
Včera sa otvorili brány 2400 základných škôl pre 64 600 prváčikov, a po dvojmesačných prázdninách by sa do škôl malo vrátiť aj 556 000 žiakov. Vyše 900 stredných škôl bude navštevovať približne 290 000 študentov, z toho do prvého ročníka ich nastúpi 76 tisíc. ILUSTRAČNÉ FOTO – ARCHÍV
Nový školský rok poznačia dve závažné skutočnosti. Zriaďovateľmi materských a základných škôl sa stali obce, a septembrové parlamentné voľby posadia na čelo rezortu ďalšieho ministra.
Ten by síce mal začať realizovať projekt Milénium, ktorý poslanci horko-ťažko schválili, lenže ktohovie. Všetci jeho predchodcovia len s nevôľou prijímali čokoľvek, čo sa zrodilo bez ich prítomnosti.
Stredoškoláci sa zatiaľ nemusia obávať ani novej štátnej maturity, ktorá by mala byť náročnejšia a objektívnejšia. Skôr ako v roku 2005 sa jej overovanie nezačne.
S neistotou však vchádzajú do septembrových dní vedenia materských a základných škôl, ktoré ešte netušia, čo majú očakávať od obcí, ktoré sa stali ich novými zriaďovateľmi. Tie budú zodpovedať za materiálno-technické zabezpečenie ich chodu. Metodika výchovnovzdelávacieho procesu zostáva v kompetencii štátu.
Pár dní pred 1. septembrom sa mnohé obce stále bránili podpísať protokoly o prevzatí školských budov do svojej správy. Prevažná väčšina objektov je totiž vo veľmi zlom stave.
K poslednému augustovému dňu preberacie protokoly podpísala iba tretina starostov. Podľa vyjadrenia predsedu Združenia miest a obcí Slovenska Sýkoru starostom však nič iné nezostáva. Podľa neho obce tak musia urobiť, aj keď nechcú, lebo im hrozí porušenie zákona.
A to majú noví zriaďovatelia ešte šťastie. Vláde sa totiž na poslednú chvíľu podarilo odsúhlasiť sumu 300 miliónov korún, ktorou sa uhradia dlžoby škôl a školských zariadení za energie. Riaditelia škôl si teda môžu vydýchnuť aspoň v jednom. Žiadnej škole nehrozí, že by ju odpojili od vody, plynu, elektriny či tepla.
V budúcom roku sa bude prevádzka škôl ešte financovať z dotácie štátu. Obce a mestá začnú školy priamo financovať až v roku 2004.
A keďže nám voľby klopú na dvere, učitelia sa môžu tešiť na politické sľuby. Napríklad o platoch.
JARMILA HORÁKOVÁ