
Včera podvečer naďalej pretrvávala kritická situácia na Horehroní - v Brezne a Čiernom Balogu, na rieke Poprad v Matejovciach. Situácia sa zhoršila v okolí Terchovej, v Detve, v okolí Prievidze a Martina. MAPA - SME
„Dažde boli veľkoplošné, takže sa dvíhala voda aj vo väčších vodných tokoch,“ povedal Iľko. V horehronskom Telgárte hlásili popoludní búrku. S dažďom treba rátať aj dnes - v noci prechádzal v blízkosti nášho územia stred rozsiahlej tlakovej níže. „V priebehu dňa by mal dážď ustávať a bude prechádzať do prehánok. Zajtra by to už mohli byť len prehánky, najmä na severe Slovenska a v okolí hôr,“ povedal Jozef Iľko.
Včera výrazne stúpala voda pri Revúcej, v Brezne, Žiari nad Hronom, v Hnúšti, Ždani, Polomke, Banskej Bystrici. Hydrologička Alena Blahová nevylúčila ani možné problémy na Dunaji: „Netvrdím, že sa Dunaj vyleje, ale ak sa splnia prognózy meteorológov v Rakúsku a Nemecku, že má ešte pršať, tak to nemôžem vylúčiť,“ povedala.
Charakter povodní sa v posledných rokoch mení. Malé povodne po prudkých prívalových dažďoch, ktoré ani nemusia trvať dlho, ale napáchajú obrovské škody, sa objavujú už každý rok.
Pred štyrmi rokmi si lokálna povodeň, pri ktorej odrazu stúpla voda v malom potoku, vyžiadala v Jarovniciach na východe Slovenska vyše päťdesiat obetí. V iných obciach povodne po prudkých, hoci aj krátkych dažďoch ničia cesty, domy, autá.
„Je to zhruba posledných päť rokov, odkedy sú stále častejšie povodne malých tokov po prívalových zrážkach,“ povedal Ladislav Podkonický zo Slovenského vodohospodárskeho podniku v Banskej Štiavnici.
Lokálne povodne sú prakticky všade, nie je možné povedať, že niekde ich je viac, inde menej. „Od roku 1997 to bol raz východ, raz Myjavsko, Považie, teraz Pohronie. Je ťažké predpovedať, či hrozia aj veľké povodne, alebo nie. Všetko je pravdepodobnostný výpočet na základe pozorovaných javov. Keď sa povie storočná voda, myslí sa tým, že raz za sto rokov by sa mala vyskytnúť, ale nikto nezaručí, že taká povodeň sa nevyskytne aj trikrát v jednom roku. Na väčších tokoch sú pravdepodobnosti vyššie, lebo na nich sú omnoho dlhšie pozorovania. Na malých tokoch nie sú pozorovania tak dlho. Ale je nesporné, že posledné roky sú už v znamení globálnych zmien,“ povedal Podkonický.
Ochrancovia lesov hovoria, že za povodne môžu sčasti aj holoruby, lebo lesy majú omnoho vyššiu schopnosť zadržiavať vodu ako holé stráne. Patria však medzi pomerne silné lobistické skupiny a zastavili už niekoľko holorubov. Vodohospodári lesom tiež pripisujú istý diel pomoci proti povodniam, no nepreceňujú ich. K povodniam došlo aj na územiach, kde je absolútna zalesnenosť.
Charakter povodní je rozdelený aj podľa územia, na ktorom sa vyleje voda. Na severe zväčša trvá veľká voda krátko a prudko steká do dolín a strháva všetko, čo jej stojí v ceste. Na juhu môžu byť skôr dlhšie trvajúce povodne, voda stojí aj niekoľko dní na poliach, v záhradách. Hydrológovia tvrdia, že za niektoré povodne môžu aj sami obyvatelia dedín. V korytách potokov býva občas neporiadok, ktorý brzdí tok a nemusí prísť ani veľká voda, aby sa hladina nebezpečne zodvihla. (rf)