Bez problémov ma prijal. Aj som u neho rodila - za 5000 korún,“ hovorí 27-ročná Antónia z Malaciek.
Anketa na tému „všimné za pôrod“, ktorú urobil na svojej stránke internetový časopis Babetko, ukázala, že prípad Antónie nie je výnimočný.
Až 26 percent účastníkov ankety uviedlo, že dalo úplatok 2000 až 5000 korún, aby sa im personál pôrodnice ochotne venoval. Podľa nich je to bežná taxa. Dvadsať percent zaplatilo za pôrod do 2000 korún. Pre 12 percent je päťtisícka málo a dávajú hrubšie obálky. Jedna žena dala za pôrod dvojčiat 20-tisíc korún. Šesť percent ľudí rozmýšľalo nad sponzoringom - darom na účet pôrodnice. Len 38 percent „kliklo“ na možnosť „nedával som nič“, lebo si platia zdravotné poistenie.
A čo sa stane s lekárom, keď sa zistí, že bral úplatky? „Najprv sa musí nájsť tretia osoba, ktorá podanie úplatku dosvedčí,“ hovorí Juraj Ďurišin z právneho oddelenia Nemocnice s poliklinikou v Bratislave-Ružinove. „Podľa výšky úplatku sa potom podá trestné oznámenie. Za trestný čin sa považuje suma aspoň vo výške minimálnej mzdy, aby to bol trestný čin. Keby to bola tisícka alebo fľaša, situáciu by riešilo vedenie a lekárovi by hrozila aj výpoveď. Ale doteraz sme sa s takým prípadom nestretli.“ To isté povedali aj v iných nemocniciach.
(maj)