Kalligram, Bratislava 2001, preložila Miroslava Vallová
„Toto nie je román, a ani poviedka. Toto je príbeh,“ charakterizuje autor svoje dielo. Dalo by sa povedať, že je to príbeh lásky. Ale keby išlo len o lásku, nestálo by za to vyrozprávať ho. Sú v ňom túžby a sú v ňom aj bôle. „Všetky príbehy majú svoju hudbu, tento má hudbu bielu,“ pokračuje Baricco. Biela hudba je podľa neho veľmi zvláštna, občas dokáže vyviesť z miery - hrá sa ticho a tancuje sa na ňu pomaly. „Biela hudba je čertovsky ťažká vecička,“ vraví autor úspešných románov Hrady hnevu a Oceán more, ale aj esejista i dramatik.
Tajomstvá fyziky
Slovart, Bratislava 2001
Aj v poradí ôsmy diel Encyklopédie školáka z dielne amerického vydavateľstva Time Life je určený predovšetkým deťom školského veku, avšak fakty a zaujímavosti z fyziky písané prístupnou formou prinášajú zábavu i poučenie nielen školákom, ale aj ich rodičom. Rôzne fyzikálne javy sú vysvetlené názornými pokusmi alebo príkladmi z každodenného života. Informácie sú podávané zrozumiteľne, dopĺňa ich množstvo farebných fotografií a kresieb, kniha upúta dynamickou grafickou úpravou. Na vysvetlenie cudzích výrazov výborne poslúži slovníček na konci knihy. Vďaka tejto knihe sa aj často „nenávidená“ fyzika môže stať zaujímavým vyučovacím predmetom.
Josip Osti: Narcis z Krasu
Drewo a srd, Banská Bystrica 2001, preložil František Benhart
Už to pomaly prestáva byť raritou - poéziu bosniansko-slovinského autora prinieslo na trh banskobystrické vydavateľstvo v češtine. Zbierka ukazuje, čo s básnikom môže urobiť dvojnásobné presťahovanie - fyzické i jazykové. Osti sa po tragických udalostiach v rodnej Bosne a Hercegovine usadil v Slovinsku, a hoci ostal Ostim, reaguje tu síce na dojmy z vojnou zničenej krajiny, ale jeho básnický hlas je už akýsi jemnejší, odľahčenejší. Sám Osti o svojej trinástej knihe vraví, že je druhá prvá - teda prvá v novom jazyku, slovinskom. Ešte kuriozita - Osti v roku 1994 získal medzinárodnú literárnu cenu v slovinskej Vilenici pre neslovinského autora, a teraz ju má ako jediný slovinský spisovateľ.
Pavol Rankov: My a oni / Oni a my
L.C.A., Levice 2001
Druhá knižka Pavla Rankova nechala na seba čakať, hoci jeho debut S odstupom času vyšiel medzitým už v troch vydaniach. Rankov sa s písaním neponáhľa, jeho meno je ale stále prítomné, publikuje v mnohých periodikách a popri poviedkach, z ktorých mnohé ho radia k slovenskej skupinke magických realistov, sa prezentuje aj ako recenzent. V tejto ponuke pätnástich poviedok je aj Big Brother and the Holding Company, ktorá mu v anonymnej literárnej súťaži Poviedka 2001 priniesla prémiu denníka SME. Pravda, ako autor avizoval, v knižke je v trochu inej podobe. Ak máte chuť porovnávať, jej súťažnú verziu môžete nájsť v zborníku Poviedka 2001 i v našom denníku zo soboty 14. apríla.
Roman Berger: Dráma hudby
Hudobné centrum, Bratislava 2001
S podtitulom Prolegomena k politickej muzikológii vychádzajú eseje, prednášky a úvahy z 90. rokov popredného slovenského skladateľa a mysliteľa. Súborom textov sa ako leitmotív tiahne otázka legitimity zásadných pojmov a javov (tvorivý akt, kultúra, demokracia), pričom ťažisko autorových úvah sa oproti minulosti presúva od problémov umenia k sociológii. Autor poukazuje na devalváciu termínov, ktorými operuje súčasný kultúrny aj politický establishment a snaží sa nájsť východiská z labyrintu relativizmu, liberalizmu a pragmatizmu.