
Sarah Michelle Gellarová, Linda Cardelliniová, Matthew Lillard, Freddie Prinze Jr. – Scooby Doo. FOTO – ČTK
Manituovu topánku, určite nemohli mať všetci medzi štrnásť a dvadsať.
Scooby Doo Raja Gosnella na tom nič nezmení.
Obžratá doga
V Amerike táto zmes trikov a reality priniesla dvadsaťmiliónový obrat. Dokonca sa v podstate ani niet na čo sťažovať. Filmová verzia komiksovej klasiky Williama Hannu a Josepha Barberu zo šesťdesiatych rokov je dôsledne strelená, plná fantázie, detinská, pritom trošku anarchistická a ani nie hlúpa.
Štýlom, obsahom až po gestikuláciu a mimiku tínedžerských hviezd Prinze Jr. a Sarah Michelle Gellarová sa stále zdôrazňuje komiksová povaha celého príbehu. Scooby Doo, obrovská, ťarbavá, obžratá doga, ktorú desí aj vlastný tieň, je dokonale vmontovaná do spoločných scén s hercami.
Spolu s týmto slávnym maskotom tvoria Fred (Prinze Jr.), Daphne (Gellarová), Shaggy (Matthew Lillard) a Velma (Linda Cardelliniová) akciovú spoločnosť Mystery AG – tím detektívov.
Ich vlastnosti a povahové znaky sú oproti komiksovej pôvodine ešte priostrené: Fred je narcistický dandy, ktorý sa ustavične pchá do popredia a flirtuje s Pamelou Andersonovou. Daphne ako čarovná naivná blondínka zas nadšene vbehne do každej pasce, a aj tak pritom v skutočnosti vždy urobí to, čo treba. Shaggy a Scooby Doo myslia iba na hamburger, a tak Shaggy nakoniec vždy náhodou natrafí na riešenie problému, a Velma ako kriminalistický mozog si medzi nimi všetkými pripadá nedocenená.
Apatické mátohy
Na začiatku sa priatelia pohnevajú a zídu sa až na Spooky Islande, kde Emile Mondavarious (Rowan Atkinson čiže Mr. Bean) prevádzkuje zábavný park. Pozve si Mystery AG, lebo mu záhadné strašidlo mení mladistvých návštevníkov na apatické mátohy.
Zo Spooky Islandu je obrovská strašidelná dráha, v ktorej sa už čary nedajú odlíšiť od podfukov, tak ako aj v celom filme. Kulisy hrôzy a mechanické komôrky hrôzy sa prudko striedajú s digitálnymi efektmi a animovanými príšerami. Povahy štyroch hlavných postáv sú katalyzátorom pre nové a nové gagy, často gagy pre zasvätencov. Zoznam citátov zo slávnych hororov je dlhý: objaví sa tu dvojmetrová obluda typu Votrelec, aj odkazy na Mužov v čiernom, Múmiu, Vreskot.
Samotná zápletka stojí na viacnásobne sfilmovanej sci-fi Body Snatchers – učarení tínedžeri s bezduchými a debilne povznesenými výrazmi oslavujú na žúroch, na pódiu spieva a tancuje chlapčenská skupina. Tento moment by sme mohli vnímať ako úškrn nad globálnymi mechanizmami zjednoteného a uniformizujúceho sa vkusu a spôsobu rozptýlenia, ktoré spolu s rozlúštením prípadu rozlomia individualistické egá Mystery AG. Tento signál však deti nerozoznajú a pre dospelých je aj tak príliš neškodný, nakoniec vybledne medzi gagmi, krikom, situačnou komikou a očividnou radosťou hercov, ktorí sa tu môžu vyblázniť ako kreslené postavičky.
A tak zostáva pubertálno-únikový cyklus neporušený.