
Mŕtve more

Červené more
More sa považuje za vynikajúci protiliek na tzv. civilizačné choroby: stres, nespavosť, napätie. Rytmické búšenie vĺn o breh upokojuje myseľ a pomáha jej liečiť sa z každodenných starostí. Aj farba mora má upokojujúce pôsobenie: ak naberie zelený odtieň, dodáva energiu. Neutrálny béžový piesok pomáha zas relaxovať. Jóny, uvoľňované zo spenenej morskej vody vyrovnávajú rovnováhu nášho organizmu.
Ku ktorému moru?
Všetky moria sú síce slané, ale každé je napriek tomu iné.
Červené more – vďačí za svoju farbu planktónu a červenému prachu z púšte. Je veľmi slané a veľmi teplé (28 – 35 stupňov Celzia). Možno tu vidieť nádherné koralové útesy a veľké morské hviezdice.
Čierne more – je stredne slané, dosť teplé a veľmi hlboké. Na pobreží je vhodné pre turistov, avšak hlbšie je už veľmi nebezpečné, pretože sa v ňom tvoria veľké množstvá sírovodíka. Pláže sú známe pekným zlatistým pieskom.
Baltické more – je veľmi plytké a málo slané (preto sú baltické mušle menšie ako iné). Je chladné a jeho teplota len zriedka prekročí dvadsať stupňov Celzia. Kúpeľ v ňom možno nie je najpríjemnejší, ale zato veľmi zdravý – pre pokožku aj krvný obeh.
Stredozemné more – je teplé, veľmi hlboké (hĺbka dosahuje až 4000 m) a výrazne slané.
Mŕtve more – je teplé a veľmi slané. Soľ z Mŕtveho mora je kozmetický poklad -obsahuje približne štyridsť rôznych minerálov a sto stopových prvkov.
Atlantický oceán – pri brehoch Európy je dosť slaný a skôr chladný. Je bohatý na živé organizmy – žije tu viac ako 190 druhov rýb, ulitníky a celé kolónie rias. (mo)