Ako sme volili v minulosti

Kedysi sa pred volebnými miestnosťami tvorili zástupy, urny prišli až k vodičom v službe a voliť sa chodilo aj v krojoch.

Pozrite si voľby na archívnych fotografiách.

19. mája 1957 v Komárne volička vhadzuje hlasovací lístok počas volieb kandidátov do národných výborov. (TASR)

V Kysuckom Novom Meste zamestnanci Závodu presného strojárenstva vo volebnej miestnosti počas volieb 12. júna 1960 do Národného zhromaždenia a Slovenskej Národnej rady. (TASR/Erik Stražan)

V roku 1948 sa konali voľby do Národného zhromaždenia v Československu. Na archívnej snímke z 30. mája 1948 zástup ľudí čaká pred jednou z volebných miestností v Bratislave. (TASR)

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Prvé parlamentné voľby v povojnovom Československu a posledné slobodné parlamentné voľby pred nástupom komunizmu sa konali 26. mája 1946. Pohľad na Bratislavu. (ČSTK/Ladislav Roller)

Voliči v Bratislave čakajú pred jedným z bratislavských volebných okrskov počas prvých povojnových volieb do zákonodárneho národného zhromaždenia 26. mája 1946. (TASR/Radislav Roller)

V roku 1990 sa konali prvé slobodné voľby po roku 1945. Predseda federálneho zhromaždenia ČSFR Alexander Dubček volí vo volebnej miestnosti v Bratislave. (ČSTK/Drahotín Šulla)

V oravskej obci Suchá Horá vkladá volič lístok do urny počas priamych volieb do Národného zhromaždenia a Slovenskej národnej rady 28. novembra 1954. (TASR/Jozef Teslík)

Na archívnej snímke z 28. novembra 1954 v oravskej obci Suchá Horá volička vkladá voličský lístok do urny počas priamych volieb do Národného zhromaždenia a Slovenskej národnej rady. (TASR/Jozef Teslík)

SkryťVypnúť reklamu

V neznámej dedine pohľad na volebné plagáty počas prvých povojnových volieb do zákonodárneho národného zhromaždenia 26. mája 1946 v (TASR/Radislav Roller)

V roku 1964 sa uskutočnili voľby do Národného zhromaždenia v Československu a voľby do Slovenskej národnej rady. Na archívnej snímke volí Jozef Šimko, príslušník jednotky Pohraničnej stráže v Bratislave. (ČSTK/Viliam Přibyl)

Na snímke z 23. novembra 1976 volia šofér Bartolomej Hruška a závozník Ján Miga, pracovníci Pozemných stavieb z Košíc. Odvolili počas služobnej cesty. Svoje hlasy odovzdali vo volebnom okrsku v bratislavskej Rači. S volebnou urnou člen volebnej komisie Dominik Fiala. (ČSTK/Magda Borodáčová)

Najstaršia obyvateľka Malých Levár Anna Mrázová počas volieb do Federálneho zhromaždenia v Československu a voľby do Slovenskej národnej rady 5. júna 1981. (TASR/Peimončík)

SkryťVypnúť reklamu

Na snímke z 5. mája 1981 volia príslušníci Československej ľudovej armády vo vojenskom útvare bratislavskej posádky. (ČSTK/Pavel Neubauer)

27. novembra 1971 odovzdávajú svoj hlas občania z Domu dôchodcov v bratislavskej Petržalke, uprostred najstaršia obyvateľka Domu dôchodcov 96-ročná Katarína Illiťová. (ČSTK/Zlatica Repová)

Jeden z najstarších obyvateľov okresu Žilina Blažej Hudec odovzdáva svoj hlas zväzáčkam Anne Barankovej a Ivane Puterovej, ktoré ho navštívili s prenosnou urnou. (TASR/Vladislav Gabčo)

Na archívnej snímke z 24. mája 1986 odovzdávajú svoj hlas dojičky JRD Trenčín, vedené Máriou Prekopovou (vpravo). (ČSTK/Peter Šimončík)

V oravskej obci Suchá Horá voliči vo volebnej miestnosti počas priamych volieb do Národného zhromaždenia a Slovenskej národnej rady 28. novembra 1954. (TASR/Jozef Teslík)

SkryťVypnúť reklamu

Autor: vfo

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  5. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  6. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  7. Probiotiká nie sú len na trávenie
  8. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 401
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 006
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 695
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 303
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 089
  6. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 1 681
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 659
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 633
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu