Johannesburg 4. septembra (TASR) - Európska únia a Spojené štáty sa dohodli na spoločnom nátlaku na Irak, aby povolil návrat zbrojných inšpektorov do krajiny.
EÚ zároveň považuje za predčasné hovoriť o tom, čo bude nasledovať, ak Bagdad túto žiadosť odmietne, vyhlásil dnes dánsky premiér Anders Fogh Rasmussen po stretnutí s americkým ministrom zahraničných vecí Colinom Powellom na Svetovom summite OSN o trvale udržateľnom rozvoji v Juhoafrickej republike.
"Medzi EÚ a USA je dohoda, že teraz sa budeme sústrediť na to, aby sme zabezpečili slobodný a neobmedzený návrat medzinárodného tímu zbrojných inšpektorov do Iraku. Zároveň si však myslím, že je dôležité, aby sme sa držali rokovaní vedených OSN," dodal Rasmussen.
X X X
Francúzsko nie je naklonené zverejneniu prísne tajných materiálov o zbrojnom programe irackého režimu. Paríž naďalej považuje za prioritu urýchlený návrat zbrojných inšpektorov OSN do Bagdadu.
"Od odchodu inšpektorov z Iraku v roku 1998 je ťažšie vyjadriť sa k stavu chemického, biologického a jadrového vyzbrojenia Iraku," vyhlásil Bernard Valéro z tlačového oddelenia francúzskeho ministerstva zahraničných vecí.
Z tohto dôvodu podľa neho Paríž vzhľadom na svoje starosti o bezpečnosť a stabilitu v regióne a rozhodnutie čeliť nebezpečenstvu rozširovania zbraní hromadného ničenia požaduje bezpodmienečný a bezodkladný návrat inšpektorov Spojených národov do Iraku.
X X X
Americké námorníctvo tento mesiac objednalo veľkú loď na transport tankov a ťažkej vojenskej výzbroje do Perzského zálivu, informovali dnes zdroje lodnej dopravy. Americké velenie pre zásobovanie loďami prenajalo taktickú nákladnú loď, ktorá pod americkou vlajkou vypláva z juhovýchodného pobrežia USA do bližšie neurčeného prístavu v Perzskom zálive. Náklad vyloží koncom septembra.
Ide už o tretiu zásielku zbraní a vojenskej techniky v priebehu mesiaca s využitím komerčnej lodnej dopravy. Podľa vojenských analytikov to môže znamenať, že námorníctvo USA vyčerpalo kapacitu svojej vlastnej flotily a uchýlilo sa k riešeniu otvoreného trhu.
X X X
Irak musí umožniť zbrojným inšpektorom OSN vstup do krajiny a podriadiť sa rezolúciám Bezpečnostnej rady. Vojenský útok na túto krajinu však prichádza do úvahy, až keď zlyhajú všetky ostatné politické a diplomatické nástroje, pričom je neprijateľné, aby ho uskutočnili USA jednostranne. Takéto názory dominovali dnes v Štrasburgu v diskusii poslancov Európskeho parlamentu o situácii v Iraku.
"Musíme pokračovať v tlaku na režim Saddáma Husajna, aby sa podriadil rezolúciám OSN. Musíme tiež uznať, že toto úsilie bude úspešné len s podporou čo najširšej medzinárodnej koalície," vyhlásil komisár EÚ pre vonkajšie vzťahy Chris Patten.
X X X
Veľvyslanec USA v Berlíne Daniel Coats vyslovil dnes pochybnosť nad intenzitou nemecko-amerických vzťahov v súvislosti s odmietavým stanoviskom Nemecka voči vojenskému zásahu v Iraku. "Názor Nemecka v otázke Iraku prirodzene neposilňuje vzájomné vzťahy, vôbec to však neznamená, že ich ničí," vyhlásil Coats v rozhovore pre nemeckú tlačovú agentúru DPA.
Súčasná politika spolkového kabinetu podľa amerického veľvyslanca izoluje Nemecko od väčšiny názorov, aj v rámci Európskej únie. "Rozhodnutie vlády v Berlíne stiahnuť šesť obrnených vozidiel nemeckej armády z Kuvajtu v prípade americkej akcie v Iraku nie je veľkou pomocou," dodal Coats.
X X X
Britský premiér Tony Blair dal jasný signál, že podporí americký vojenský zásah proti Iraku, ak Saddám Husajn neumožní zbrojným inšpektorom OSN neobmedzené pôsobenie vo svojej krajine. "Je našou povinnosťou podporiť Spojené štáty, Saddám musí odísť," cituje dnešná britská tlač pondelňajšie vyjadrenie premiéra. Podľa denníka Times všetko poukazuje na vojnu s Irakom.
Blair na tlačovej konferencii pripustil, že v Británii a Európe podpora verejnosti pre prípadný americký zásah klesá, preto chce zverejniť dôkazy, ktoré svedčia o tom, že sa Irak snaží vyvinúť chemické, biologické a jadrové zbrane.
4 20 np juh