Pobyt v opozícii je pre stranu vždy pohodlnejší a menej náročný. Viete si predstaviť takéto pohodlie aj po voľbách 2002?
„Táto alternatíva je vylúčená. Súhlasím, že opozičná politická práca je menej náročná. Opozičné pôsobenie však vytvára optimálny priestor na to, aby sa strana mohla kvalifikovanejšie pripraviť na budúce vládnutie.“
HZDS nie je zvlášť aktívne a napriek tomu si udržiava preferencie zhruba na úrovni výsledku volieb 1998. Je oprávnený argument, že HZDS je politicky pasívne?
„Treba zdôrazniť, že za posledný polrok sme prezentovali niekoľko významných politických aktivít. Nesúhlasím, že sme pasívni. Súhlasím, že by sme mohli byť aktívnejší.“
Ktoré doterajšie akcie považujete za úspešné?
„Všetko, čo sa odohralo v réžii HZDS na pôde parlamentu, malo veľký ohlas v spoločenskom dianí. Boli to všetky návrhy na vyslovenie nedôvery členom vlády alebo naše legislatívne iniciatívy, pri pripomienkovaní zákonov.“
Urobili ste aj také akcie, ktoré považujete za nezvládnuté?
„Ani my v HZDS nie sme perfekcionisti. Ale sú veci, ktoré sme nezvládli pričinením iných. Nezvládli sme uskutočnenie osláv 10. výročia HZDS. Občania vedia, že to bola záležitosť mimo našich možností.“
Dominantnou opozičnou témou roka 2000 bolo referendum o predčasných voľbách. Vojtech Tkáč po neúspešnom referende povedal, že treba pripraviť novú opozičnú politiku. Pripravili ste ju? Robíte inú politiku od referenda?
„Výsledky referenda sme dôsledne analyzovali. Skúsenosti z referenda sa prejavili v našom úsilí. Aj vtedy som povedal, že za úspech nemožno považovať to, čo nebolo úspešné. Dnes by bol výsledok referenda iný. Nebol zvolený optimálny čas na jeho organizovanie, ale vecne bolo v poriadku.“
Podľa O. Keltošovej tieňová vláda zasadala naposledy vlani v júli, V. Mečiar je v kontakte s poslaneckým klubom raz za tri mesiace. Keď V. Mečiar povedal, že HZDS nepodporí návrh R. Fica na odvolanie vlády, mnohí poslanci HZDS boli prekvapení. Vyzerá to skôr ako chaos. Nemyslíte?
„Nech mi je odpustené, ale som ďaleko od toho, aby som komentoval slová pani Keltošovej. Pracujem v najvyšších orgánoch HZDS a nestotožňujem sa s jej názorom.“
Je to fakt, že tieňová vláda ako celok sedela spolu vlani v júli?
„Áno, ale treba poznať štruktúru, ako sa v HZDS profesijne pracuje. Súčasťou tieňovej vlády sú profesijné kluby. Len finančný klub sa od obdobia uvádzaného v otázke zišiel najmenej šesťkrát. Odborná príprava prebieha bez problémov.“
IGOR STUPŇAN