Elma. „Najprv sa zapla nabíjačka môjho elektrického invalidného vozíka, potom elektrická hra na baterky a vzápätí sa objavila guľa s blikajúcim výbojom vo vnútri. O pár sekúnd zmizla a ozvala sa ohlušujúca rana,“ povedala stará matka Jacqui. „Potom sme zacítili mierny zápach po spálenine a videli sme, že Jade má na čele červenú škvrnu.“
Ďalšia obeť západonílskeho vírusu
V americkej Louisiane zomrela už piata obeť západonílskeho vírusu. Okrem toho lekári diagnostikovali ďalších štrnásť prípadov nákazy. Súčasný výskyt tejto infekcie prenášanej komármi označujú odborníci za najvážnejší v histórii Spojených štátov amerických. Správa o úmrtí v Louisane prišla práve v čase, keď zdravotnícke orgány v Illinois oznámili prvý známy prípad západonílskeho vírusu v tomto štáte. Západonílskym vírusom, ktorý spôsobuje príznaky podobné encefalitíde, sa tohto roku nakazilo už najmenej sto ľudí v 34 amerických štátoch. Oznámili to strediská pre reguláciu a prevenciu chorôb USA. Odborníci sa obávajú, že choroba sa bude rozširovať aj ďalej na západ, až do Kalifornie.
Zemetrasenia
Tichomorské pobrežie Nikaraguy postihli dve silné morské zemetrasenia, nie sú však známe žiadne bezprostredné zranenia či škody. Obyvatelia Salvadoru a niektorých oblastí Nikaraguy vybiehali pri otrasoch na ulicu.
* Pohyby Zeme pocítili aj obyvatelia juhovýchodného Španielska, severného Egypta, východného Pakistanu, východného Japonska a severných Filipín.
Tropické cyklóny
V juhovýchodnej čínskej provincii Guangdong zomrelo najmenej desať ľudí a ďalších tisícpäťsto ostalo bez strechy nad hlavou, keď silné dažde zo zvyškov tropickej búrky Kammuri vyvolali záplavy, ktoré pretrhli dve priehrady.
* Veľkú pobrežnú oblasť od americkej Louisiany po Floridu postihli dvojdňové výdatne zrážky, ktoré boli zvyškami tropickej búrky Bertha. Búrka sa rozptýlila práve nad týmto územím.
* Pri pobreží americkej Karolíny sa vytvorila tropická búrka Cristobal, ktorá postupovala nad otvorené vody Atlantiku.
Katastrofálne krupobitie
Padajúce krúpy veľkosti tenisovej loptičky zranili dvadsať ľudí, ničili vinice a olivové i broskyňové sady v severnom Taliansku. Krúpy rozbíjali aj okná a strechy, vyvrátili stovky stromov a stĺpov elektrického vedenia. Mnohých ľudí odviezli do nemocníc so zraneniami hlavy a reznými ranami. Vo vinárskej oblasti Valpolicella údajne zničilo celú úrodu. Lorenzo Bazzana z Coldiretti, najväčšej talianskej pestovateľskej spoločnosti, povedal: „Videl som hrozné škody na všetkej úrode, ale najviac postihnuté je hrozno.“
Škody z monzúnových záplav
Počas tohto monzúnového obdobia zomrelo v južnej Ázii pri záplavách, zosuvoch pôdy a následkom chorôb takmer sedemsto ľudí. Vo východnej Indii, Nepále a Bangladéši sú od polovice júla milióny ľudí bez strechy nad hlavou. Vo východnej Indii spôsobili monzúnové dažde veľké záplavy, pričom väčšina štátu zažíva – paradoxne – najhoršie sucho za posledné desaťročie.
o V indickom štáte Assam odplavili monzúnové záplavy viac ako sto čajových plantáží. Niektoré z nich sa rozprestierali na obrovských pozemkoch. Indická čajová asociácia upozornila, že výdatné dažde ovplyvnia zrejme aj kvalitu čaju z iných plantáží. Produkcia čaju v Assame predstavuje päťdesiatpäť percent produkcie celej Indie.
Otepľovanie produkuje megachobotnice
Globálne otepľovanie spôsobuje, že veľké chobotnice sa na celom svete menia na oveľa väčšie tvory s nesmiernym apetítom a rýchlejším rozmnožovacím cyklom. Doktor George Jackson z Tasmánskeho inštitútu pre výskum Antarktídy a južného oceánu napísal, že mladé, dvojnásobne väčšie chobotnice sa sťahujú do oblastí, kde im vďaka rybolovu nezostali žiadni prirodzení konkurenti. Minulý mesiac vyvrhlo more na tasmánsku pláž obrovskú dvojmetrovú chobotnicu, ktorá vyzerala ako nový druh. Na plytčinu v zátoke La Jolla v južnej Kalifornii zas zanieslo tisícky obrovských chobotníc, ktoré prekvapili vedcov aj plavcov. Potravinová a poľnohospodárska sekcia OSN podporuje Jacksonovu teóriu, že výskyt „stroskotaných“ chobotníc na plytčine sa za posledných 25 rokov podstatne zvýšil.
STEVE NEWMAN
The Los Angeles Times Syndicate