
Takto vyzeral mesačný protest poslancov HZDS v parlamente. FOTO – ARCHÍV
Odvolávanie členov vlády – Pri väčšine odvolaní členov vlády zohralo rozhodujúcu úlohu HZDS. SNS mala v rukách len réžiu tohtoročného návrhu na odvolanie vicepremiéra Csákyho. Návrhu na odvolanie čelili premiér Dzurinda, vicepremiéri Mikloš a Csáky, ministri Kukan, Čarnogurský, Pittner, Černák, Ftáčnik, Schmögnerová. Ani raz sa nepodarilo opozícii odvolať niektorého z členov vlády. Dvakrát sa jej však podarilo skomplikovať situáciu v koalícii. Raz pri návrhu na odvolanie premiéra, keď s opozíciou hlasoval predseda SDĽ Migaš, a nedávno pri úsilí zosadiť vicepremiéra Mikloša.
Referendum – Témou ľudového hlasovania o predčasných voľbách žila opozícia celý rok 2000. Na referendum prišlo len 20 percent voličov. Prekvapením bola ešte nižšia účasť voličov, ako uvádzali prieskumy. HZDS zdôvodňovalo fiasko tvrdením, že to neboli voľby a ľudia boli zastrašovaní, aby k urnám neprišli.
Parlamentný bojkot – Približne mesiac trval protest poslancov HZDS v parlamente. Spočíval v tom, že poslanci si vyložili na poslanecké lavice tabuľku s nápisom Protest a nezúčastňovali sa na rokovaní a práci pléna. Motiváciou HZDS bol zásah polície v Mečiarovej Elektre a neúspešný pokus o odvolanie ministra vnútra Pittnera. Oficiálne HZDS hovorilo, že koalícia s opozíciou nevedie dialóg. Protest však veľa slávy HZDS nepriniesol. Už počas neho sa začali objavovať kritické výhrady k spôsobu protestu aj v opozícii.
Predkladanie zákonov – Návrhy, ktorými by opozícia oslnila, sa v parlamente neobjavili. HZDS pri predkladaní vlastných návrhov aktivitou ani neprekypovalo. Poslanci však schválili novelu priestupkového zákona, ktorú predložila opozícia. (sp)