Pôsobivou jazdou za ovácií publika zaplašila ruská športová dvojica Jelena Berežná - Anton Sicharulidze bolestné spomienky spred dvanástich mesiacov. Na ME vo Viedni sa krasokorčuliari z Petrohradu tešili zo zlata len dva mesiace, na marcový svetový šampionát v Nice cestovali s túžbou obhájiť aj svetový titul, v predvečer šampionátu však agentúry vyťukali šokujúcu správu. Berežná dopovala, na štart vo Francúzsku môžu zabudnúť a zlaté medaily z Viedne musia vrátiť. V prípade 23-ročnej rodáčky z Nevinnomisku nešlo o vážny prehrešok - Jelena si na bronchitídu nevedomky vzala liek obsahujúci zakázanú substanciu, ale dôsledky boli tvrdé. Trojmesačný stop a rozmazávanie v médiách.
V stredu večer zažili Rusi na ME v Bratislave triumfálny návrat. Všetkých deväť rozhodcov ich zinscenovaný príbeh Charlieho Chaplina v choreografii Igora Bobrina napriek Jeleninmu pádu pri dvojitom axeli ocenilo najvyššie, Austrálčan im za umelecký dojem „strelil“ prvú šestku na šampionáte. Sedemnástykrát za posledných osemnásť rokov tak v kategórii športových párov vyhrali Rusi (výnimkou bol rok 1995, keď triumfovali Nemci Wötzelová-Steuer). Odmenou pre petrohradskú dvojicu bola hymna víťazov. Po desiatich rokoch sa známa melódia Sajuz nerušimyj opäť stala ruskou hymnou. „Len slová sú iné. Aj by som si ju zaspieval, keby som ich vedel. Bol som v tej chvíli pripravený plakať,“ priznal Sicharulidze potešený jej návratom. „Do novej som sa nikdy nedokázal vžiť.“
Fakt, že voľnú jazdu absolvovalo už len 13 párov (Poliaci a Ukrajinci odstúpili pre zranenie), mu radosť nekazila. „Boli to veľké preteky, jedny z najzaujímavejších z posledných rokov,“ dodal. Jelene sa pri pokazenom axeli na chvíľu zastavilo srdce, no so skúsenosťou veľkej majsterky sa z toho dostala. „Chcelo to od tej chvíle čertovské sústredenie. Vedela som, že si už žiadnu chybu nemôžeme dovoliť,“ prezradila Berežná. Útla, 154 cm vysoká blondínka stála pred piatimi rokmi na prahu smrti. Jej bývalý partner Oleg Šliachov ju počas tréningu zasiahol korčuľou do hlavy tak nešťastne, že upadla do kómy. Dokázala sa však vrátiť a už so Sicharulidzem dobýja krasokorčuliarsky svet.
V disciplíne, ktorá je podľa trénerky ruského páru Tamary Moskvinovej zo všetkých najťažšia. „Nesmierne náročná na fyzičku, ekonomicky vyčerpávajúca. Pretekári sa v nej často zrania.“ Veľmi dobre to vie aj slovenský reprezentant Jozef Beständig. „Stačí malá chyba a partner sa učí chodiť. Nepamätám si, kedy súťaž dojazdili všetci, čo stáli na štarte. Chvalabohu, neumiera sa,“ obrátil aj túto vážnu tému na žart vždy veselý Jozef, ktorý spolu so sestrou Oľgou obsadil výborné siedme miesto. Chyby a pády však k súťaži športových dvojíc patria. „Bolo by priam zázrakom, keby sme žiadnu neurobili. Najvyšší čas dať sa poistiť. Na súťažiach síce sme, ale na tréningu zatiaľ nie,“ dodal Jozef. Jazdy sú totiž aj podľa Oľgy čoraz náročnejšie. „Zdvíhačky sa stále vyvíjajú, ale nepredpokladám, že dôjde k vrcholnej akrobacii. To by sme museli súťažiť v helmách a, uznáte sami, to už nie je krasokorčuľovanie.“
RASTISLAV HRÍBIK