
FOTO – ĽUBOŠ PILC a ARCHÍV
Väčšina ľudí sa lepšie cíti v otvorenom, jasnom a usporiadanom priestranstve. Neporiadok neznášajú najmä vnútorne usporiadaní ľudia, pretože narúša ich pocit komfortu. Nemajú ho však radi ani cholerici, ľudia od prírody nepozorní a neporiadni. Čím väčší nesúlad okolo nich panuje, tým väčší je aj chaos v ich duši.
Ohrozené súkromie
Psychológovia tvrdia, že každý človek potrebuje okolo seba tzv. banku súkromia, čiže priestor s rozlohou asi 1,5 metra štvorcového. Je to terén, na ktorý len veľmi neradi vpúšťame iných, pretože sa potom cítime nepohodlne a utisnuto. V preplnenej miestnosti sa veľmi ľahko o niečo potkneme alebo udrieme. Pri prechádzaní musíme kontrolovať svoje pohyby a na naše oči útočí množstvo porozhadzovaných predmetov, čo nás znervózňuje. Podobná situácia je napríklad aj v preplnenom autobuse alebo električke – aj tam je ohrozené naše súkromie.
Môžu za to rodičia?
Neporiadnosť je často vzburou proti pedantným rodičom. Ak neporiadok robí žena, môže tak podvedome ukazovať, že sa nechce obetovať iba domácnosti.
Praktické rady
OMáte problém zmobilizovať sa k upratovaniu? V tom prípade si nesľubujte, že urobíte generálne upratovanie. Radšej si určte jednu malú úlohu na každý deň v týždni.
OZariaďte svoj byt tak, aby vám upratovanie zaberalo čo najmenej času – obmedzte množstvo bytových doplnkov, suvenírov z ciest a ozdôb, kúpte si stojan na noviny, aby neležali porozhadzované po celom byte, a košík na kľúče a dôležité drobnosti.
OSkrine a skrinky by nemali byť preplnené až po okraje, pretože tak sa v nich oveľa ťažšie orientujete.
OAk aj napriek všetkým pokusom neviete okolo seba udržať poriadok, najmite si na upratovanie profesionálnu pomoc. Lepšie je vydať na upratovanie peniaze, ako žiť v neporiadku a s neustálym pocitom viny, že domácnosť je zanedbaná. (tem)