
Deficit zahraničného obchodu
BRATISLAVA - Slovenským vývozcom sa opäť darí. Predaj ich výrobkov v zahraničí už niekoľko mesiacov stúpa a pomáha zmierniť vysoký deficit zahraničného obchodu. Štatistický úrad v stredu zverejnil najnovšie výsledky, podľa ktorých sa júlový obchodný schodok oproti minulému roku znížil o štrnásť percent na 7,2 miliardy a schodok za prvých sedem mesiacov o dve percentá na 48,9 miliardy.
Medziročný rast vývozu v júli stúpol na dvojcifernú hodnotu a udržal si predstih pred dovozom. „Minulý mesiac priniesol dlhoočakávané potvrdenie rastu exportnej výkonnosti ekonomiky,“ zdôraznil Viliam Pätoprstý, analytik z UniBanky. Zvýšenie vývozu oproti rovnakému mesiacu minulého roka až o 15,6 percenta je podľa neho najvyššie od mája 2001. Dovoz bol v porovnaní s minulým rokom vyšší o 11,4 percenta.
Najúspešnejší sú stále exportéri strojov, plastov, kovov a kovových výrobkov. Zlepšuje sa aj predaj automobilov do zahraničia. „Ten síce nedosahuje úroveň z vlaňajška, ale každým mesiacom sa k nej približuje,“ povedal Pätoprstý. Celkový vývoz by mohli v budúcnosti podporiť práve autá, keďže Volkswagen počíta s rastom produkcie.
Pavol Ondriska zo Slávie Capital varuje pred prehnaným optimizmom: „Silnejší rast vývozu ako dovozu v čase, keď Európa zaznamenáva skôr pokles obchodu, podporil aj jeden pracovný deň navyše.“
Za lepšími výsledkami pritom nie je samotné zlepšenie obchodu. „Pomáha medziročne slabšia koruna oproti euru a silnejšia oproti doláru, teda cenový faktor, a nie len samotná fyzická zmena objemu obchodu,“ zdôraznil Ondriska. Pri rovnakom kurze ako vlani by bol podľa neho júlový deficit vyšší približne o štyri miliardy.
Hoci pokles deficitu teší, kľúčové podľa ekonómov bude zvyšovať rozdiel medzi rastom vývozu a dovozu. To sa dá podľa nich dosiahnuť úsporami vo verejných financiách. Riešiť však treba aj dlhodobý problém ekonomiky: nízku pridanú hodnotu vyvážaných tovarov a nedostatočnú premenu priemyslu, ktorý stále nenapĺňa potreby domáceho dopytu.
Analytici sa zhodujú, že obchod má napriek tomu predpoklady, aby sa ďalej zlepšoval. Ale pôjde to pomaly. „Zlepšenie deficitu bude len mierne a bude čeliť rizikám,“ varuje Ondriska. Ekonomika Európskej únie, kam vyvážame najviac, rastie pomaly. „A čoraz viac signálov naznačuje, že rast zostane slabý aj v ďalších mesiacoch.“ Tradičným rizikom sú zasa svetové ceny ropy, ktorých posledný rast cenovo nafúkne náš dovoz.
Odhady obchodného deficitu za celý tento rok sa pohybujú medzi 90 až 100 miliardami korún. Analytici veria, že jeho konečnú výšku môže ešte stlačiť nová vláda. „Dôležité bude, ako sa postaví k priškrteniu verejnej spotreby ešte pred koncom tohto roka,“ uzavrel Ondriska.