ovom meste. Všetci veria, že kniha bude prvá, ktorá poodhalí túto tému v komunistickom Vietname.
„Keď som dopísal knihu, dal som ju prečítať priateľom a tí mi povedali, že o takom niečom ešte nečítali. Nebol som si istý, či ju mám prihlásiť do súťaže. Možno aj preto ma tak šokovalo, že som vyhral prvú cenu,“ hovorí pre Viet Nam News 37-ročný Tan. Odmenu tisíc dolárov dostal za „národný mier a bezpečnosť“ od ministerstva verejnej bezpečnosti a Vietnamskej spisovateľskej asociácie.
Tan tvrdí, že gayov stretol prvýkrát pred piatimi rokmi. Robil reportáž v policajných novinách. „Do ich sveta som vstúpil, lebo som robil reportáž. Až neskôr som pochopil, že je to pestrý svet s tragikou aj komikou.“
Vietnam nie je jedinou ázijskou komunistickou krajinou, v ktorej sa na povrch dostáva téma homosexuality. Prvý čínsky lesbický film ticho skúša hranice toho, kam sa dá zájsť. Režisérka Li Yu hovorí, že film vznikal ako experiment. Muži sa pred bežiacou kamerou v rôznych situáciách postupne dozvedali o ženách, že sú lesbičky. „Chcela som zistiť, ako spoločnosť naozaj vníma lesbičky,“ hovorí autorka, ktorá za film Ryba a slon získala na Berlínskom festivale cenu.
Film prispel k prelomeniu veľkého tabu v spoločnosti, ktorá do minulého roku považovala homosexuálov za mentálne chorých ľudí. Premietal sa na sedemdesiatich festivaloch vonku, ale v Číne iba raz - na prvom čínskom gay festivale. Vládna cenzúra sa pokúšala film ignorovať. „Také niečo neexistuje,“ vyhŕkol neveriacky cenzor, keď mu protagonistka filmu povedala, že má rada ženy. „Akú máte krvnú skupinu?“ spýtal sa rozzúrenej herečky.
(reuters)