Moskva 27. augusta (TASR) Ani za dva roky od ničivého požiaru na 540 metrov vysokej televíznej veži Ostankino v Moskve sa bývalú pýchu komunistického režimu nepodarilo uviesť do pôvodného stavu.
Silný požiar elektrických káblov, ktorý trval 26 hodín, v auguste 2000 spôsobil smrť štyroch ľudí. Výpadok televíznych vysielačov odrezal od televízneho signálu milióny moskovských domácností. Veža z roku 1967 slúžila pre 11 televíznych staníc, 12 rozhlasových staníc a 17 satelitných televízií.
Po oprave oceľových lán vnútri konštrukcie už však veži z hľadiska statiky nič nehrozí. Na dokončenie opráv, inštaláciu moderných hasiacich systémov a celkovú modernizáciu televíznej veže štátna telekomunikačná spoločnosť potrebuje až jednu miliardu rubľov, teda asi 1,5 miliardy Sk. To je až dvadsaťnásobok sumy, ktorá sa do budovy investovala za 24 mesiacov.
Do 540 metrov vysokej veže je naďalej zakázaný vstup pre návštevníkov, na mieste bývalej luxusnej rotujúcej reštaurácie Siedme nebo vo výške 334 metrov sú ohorené trosky a čaty opravárov aj dva roky po požiari putujú do práce dve hodiny peši po schodoch. Z bývalých štyroch výťahov je v prevádzke len jeden malý nákladný výťah. V minulosti vežu navštívilo každý rok až 200.000 návštevníkov.
Televíznu vežu v moskovskej štvrti Ostankino navrhol ruský architekt Nikolaj Nikitin a slávnostne ju otvorili 5. novembra 1967. Najvyššia stavba sveta mala byť sovietskym dôkazom toho, že Moskva je schopná USA nielen dobehnúť, ale aj predbehnúť. O desať rokov Ostankino o svoj svetový primát prišlo, ale dodnes zostáva druhou najvyššou voľne stojacou vežou na svete.
V Ostankine stále panuje provizórium a na prípadný nový požiar nie je televízna veža pripravená. Niektorí moskovskí úradníci napriek tomu vážne uvažujú o tom, že by veža mohla narásť ešte o 40 metrov.
(spravodajca TASR Bohdan Kopčák) žab