BRATISLAVA – Kniha Rómsky dejepis bude pravdepodobne stiahnutá z predaja. Podľa vládneho splnomocnenca na ochranu osobných údajov Pavla Husára išlo o dobrú myšlienku, ktorá minula cieľ.
Husár knihu prirovnal k Schindlerovmu zoznamu: „Je to ako Schindlerov zoznam, uvedené mená môžu slúžiť ako pozitívny príklad pre Rómov, ale napríklad skíni môžu zareagovať úplne opačne.“
Autori knihy píšu o niekoľkých známych osobnostiach, ktoré majú pochádzať z radov Rómov a majú byť pozitívnym príkladom rómskym deťom. Podľa Husára však v tomto prípade došlo k zneužitiu osobných údajov, pretože tvorcovia si od týchto ľudí nevyžiadali súhlas, či ich meno môžu spojiť s rómskou národnosťou. Úrad splnomocnenca Husára požiadal autora, aby súhlas všetkých menovaných dodatočne zabezpečil, čo sa mu ale zrejme nepodarí.
Rómsky dejepis je doplnkovou učebnicou pre základné a stredné školy. Podľa vicepremiéra Pála Csákyho si ministerstvo školstva objednalo 2000 kusov a distribuuje ich do škôl, ktoré o knihu prejavili záujem. Kniha vyšla minulý rok vo vydavateľstve Kalligram v troch jazykoch – slovenskom, maďarskom a rómskom. Autorom knihy je Arne B. Mann.
(sita, čtk)