
Američan Andre Agassi je na zemi, ale z postupu do finále tenisového Australian Open sa nakoniec tešil on. V dramatickom päťsetovom semifinále zdolal domáceho Patricka Raftera za 187 minút 7:5, 2:6, 6:7 (5:7), 6:2, 6:3.
FOTO - REUTERS
Semifinále: HINGISOVÁ (1., Švaj.) - V. WILLIAMSOVÁ (3., USA) 6:1, 6:1 za 53 minút. Dvojchyby 6:6, chyby 8:38! Očakávaná hladká záležitosť favoritky, Američanka vôbec nemá formu, deň predtým hrala šesť setov vrátane štvorhry do 20.30 h. Hingisová zvýšila vzájomnú bilanciu na 10:7, svoju tohtoročnú na 15:0 a zastavila grandslamové ťaženie súperky (19 stretnutí) od Roland Garros. Košická rodáčka je piaty raz za sebou vo finále v Melbourne (1997-99 vyhrala, vlani podľahla Davenportovej) a pokúsi sa o grandslamový titul po dlhých dvoch rokoch. Hingisová: „Videla som zápas Venus s Coetzerovou a tušila, že nehrá dobre, ale rýchlu záležitosť som nečakala. Williamsová hrala dosť divoko, horšie než jej sestra Serena. Nemyslím si, že bola pripravená na sezónu, nedá sa chodiť aj do školy, aj hrať tenis. Účasť v Hopman cupe a v Sydney mi veľmi pomohla.“ Williamsová: „Zlý deň. Martina hrala svoj štandard, mne nič nešlo. Tá štvorhra neskoro večer mi neprospela, Hingisová sa nachystala a udrela. Najhoršia prehra v kariére. Raz som jej podľahla 1:6 a 2:6, ale to bolo ešte v mojej prvej sezóne.“
CAPRIATIOVÁ (12., USA) - DAVENPORTOVÁ (2., USA) 6:3, 6:4 za 76 minút. Esá 4:0, chyby 19:43! Prvé grandslamové víťazstvo Capriatiovej nad krajankou (doteraz 1:5) a druhé po štyroch rokoch od Sydney. Celý zápas v réžii Nagyovej premožiteľky, ktorá sa prebojovala do prvého grandslamového finále v živote, hoci semifinále zažila ešte ako 14-ročná na Roland Garros! Po siedmich rokoch sa vráti do top ten, na 9. miesto, ba keby vyhrala turnaj, na siedme! Najvyššie bola šiesta 11. apríla 1993 pred prestávkou spôsobenou pubertálnou a drogovou rebéliou. Capriatiová: „Najkrajší pocit od vyradenia Navrátilovej vo Wimbledone 1991 vo štvrťfinále. Tenis mi vrátil život a oplatilo sa tvrdo pracovať. Po návrate v roku 1996 som klesla z 24. na 140. miesto a prehrávala prvé kolá. S nadváhou, bez citu v ruke a formy. Postupne som získala sebavedomie, rytmus a najmä chuť hrať. Za všetko vďačím otcovi, ktorý mi vždy chcel dobre a bol a je mojím najlepším koučom. Návrat do desiatky hreje, vždy som mala pocit, že tam patrím, ale dnes to je ťažšie než pred ôsmimi-deviatimi rokmi.“ Davenportová: „Asi môj najhorší výkon v grandslamovom semifinále vôbec a Capriatiovej najlepší proti mne. Som sklamaná, že neobhájim titul, no teší ma, že priateľka Jennifer pôjde do prvého finále. Horúčava jej pomohla, ľahké lopty hrala bleskovo, bolo to na mňa prirýchle. Od začiatku som tu nehrala vo vrcholnej forme.“
AGASSI (6., USA) - RAFTER (12., Aust.) 7:5, 2:6, 6:7 (5:7), 6:2, 6:3 za 187 minút. Esá 10:22, chyby 12:50!, zásahy na sieti 17:81, chyby bekhendom 6:31, víťazné bekhendy 22:2! Už zo štatistiky vidno, kde boli slabiny a triumfy súperov. Čo však čísla nehovoria, je kondícia. Na Raftera prišli kŕče už po 3. sete a obdivuhodne trénovaný tridsiatnik Agassi si nenechal ujsť šancu. Preháňal domáceho tenistu po dvorci a v piatom sete neurobil jedinú chybu! Agassi: „Po troch setoch som sa obával o výsledok, ale keď som videl, že má fyzické problémy, usiloval som sa držať loptu v hre, preto iba tých dvanásť chýb za celý zápas. Myslím, že dusno a teplo si vyžiadalo obeť, obaja sme sa hrozne potili a ani piť mi už po čase nechutilo… Francúzi sú nepríjemní, mladí, ktorýkoľvek z nich bude vo finále hrať o dušu a očakávam veľa výmen.“ Rafter: „Nehanbím sa, dostal som kŕče, musím s tým niečo robiť. Hrám náročným štýlom a dnes som bol tri sety veľmi spokojný s údermi a kvalitou výkonu. Som trochu sklamaný, ale nechcel som zápas vzdať, veď to bol zrejme posledný na Australian Open, lebo po tejto sezóne sa asi lúčim. Od prvej lopty som tušil, že to budú s Agassim muky, lebo všetko vybehá a vráti.“
Juniorky - osemfinále: DLHOPOLCOVÁ (SR) - Widjajová (Indon.) 6:3, 6:1.
Štvorhra - 2. kolo: DLHOPOLCOVÁ, Schaulová (SR/Lux.) - D. Ivanovová, M. Ivanovová (Aus.) 6:4, 6:3.
ANDREJ BUČKO, Melbourne