Za peniaze v poisťovniach štát nezodpovedá

Poisťovniam ľudia zverujú stále viac peňazí a spoliehajú sa, že ak sa niečo stane, poisťovňa ich vyplatí. O tom, ako by sa dotklo vyhlásenie konkurzu na Drukos jeho rovnomennej poisťovne, sme hovorili s DUŠANOM KATONÁKOM, riaditeľom odboru poisťovníctva .


Rovnomenná materská spoločnosť Poisťovne Drukos sa prednedávnom vyhla konkurzu len o vlások. FOTO SME - JÁN KROŠLAK


Poisťovniam ľudia zverujú stále viac peňazí a spoliehajú sa, že ak sa niečo stane, poisťovňa ich vyplatí. O tom, ako by sa dotklo vyhlásenie konkurzu na Drukos jeho rovnomennej poisťovne, sme hovorili s DUŠANOM KATONÁKOM, riaditeľom odboru poisťovníctva Úradu pre finančný trh.

Neohrozí to postavenie poisťovne a klientov?

„Samotné vyhlásenie konkurzu na akcionára nemusí znamenať zánik alebo vážne problémy poisťovne. Má to však podmienku, že poisťovňa dodržiavala všetky právne predpisy súvisiace s riadením a hospodárením poisťovne. Ide najmä o vytváranie technických rezerv poisťovne v náležitej výške a ich zodpovedajúce krytie. Manažment poisťovne nesmie podľahnúť tlaku akcionárov na nenáležité použitie technických prostriedkov rezerv kvôli sanovaniu finančných problémov akcionára. Napríklad poskytovať pôžičky z technických prostriedkov rezerv. V prípade, ak si manažment tieto povinnosti plní a nepodľahne tlaku, poisťovňa môže pokračovať vo svojej činnosti. Ak by bol na akcionára poisťovne, teda nie na samotnú poisťovňu, vyhlásený konkurz, akcie poisťovne, ktoré tento akcionár vlastní, sa stávajú súčasťou konkurznej podstaty. V rámci konkurzného konania sa môžu akcie predať novému akcionárovi, ktorý zabezpečí ďalšie fungovanie poisťovne.“

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Takže klientom poisťovní by nemalo hroziť, že o vložené peniaze prídu alebo že im poisťovňa neposkytne poistné plnenie?

„Nedá sa to úplne vylúčiť. Toto nebezpečenstvo hrozí, ak vedenie poisťovne podľahne tlakom akcionára a peniaze poistených použije na podporu materskej spoločnosti, a nie na zákonom stanovený účel.“

Ale poisťovne podliehajú dozoru úradu, ktorý má ochrániť poistených pred takýmto nebezpečenstvom.

„S tým súhlasím, lenže my môžeme zistiť porušenie povinností poisťovne až po tom, keď k nemu dôjde. To znamená, že ak poisťovňa presunie časť peňazí poistených protiprávne, aby pomohla materskej firme, zistíme to až ku koncu štvrťroka. Údaje od poisťovní zbierame a vyhodnocujeme štvrťročne. Ak však máme indície, že by mohlo dôjsť k podobným pokusom, pristúpime k častejšiemu monitoringu, napríklad mesačnému, prípadne preverujeme všetky debetné operácie poisťovne. Tento postup je však časovo aj personálne veľmi náročný pre poisťovne aj pre úrad, takže sa môže používať len obmedzený čas.“

SkryťVypnúť reklamu

Čo teda môže úrad urobiť, ak už k porušeniu právnych predpisov došlo?

„Závisí to od konkrétneho prípadu. Platí, že v prvom rade vydáme opatrenie na nápravu vzniknutého stavu a prípadnú inú sankciu, napríklad pokutu až do výšky 20 miliónov. V prvej fáze sa totiž usilujeme, aby poisťovňa dobrovoľne napravila vzniknutý stav. Ak tieto opatrenia nepostačovali, použijeme niektorý z ďalších nástrojov, ktorým môže byť zavedenie nútenej správy, obmedzenie niektorých činností či odobranie licencie. Nový zákon o poisťovníctve umožňuje aj pokutovať členov predstavenstva, dozornej rady a ďalších vedúcich zamestnancov poisťovne. Úrad však nedokáže sám vrátiť presunuté peniaze naspäť do poisťovne. Samozrejme, ak máme podozrenie, že takýmto konaním došlo k spáchaniu trestného činu, nahlásime to polícii.“

SkryťVypnúť reklamu

Môže sa stať, že v prípade konkurzu nakoniec klienti svoje peniaze neuvidia?

„Aj na poistnom trhu prebieha prirodzený proces vzniku a zániku spoločností, dochádza k fúziám a vytváraniu silných finančných celkov. Tento proces nesie so sebou riziko, že niektoré poisťovne nezvládnu tlak a zaniknú. Možnosť, že niektorá poisťovňa odíde z trhu nie najčistejším spôsobom, nemôžeme vylúčiť. Na rozdiel od bánk poisťovne nevytvárajú rezervný fond, ktorý by kryl prípadné straty klientov. Takže na klientovi je omnoho väčšia zodpovednosť, ktorú poisťovňu si zvolí.“

V súvislosti s krachom nelicencovaného subjektu BDV ponúka Drukos možnosť transformácie vkladov klientov na životné poistné zmluvy v dcérskej Poisťovni Drukos. Nemôže takýto postup ohroziť poisťovňu?

SkryťVypnúť reklamu

„Z našich informácií vyplýva, že poistnú zmluvu uzatvára poškodený klient BDV s Poisťovňou Drukos. Výška poistnej sumy sa rovná výške pohľadávky klienta voči družstvu a poistenie trvá desať rokov. Poistné však uhrádza Drukos. Na konci poistného obdobia klient dostane v podstate splatenú sumu, ktorú mu mal vyplatiť BDV. Takže poisťovňu by takýto postup ohroziť nemal. Riziko však nesú klienti BDV ako poistení, a to v prípade, ak Drukos prestane za nich platiť poistné. Ak by takáto situácia nastala, majú ľudia dve možnosti. Môžu pokračovať v poistnej zmluve a sami platiť poistné až do momentu výplaty poistného. Nepoškodí to poisťovňu, ale klienta BDV. Ďalšou možnosťou je ukončiť poistnú zmluvu a nechať si vyplatiť odkupnú hodnotu. Táto hodnota je najmä v prvých rokoch poistenia podstatne nižšia ako zaplatené poistné. Zohľadňujú v nej totiž aj náklady poisťovne. Poistnú sumu by nedosahovala ani v neskorších rokoch, teda poistený by pri vypovedaní poistnej zmluvy pred skončením poistného obdobia nedostal celú sumu, ktorú mal vloženú v BDV. Podmienkou fungovania tohto systému je, aby Drukos za klientov BDV najbližších desať rokov platil poistné.“

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  2. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  3. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 16 891
  2. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 13 527
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 7 320
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 157
  5. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 2 932
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 2 755
  7. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 738
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 1 846
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu