
Chick Corea na archívnej snímke z roku 1998. FOTO - ČTK
prelomových albumoch Filles de Kilimanjaro, In A Silent Way a Bitches Brew, a na to sa nezabúda.“
Chick Corea patrí už vyše tridsať rokov k najosobitejším džezovým hudobníkom. Nakrútil 80 albumov, v džezových kategóriách získal desaťkrát najvyššie ocenenie amerického hudobného priemyslu Grammy (plus 25 nominácií), trinásťkrát triumfoval vo výročných anketách prestížneho mesačníka Down Beat. Včera oslávil šesťdesiatku.
Keď mal štyri roky, získaval prvé lekcie hry na klavíri. Dával mu ich jeho otec Armando, ktorý viedol miestny dixieland v Coreovom rodisku - v meste Chelsea v štáte Massachussets. Žiadna inšpirácia mu nebola cudzia. Počúval Mozarta, Beethovena, ale aj džezových velikánov Parkera či Buda Powella. Už v priebehu stredoškolských štúdií pôsobil v známych džezových big bandoch.
Nikdy sa neuzavieral do jedného štýlu. Hral sólovo, v dvojici či v triu, s malým combom aj s veľkými orchestrami, akusticky aj elektricky. V roku 1972 založil legendárnu džezrockovú formáciu Return To Forever. V prvotných fázach akustický džez (z tohto obdobia pochádza napríklad slávna Coreova skladba La Fiesta) sa neskôr zmenil do elektronickej hudby, v ktorej dominoval hutný zvuk Coreových syntezátorov. Nevyhýbal sa ani medzižánrovým presahom. Jeho nahrávky vážnej hudby s newyorskou a londýnskou fiharmóniou sú vysoko cenené.
V roku 1988 sa Chick Corea predstavil spolu s vibrafonistom Gary Burtonom aj bratislavskému publiku. „Hudba nepozná hranice. Dýcha slobodou aj v krajine, ktorá ju zatiaľ nepozná. Verím, že moja hudba vám ju pomôže objaviť,“ povedal vtedy Corea.
V druhej polovici deväťdesiatych rokov vytvoril svoj súčasný akustický sextet Origin. Jeho najčerstvejším počinom je aktuálny album Past, Present and Futures. Chick Corea žije v Los Angeles, druhýkrát je ženatý so speváčkou Gayle Moranovou, z prvého manželstva má syna Thaddeusa a dcéru Lianu. K jubileu si želá jediné - aby mal stále dosť odvahy zostať sebou samým.
ĽUDO PETRÁNSKY