EUROSERVIS: Súhrn správ z 3. septembra

BRATISLAVA 3. septembra (SITA) -JOHANNESBURG: Ochranári odsudzujú kompromis o energiiEurópska únia (EÚ) upustila na Svetovom summite OSN o trvale udržateľnom rozvoji v Johannesburgu od svojej požiadavky - stanovenia cieľa pre využívanie čistej

ších zdrojov energie. Ako uvádza BBC, krajiny pätnástky tak odstránili poslednú prekážku k uzavretiu konečnej dohody. Spojené štáty americké a krajiny produkujúce ropu ostro vystupovali proti konkrétnemu cieľu EÚ, ktorá požadovala, aby do roku 2010 pochádzalo 15 percent celkovej svetovej energie z obnoviteľných zdrojov. Delegáti summitu iba prisľúbili, že budú pracovať na veľkom náraste takých zdrojov, ku ktorým patrí napríklad veterná alebo slnečná energia. Skupiny ochrancov životného prostredia kompromis odsudzujú. Podľa BBC je ústupok najväčším sklamaním pre niektoré európske štáty a dodáva, že navrhnutiu konečnej verzie plánu teraz bráni iba malý spor týkajúci sa sformulovania dodatku v otázke zdravia.
SR: Maratón Európskych dní na Slovensku pokračuje
Informovať o Európskej únii (EÚ) a prístupovom procese Slovenska je cieľom projektu Delegácie Európskej komisie (EK) v SR a Európskeho informačného centra (EIC) v spolupráci s predstaviteľmi samospráv deviatich slovenských miest. Jesenná časť Európskych dní štartuje dnes v Prievidzi a vyvrcholí 13. septembra v Levoči. Kým prvá, májová a júnová časť projektu bola v okresných mestách prevažne Trenčianskeho a Žilinského kraja, v tejto etape sa dôraz kladie najmä na regióny východného a severného Slovenska. Súčasťou programu Európskych dní bude predpoludňajší blok venovaný stredoškolskej mládeži, v rámci ktorého budú môcť získať základné faktografické údaje o histórii, inštitúciách a fungovaní Európskej únie a dozvedieť sa o študijných príležitostiach i možnostiach na voľný čas spoločných projektov s mládežou v krajinách EÚ.
EÚ: Rusko a únia sa v otázke Kaliningradu stále nezhodli
Rusko sa drží svojej stratégie v diskusii s Európskou úniou (EÚ) v otázke vízovej povinnosti pre obyvateľov Kaliningradu po rozšírení bloku. Vyplynulo to z pondelňajšieho stretnutia Dmitrija Rogozina, osobitného vyslanca ruského prezidenta s predstaviteľmi Európskej komisie (EK). Rogozin počas rozhovorov v Bruseli odmietol požiadavky komisie s tým, že zopakoval nedávnu ponuku prezidenta Vladimira Putina na celkové zrušenie víz medzi Ruskom a EÚ v dlhodobejšom výhľade. Ako Rogozin uviedol na tlačovej konferencii, pred definitívnym zrušením vízovej povinnosti by mali mať obyvatelia ruskej enklávy Kaliningradu možnosť cestovať do Ruska bez obmedzení, napríklad v označených vlakoch. "Sú vždy hranice kompromisu a my uvidíme tieto limity, keď obyvatelia a občania Ruskej federácie začnú strácať právo na pohyb z jednej časti krajiny do druhej," uviedol. niekoľkonásobný vstup obyvateľov Kaliningradu do Ruska..
EGYPT: Dánsko predstavuje mierový plán pre Blízky východ
Dánsky minister zahraničných vecí Per Stig Moeller, ktorého krajina v súčasnosti predsedá Európskej únii (EÚ), prezentuje na Blízkom východe "cestovnú mapu" bloku pre blízkovýchodný mierový proces, ktorú schválili ministri zahraničných vecí pätnástky v sobotu. Do Egypta v utorok pricestoval zo Saudskej Arábie, kde sa stretol s korunným princom Abdullahom. Po stretnutí v pondelok v kráľovskom paláci v Jiddahu Moeller vyjadril spokojnosť s úvodom svojej cesty na Blízkom východe, ktorá zahrňuje Saudskú Arábiu, Egypt, Izrael a palestínske územia. Ako uviedol, podľa vyjadrenia korunného princa je cestovná mapa Európskej únie "krokom správnym smerom".
JAR: Rusko by Kjótsky protokol malo ratifikovať čoskoro
Rusko dnes prostredníctvom svojho premiéra Michaila Kasjanova potvrdilo, že čoskoro pristúpi k ratifikácii Kjótskeho protokolu o globálnom otepľovaní. Bol by to posun, ktorý by znamenal realizáciu zmluvy. "Rusko podpísalo Kjótsky protokol a teraz pripravujeme jeho ratifikáciu, ktorá by sa mala uskutočniť vo veľmi krátkom čase," uviedol Kasjanov na Summite OSN o trvalo udržateľnom rozvoji v juhoafrickom Johannesburgu. Ratifikácia protokolu Ruskom, ktorý bol posunutý do parlamentu, zaistí, že zmluva o redukcii emisií skleníkových plynov bude môcť byť realizovaná napriek jej odmietnutiu najväčším znečisťovateľom ovzdušia, Spojenými štátmi.
TURECKO: Premiér Ecevit vyzval EÚ, aby Ankare otvorila dvere
Turecký premiér Bülent Ecevit vyzval v utorok Európsku úniu (EÚ), aby Turecku "otvorila svoje dvere", keďže Ankara splnila viaceré politické podmienky pre začatie vstupných rokovaní o členstve v bloku. Turecko, ktoré je kandidátskou krajinou, ale doteraz nezačalo vstupné rozhovory, schválilo viaceré reformy v oblasti ľudských práv vrátane zrušenia trestu smrti v mierových časoch a rozšírenie jazykových práv pre kurdskú menšinu. "Dosiahli sme stupeň, kedy by EÚ mala otvoriť svoje dvere nášmu plnému členstvu. Nikto o tom nemôže pochybovať," uviedol Ecevit na tlačovej konferencii. Ako ďalej zdôraznil, pred Tureckom už nie sú žiadne prekážky na ceste k zjednoteniu s úniou. "Turecko urobilo a urobí, čo treba v tejto otázke," dodal. Podľa jeho slov v tejto situácii sa majú dvere EÚ naplno otvoriť, nielen nepatrne pootvoriť.
SR: Medzinárodný tím urobil na Dunaji 14 000 meraní
Veľrieka Dunaj je najviac znečistená v strednom a dolnom úseku, vyplýva to z medzinárodného expedičného prieskumu, na ktorom sa minulý rok zúčastnilo desať vedcov zo siedmich podunajských krajín. Cieľom prieskumu bolo potvrdiť špecifické zdroje znečistenia, aby sa do roku 2015 v jej povodí dosiahol podľa požiadaviek Európskej únie dobrý stav povrchovej a podzemnej vody. Za stredný úsek Dunaja sa podľa hydrológov považuje úsek od vodného diela Gabčíkovo. Ako na dnešnej tlačovej besede ministerstva životného prostredia uviedla vedúca národného tímu z Národného referenčného laboratória pre oblasť vôd na Slovensku (NRL) Jarmila Makovinská, na slovenskom území Dunaj znečisťuje najmä Váh, Ipeľ a Mošonské rameno z Györskeho regiónu. Južnejšie sú výrazné znečistenia najmä pod mestami Budapešť a Belehrad a na prítokoch vodných tokov Soroksar a Sio v Maďarsku, Russenski Lom, Iskar a Timok v Bulharsku a Arges v Rumunsku.
ODBORY: Školstvo medzi hlavnými prioritami novej vlády
Odborári očakávajú od budúcej vlády, že bude považovať výchovu a vzdelávanie za jednu z hlavných priorít. Nový kabinet by mal podľa slov predsedu Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy (OZPŠaV) Jána Gašperana nadviazať na všetko pozitívne z predchádzajúceho volebného obdobia. Ide najmä o prijatú koncepciu školstva, Národný program výchovy a vzdelávania v SR - projekt Milénium, ako aj o ďalšie predpisy. Balík financií pridelený školám by sa mal podľa obrorárov postupne vyrovnať výdavkom, ktoré sú bežné v krajinách Európskej únie (EÚ). Ako povedal Gašperan na tlačovej besede, od roku 2006 by to malo byť šesť percent HDP. Odborári budú od novej vlády požadovať aj "spravodlivé odmeňovanie" a skvalitnenie pracovných podmienok, pričom by sa mali zdokonaliť vykonávacie predpisy k zákonu o financovaní základných a stredných škôl a školských zariadení.
PREZIDENT: Poverovacie listiny od dvoch veľvyslancov
Poverovacie listiny dnes prezidentovi SR Rudolfovi Schusterovi odovzdal mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec Holandského kráľovstva v SR Laurent Louis Stokvis a mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec Švajčiarskej konfederácie v SR Rudolf Staub. Holandské kráľovstvo je významným investorom v SR a doterajšie vzájomné vzťahy vytvárajú podľa prezidenta Schustera dobré predpoklady pre ďalšiu hospodársku spoluprácu. Na stretnutí s novým švajčiarskym veľvyslancom zdôraznil prezident najmä možnosti vstupov do vznikajúcich priemyselných parkov, ktoré by mali našej krajine priniesť nové pracovné príležitosti.
SR-ČR: Minister zahraničných vecí ČR na oficiálnu návštevu SR
Na oficiálnu návštevu Slovenskej republiky pricestuje v stredu podpredseda vlády a minister zahraničných vecí Českej republiky Cyril Svoboda. Jeho návšteva bola pôvodne plánovaná už začiatkom augusta, ale pre kritickú povodňovú situáciu ju odložili na neskorší termín. Svoboda príde na Slovensko na pozvanie ministra zahraničných vecí SR Eduarda Kukana. Českého ministra zahraničných vecí prijme v Bratislave prezident SR Rudolf Schuster, podpredseda Národnej rady SR Pavol Hrušovský a premiér Mikuláš Dzurinda. Okrem rezortného kolegu Eduarda Kukana bude Svoboda rokovať aj s ministrom obrany SR Jozefom Stankom. Nosnou témou rozhovorov majú byť slovensko-české vzťahy, integrácia do euroatlantických štruktúr, rozširovanie NATO počas pražského summitu, aktuálne otázky medzinárodného vývoja a zahranično-politické priority novej vlády ČR.
EK: Otvorila skúšobnú prevádzku internetového portálu AlphaGalileo
Z iniciatívy Európskej komisie (EK) začal skúšobnú prevádzku európsky internetový informačný portál AlphaGalileo, ktorý poskytuje kontinuálny informačný servis zameraný na európsku vedu, technológiu a inovácie. Cieľom servisu je zhromažďovať najnovšie informácie o rozvoji v uvedených oblastiach a pripravovať servis pre médiá. Portál poskytuje priestor pre novinárov aj prispievateľov z rôznych organizácií. Projekt vychádza z akčného plánu komisie Veda a spoločnosť a je súčasťou plánu EK zriadiť Európsku mediálnu agentúru pre vedu a techniku. Internetová adresa portálu je www.alphagalileo.org
BULHARSKO: Čelí dileme ohľadne Medzinárodného trestného tribunálu
Kandidátska krajina na pozvanie do Severoatlantickej aliancie (NATO) a vstup do Európskej únie (EÚ) čelí dileme v súvislosti s Medzinárodným trestným tribunálom, pretože musí zaujať konkrétne stanovisko v spore medzi EÚ a najvplyvnejším členom NATO, Spojenými štátmi. Vládni predstavitelia a diplomati v utorok uviedli, že Sofia bude pravdepodobne napokon nasledovať príklad susediaceho Rumunska a podporí požiadavku Washingtonu vzhľadom na tribunál, vytvorený na boj proti vojnových zločinom a porušovaniu ľudských práv. Spojené štáty sa obávajú, že tribunál povedie k politicky motivovanému prenasledovaniu Američanov a hľadajú podporu krajín, vrátane Bulharska, pre podpis bilaterálnych zmlúv poskytujúcim imunitu americkým vojenským jednotkám v zahraničí. Podľa EÚ však zmluvy o imunite podkopávajú právomoc tribunálu.
EMÚ: Ekonomiky eurozóny rastú, tempo sa však nezrýchľuje
Výkon ekonomík 12 krajín Európskej menovej únie (EMÚ) síce rastie, tempo rastu sa však nezvyšuje, povedal Jean-Claude Trichet, člen bankovej rady Európskej centrálnej banky (ECB) a prezident francúzskej centrálnej banky. Francúzsky hospodársky rast sa podľa Tricheta pohybuje zhruba na úrovni 1,4 percenta. Pre celú eurozónu však žiadne konkrétne číslo neuviedol. "Kľúčovou premennou je v tejto chvíli spotrebiteľská dôvera," povedal. "V tomto ohľade sme dostali nejaké zmiešané signály. Je veľmi dôležité, aby sme spotrebiteľov uistili, že ceny zostanú stabilné," dodal.
MAĎARSKO: HDP stúpol v druhom štvrťroku o 3,1 percenta
Maďarský hrubý domáci produkt (HDP) sa v druhom štvrťroku medziročne zvýšil o 3,1 percenta. Vyplýva to z predbežných údajov maďarského štatistického úradu zverejnených v utorok. Znamená to, že rast ekonomiky sa najmä vďaka domácemu dopytu mierne zotavil z päťročného minima 2,9 percenta v prvom kvartáli, a že tak v prvom polroku dosiahol 3,0 percenta uviedol úrad. Stredná hodnota odhadov analytikov však pre druhý kvartál predpokladala rast o 3,3 percenta. Podľa analytikov údaj sklamal, pretože nič nenaznačuje, že ekonomika splní očakávania v druhom polroku a vďaka vývozu sa zotaví. "Nedochádza k žiadnemu oživeniu zahraničného dopytu...," povedal Tamás Vojnits, analytik z firmy OTP Securities. Hodnota HDP vyvolala obavy, že ekonomika v tomto roku neposilní o vládou predpokladaných 3,5 až 4,0 percenta.
EICHEL: Útok na Irak by poškodil svetovú ekonomiku
Nemecký minister financií Hans Eichel v utorok uviedol, že prípadný vojenský útok na Irak bude mať negatívne dôsledky na celosvetové ekonomické nálady. Je to jeden z hlavných dôvodov, prečo Nemecko nesúhlasí s vojenským zásahom proti irackému režimu. "Zaťažilo by to svetovú ekonomiku... Ide o jeden z dôvodov, prečo má Nemecko v tejto veci úplne jasné stanovisko," vyhlásil. Ako pripomenul prezident Bundesbanky Ernst Welteke, už samotné špekulácie o použití vojenskej sily na zosadenie irackého diktátora Saddáma Husajna negatívne ovplyvňujú náladu v ekonomike. Eichel súčasne podotkol, že nemecké akcie sú v porovnaní s niektorými ďalšími trhmi vo svete podhodnotené. "Myslím, že ceny nemeckých akcií sú v priemere skôr podhodnotené, na rozdiel od niektorých iných krajín," uviedol Eichel.
OZNAM: Na Slovensko pricestuje poslanec EP Jan Marinus Wiersma
Poslanec a spravodajca Európskeho parlamentu (EP) pre Slovenskú republiku (SR) Jan Marinus Wiersma pricestuje vo štvrtok 5. septembra na trojdňovú pracovnú návštevu Slovenska. Ako agentúru SITA informoval tlačový tajomník Delegácie Európskej komisie (EK) v SR Branislav Slyško, vo štvrtok o 18.00 hod. vystúpi J. M. Wiersma s prednáškou na pôde Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku a v piatok navštívi v sprievode starostu Devínskej Novej Vsi Vladimíra Mráza miesta postihnuté povodňami v tejto mestskej časti.
EP: Poslanci podporili EK vo vytvorení fondu živelných pohrôm
Poslanci Európskeho parlamentu (EP) súhlasili v utorok v Štrasburgu s tým, aby došlo k vytvoreniu fondu živelných pohrôm navrhovaného Európskou komisiou (EK). Z tohto fondu by sa vyplácalo odškodné nielen obetiam tohtoročných záplav v Nemecku, Rakúsku, ČR a na Slovensku, ale aj prípadných prírodných katastrof v budúcnosti. EK už začala pracovať na návrhu štatútu fondu živelných pohrôm, ktorého vytvorenie politicky odobrili šéfovia diplomacií EÚ. Ako uviedol komisár pre regionálnu politiku Michel Barnier, EÚ ukázala a musí aj ďalej prejavovať svoju solidaritu s obeťami prírodného živlu. Na ich odškodnenie nepostačia iba štrukturálne fondy v prípade členských štátov únie a predvstupové programy v prípade kandidátskych krajín, ale treba vytvoriť osobitný fond.
ČR: Zvýšenie DPH vraj nebude mať vplyv na odbyt potravín
Zvýšenie dane z pridanej hodnoty (DPH) z 5 na 7 % pri potravinách, o ktorom uvažuje česká vláda, nebude mať podľa prezidenta Potravinářské komory ČR (PK) Jaroslava Camplíka skoro žiaden vplyv na ceny ani odbyt potravín. Camplík síce pripúšťa dočasný mierny prepad dopytu, skúsenosti s uplatnením obdobných mechanizmov ale podľa neho ukazujú, že sa dopyt za tri až šesť mesiacov vráti na pôvodnú úroveň. Spotrebitelia tiež obvykle začnú nakupovať v rámci obdobného sortimentu lacnejšie výrobky, takže ten, kto sa cíti ohrozený by mal začať uvažovať o zmene štruktúry svojich výrobkov. V Európskej únii (EÚ) podľa jeho údajov nie je dosiaľ DPH pri potravinách zjednotená a pohybuje sa od 4 do 12 %. "Rozdiely sú dané hlavne rôznou cenovou úrovňou potravín v jednotlivých členských krajinách," konštatoval Camplík. O nejakom všeobecnom zjednotení DPH pri potravinách pritom ani EÚ neuvažuje a nediskutuje.
TALIANSKO: Spotrebiteľská dôvera v auguste na 5-ročnom minime
Talianska spotrebiteľská dôvera spadla v auguste na viac ako päťročné minimum. Pokles ovplyvnili predovšetkým obavy z celkovej ekonomickej situácie, podmienok na trhu práce a inflácie, uviedol v utorok inštitút ISAE. Jadrový index spotrebiteľskej dôvery, očistený od sezónnych a ďalších výkyvov, klesol na 113,4 bodu z júlových 114,3 bodu. To je najmenej od júla 1997, oznámil ISAE, nezávislý úrad pod dohľadom ministerstva financií. Približne 34 percent respondentov sa sťažovalo na "veľmi prudký nárast cien", zatiaľ čo ešte v júni to bolo iba 24 percent. Júlový údaj nebol k dispozícii. Na druhej strane sa 2 000 oslovených spotrebiteľov vyjadrilo optimistickejšie k súčasnému stavu svojich rodinných financií.
BRITÁNIA: Blair vrátil kritiku zimbabwianskemu prezidentovi Mugabemu
Britský premiér Tony Blair obvinil v utorok zimbabwianskeho prezidenta Roberta Mugabeho zo šírenia "nezmyslov o neo-kolonializme", ktoré by väčšina iných afrických lídrov odmietla. Blair na tlačovej konferencii označil Mugabeho režim za "skorumpovaný a zhubný" a poškodzujúci chudobných obyvateľov Zimbabwe viac ako ktorýkoľvek iný. Mugabe v pondelok využil prejav na summite v Johannesburgu na útok proti Británii - bývalú koloniálnu veľmoc - a podrobil Blaira ostrej verejnej kritike za odpor voči jeho programu pozemkovej reformy. "Nežiadali sme ani o milimeter štvorcový Európy. Blair, maj si svoje Anglicko a mne nechaj moje Zimbabwe," vyhlásil Mugabe v prejave na Svetovom summite o udržateľnom rozvoji. Blair však odmietol Mugabeho ako menšinový hlas.
EGYPT: Blízkovýchodný mierový plán EÚ je nádejný
Egypt sa v utorok pripojil k Saudskej Arábii v podpore novej "cestovnej mapy" Európskej únie (EÚ) vedúcej k mierovému urovnaniu konfliktu na Blízkom východe počítajúcej s vytvorením Palestínskeho štátu do troch rokov, ktorú nedávno predstavilo dánske predsedníctvo. "Je to veľmi pozitívny prvok," vyhlásil šéf egyptskej diplomacie Ahmed Maher na tlačovej konferencii po rokovaní so svojim dánskym rezortným kolegom Perom Stigom Möllerom. "Teraz, keď máme cestovnú mapu, môžeme konkrétne pracovať na riešení založenom na dvoch štátoch existujúcich vedľa seba, ktoré sa tešia z bezpečia," skonštatoval Maher. "Je to začiatok veľmi sľubného procesu a chcem vyjadriť Dánsku a Európskej únii vďačnosť za to, že prišli s dokumentom, na ktorý možno sústrediť všetko úsilie a nájsť východisko z tejto tragickej situácie," dodal egyptský

ph
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL
  3. V Polkanovej zasadili dobrovoľníci les budúcnosti
  4. Drevo v lese nie je dôkaz viny:Inšpekcia dala LESOM SR za pravdu
  5. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  6. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  7. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 10 835
  2. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 070
  3. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 5 046
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 482
  5. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 3 776
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 2 759
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 2 517
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 284
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu