EUROSERVIS: Súhrn správ zo 4. septembra

BRATISLAVA 4. septembra (SITA) - CEFTA: Ministri poľnohospodárstva dnes v BratislaveMinistri poľnohospodárstva členských krajín Stredoeurópskej dohody o voľnom obchode (CEFTA) sa stretnú v stredu v Bratislave, aby rokovali o situácii v poľnohospod

árskom sektore s ohľadom na národné stratégie a politiku ďalšieho rozvoja. Informovala o tom hovorkyňa ministerstva pôdohospodárstva SR Anna Majkútová.
Predstavitelia rezortov pôdohospodárstva zo Slovenska, ČR, Maďarska, Poľska, Bulharska, Rumunska a Slovinska si vymenia informácie o prístupovom procese do Európskej únie (EÚ) a vyjadria stanovisko svojej krajiny k vzniknutým integračným problémom.
SR-ČR: Minister zahraničných vecí ČR na oficiálnu návštevu SR
Na oficiálnu návštevu Slovenskej republiky pricestuje v stredu podpredseda vlády a minister zahraničných vecí Českej republiky Cyril Svoboda. Jeho návšteva bola pôvodne plánovaná už začiatkom augusta, ale pre kritickú povodňovú situáciu ju odložili na neskorší termín. Svoboda príde na Slovensko na pozvanie ministra zahraničných vecí SR Eduarda Kukana. Českého ministra zahraničných vecí prijme v Bratislave prezident SR Rudolf Schuster, podpredseda Národnej rady SR Pavol Hrušovský a premiér Mikuláš Dzurinda.
JAR: Na Summite Zeme pracovná skupina kandidátskych krajín EÚ
Slovensko vytvorilo na Summite OSN o trvalo udržateľnom rozvoji v juhoafrickom Johannesburgu spolu s ostatnými kandidátmi na vstup do Európskej únie (EÚ) pracovnú skupinu. Ako informovala agentúru SITA štátna tajomníčka ministerstva sociálnych vecí, práce a rodiny Edit Bauer, ide o spoločnú platformu s členskými krajinami EÚ a presadzujú zakotvenie ľudských práv do problematiky trvalo udržateľného rozvoja. Vedúci slovenskej delegácie na Summite Zeme minister životného prostredia László Miklós sa v utorok zúčastnil na stretnutí dunajských štátov, ktoré zvolal rumunský prezident Ion Illiescu.
OZNAM: Na Slovensko pricestuje poslanec EP Jan Marinus Wiersma
Poslanec a spravodajca Európskeho parlamentu (EP) pre Slovenskú republiku (SR) Jan Marinus Wiersma pricestuje vo štvrtok 5. septembra na trojdňovú pracovnú návštevu Slovenska. Ako agentúru SITA informoval tlačový tajomník Delegácie Európskej komisie (EK) v SR Branislav Slyško, vo štvrtok o 18.00 hod. vystúpi J. M. Wiersma s prednáškou na pôde Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku a v piatok navštívi v sprievode starostu Devínskej Novej Vsi Vladimíra Mráza miesta postihnuté povodňami v tejto mestskej časti.
SR: Banská Bystrica uvažuje o kancelárii v Bruseli
Zriadiť kanceláriu v Bruseli uvažuje v horizonte 1,5 až 3 rokov Úrad Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK). Kancelária by mala prispieť k zlepšeniu informovanosti samosprávnych, podnikateľských a občianskych subjektov v kraji a k lobovaniu v orgánoch Európskej únie za záujmy BBSK. Na tlačovej besede v Banskej Bystrici v utorok to uviedol riaditeľ Úradu BBSK Michal Mráz, ktorý poznamenal, že ho inšpirovala myšlienka predsedu Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) Ľuba Romana, hoci ročné náklady vraj budú podstatne nižšie ako Romanom predpokladaných 120 tisíc eur.
JAR: Delegáti Summitu Zeme doriešili otázku zdravia žien
Delegáti Svetového summitu OSN o trvalo udržateľnom rozvoji, ktorý dnes vrcholí v juhoafrickom Johannesburgu, na poslednú chvíľu doriešili rozpor v otázke zdravia žien a a ženskej obriezky. "Návrh bol akceptovaný," uviedol predsedajúci ministerského stretnutia po zložitých rokovaniach. Nezhody medzi Kanadou a Európskou úniou na jednej strane a moslimskými krajinami na strane druhej boli hlavnou prekážkou dohode o všeobecnom akčnom pláne Spojených národov na boj proti chudobe a ochranu životného prostredia.
EÚ: J. Figeľ v Bruseli odovzdá dodatok k hodnotiacej správe EK o SR
Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí SR a hlavný vyjednávač pre vstup Slovenska do Európskej únie (EÚ) Ján Figeľ dnes v Bruseli odovzdá dodatok k správe o pripravenosti SR na členstvo v bloku. Európsku komisiu (EK) na rokovaní bude zastupovať generálny riaditeľ Direktoriátu komisie pre rozširovanie Eneko Landaburu. J. Figeľ sa stretne i so zástupcami dánskeho predsedníctva EÚ a absolvuje aj pracovné stretnutie v kapitole Hospodársku súťaž.
SVOBODA: Nová slovenská vláda by mala vzniknúť čo najskôr
Nová slovenská vláda by po parlamentných voľbách mala podľa českého vicepremiéra a ministra zahraničných vecí Cyrila Svobodu vzniknúť čo najskôr. Ako povedal Svoboda dnes pred novinármi po stretnutí s podpredsedom NR SR Pavlom Hrušovským, takéto úvahy nie sú zasahovaním do vnútorných záležitostí SR. Rýchly vznik novej vlády je dôležitý pre rýchly časový sled Pražského summitu, hodnotiacej správy Európskej komisie a Kodanského summitu. Minister podľa Hrušovského vyjadril želanie, aby čo najrýchlejšie vznikla demokratická vláda, ktorá v ani jednej krajine NATO nevyvolá pochybnosti, že Slovensko bude po voľbách stabilnou demokratickou krajinou. Svoboda zdôraznil, že vstup Slovenska do NATO a zároveň integrácia SR a Česka do Európskej únie sú partnerským záujmom oboch krajín.
SR: V Bratislave dnes pokrstili Veľký slovník skratiek EÚ
Veľký slovník skratiek Európskej únie (EÚ) je názov diela, ktoré dnes za účasti predstaviteľov politického i spoločenského života pokrstili v bratislavskej Redute. Doposiaľ najrozsiahlejší slovník, ktorý obsahuje viac ako 60 tisíc anglických skratiek používaných v únii, je určený všetkým, ktorí prichádzajú do styku s angličtinou, najmä však tým, ktorí pracujú s materiálmi EÚ. Autorom diela je český významný prekladateľ, dnes 80-ročný Jiří Elman, ktorý však prisľúbenú účasť na krste knihy zo zdravotných dôvodov odriekol. Prvé vydanie anglicko-slovenského slovníka je projektom Agentúry Smer v spolupráci s Nadáciou Solidarita.
ŠVÉDSKO: Vyzvalo EÚ na jednotnosť v azylovej politike
Švédsky premiér Göran Persson vyzval Európsku úniu (EÚ) na jednotnú spoločnú azylovú politiku. Podľa jeho slov je neférové, ak niektoré krajiny prijímajú viac utečencov ako iné členské štáty únie. Ak existuje nejaká oblasť, v ktorej je potrebná spoločná európska politika, podľa Perssona je to práve azylová politika. "Nemôžeme mať situáciu, keď niektoré krajiny majú veľkodušnú azylovú politiku, kým u iných je to opačne," uviedol v interview pre fínsku tlačovú agentúru STT v stredu. Persson zároveň schladil obavy niektorých krajín EÚ, že rozšírenie na východ zaplaví úniu imigrantmi. Persson takisto vyzval Dánsko, aby pracovalo na spravodlivejšej utečeneckej politike počas svojho šesťmesačného predsedníctva únie.
BLAIR: Pripravuje Britániu na vojnu proti Iraku
V snahe čeliť rastúcemu nesúhlasu britskej verejnosti s podporou, ktorú prejavuje Spojeným štátom v ich plánoch zaútočiť na Irak, predniesol britský premiér Tony Blair doposiaľ najtvrdší príhovor, ktorým začal Britániu pripravovať na vojnu. "Nenávidím vojnu. Každý citlivý človek ju nenávidí. No sú chvíle, keď je vojna jedinou rozumnou vecou, ktorú možno urobiť," vyhlásil pred novinármi v severoanglickom Sedgefielde, prisľubujúc im skoré poskytnutie presvedčivých dôkazov o tom, že Irak skutočne pracuje na vývoji zbraní hromadného ničenia. "Irak predstavuje skutočnú a jedinečnú hrozbu pre blízkovýchodný región a pre celý svet. Saddám Husajn pokračuje vo svojom úsilí vyrobiť zbrane hromadného ničenia. Voči tomuto sa musíme postaviť," dodal.
PREZIDENT: Navrhol zorganizovanie vodohospodárskej konferencie
Povodňová situácia v strednej Európe a intenzívnejšia spolupráca postihnutých krajín boli dominantnými témami dnešného stretnutia prezidenta Rudolfa Schustera s podpredsedom českej vlády a ministrom zahraničných vecí Cyrilom Svobodom. Hlava štátu predstavila českému partnerovi svoju iniciatívu, ktorej cieľom je zorganizovať konferenciu vodohospodárov Nemecka, Rakúska, ČR, Slovenska a Maďarska. Experti by navrhli riešenia, ako v budúcnosti zamedziť ničivým záplavám. Ako konštatoval R. Schuster pred novinármi, situácia sa v tejto oblasti nebude zlepšovať, naopak voda bude naše krajiny čoraz častejšej prekvapovať. Iniciatívu slovenského prezidenta pomenoval Svoboda pracovne ako Aqua Europeana, pričom podľa neho nejde o konkrétny projekt, ale o dobrý podnet na zamyslenie sa.
MEGANCK: Povolebná vláda SR musí pokračovať v pozitívnej práci
Hlavný vyjednávač Európskej komisie (EK) pre Slovensko Dirk Meganck si želá, aby nová povolebná slovenská vláda pokračovala v pozitívnej práci a v pokroku, ktorý dosiahol súčasný vládny kabinet a parlament. Podľa jeho slov sa však EK nemieni miešať do volieb a je iba na slovenskom ľude, koho bude voliť a na slovenských politikoch, akú vládu po voľbách sformujú. "Akokoľvek sa slovenskí občania vo voľbách rozhodnú, dôležité je, aby nová vláda a nová koalícia pokračovala v pozitívnej práci, ktorú dosiahol terajší kabinet a parlament a aby proces mohol pokračovať do roku 2004, ale aj po vstupe Slovenska do únie," povedal Meganck po rokovaní so štátnym tajomníkom MZV SR a hlavným slovenským vyjednávačom Jánom Figeľom o obsahu októbrovej hodnotiacej správy EK. Zdôraznil, že pre úniu je dôležité, aby doterajší pozitívny proces pokračoval aj po parlamentných voľbách.
FIGEĽ:Je presvedčený, že SR ukončí rokovania o vstupe do EÚ tento rok
Hlavný vyjednávač Európskej komisie (EK) pre Slovensko Dirk Meganck je presvedčený, že Slovensko urobilo v príprave na vstup do EÚ a najmä v rokovaniach o vstupe obrovský pokrok, čo ukazuje jeho možnosti a šance uzavrieť prístupové rokovania do konca tohto roka. Hoci Meganck nepotvrdil, že Slovensko odporúčanie ukončiť rokovania od EK určite dostane, hlavný slovenský vyjednávač Ján Figeľ je o tom presvedčený. "Z politického, ekonomického, legislatívneho a inštitucionálneho hľadiska urobilo Slovensko za posledný rok viditeľnú prácu a dosiahlo pokrok, ktorý nás oprávňuje k takémuto očakávaniu," povedal Figeľ. "Všetky doterajšie signály" vedú podľa neho k takémuto pozitívnemu vnímaniu, hodnotenie je však samozrejme na strane komisie
SVOBODA: ČR chce pokračovať v nadštandardných vzťahoch so SR
Ako symbol záujmu, že Česká republika chce pokračovať v nadštandardných vzťahoch so Slovenskou republikou, chápe minister zahraničia SR Eduard Kukan fakt, že prvá zahraničná cesta jeho českého kolegu Cyrila Svobodu viedla práve na Slovensko. Dnešnému stretnutiu ministrov dominovali témy ako nadchádzajúci summit NATO v Prahe, od ktorého Slovensko očakáva pozvánku do aliancie, prístupové rokovania s EÚ a budúca spolupráca v rámci krajín Visegrádskej štvorky. "Česká vláda má záujem o kontinuitu nadštandardných vzťahov so Slovenskom a o plnohodnotné partnerstvo v jednom euroatlantickom priestore," uviedol minister Svoboda. Zdôraznil nutnosť užšej koordinácie zahraničnej politiky oboch krajín, ktoré podľa neho čaká spoločná budúcnosť.
EMÚ: Rast služieb eurozóny v auguste spomalil
Rast sektora služieb eurozóny v auguste spomalil na najnižšiu úroveň v tomto roku. Prieskum 2 tis. spoločností, ktoré poskytujú služby zistil, že sektor nevykazuje skoro žiaden rast. Podobne dopadli aj prieskumy amerických a európskych výrobných spoločností zverejnené tento týždeň. Výsledky mnohých prekvapili a vyvolali obavy o zotavenie globálnej ekonomiky. Index obchodnej aktivity v sektore služieb v auguste klesol na 50,8 bodu, teda blízko k 50-bodovej hranici, ktorá oddeľuje rast od kontrakcie. V júli bol index vo výške 52,3 bodu. Index dosiahol v auguste najnižšiu úroveň od minulého decembra, keď sa globálna ekonomika spamätávala z šoku, ktorý spôsobil septembrový útok na budovy svetového obchodného centra.
EMÚ: Nezamestnanosť v eurozóne v júli stagnovala
Miera nezamestnanosti v dvanástich krajinách Európskej menovej únie (EMÚ) v júli stagnovala na 8,3 %, uviedol v stredu štatistický úrad Eurostat. Júnový výsledok bol pritom revidovaný z pôvodne udávaných 8,4 %. Rovnaký vývoj očakávali aj analytici oslovený agentúrou Reuters. Nezamestnanosť v celej Európskej únii stagnovala na 7,7 %, dodal Eurostat. Najväčšie percento ľudí bez práce, a to 11,3 %, hlási Španielsko. Najlepší výsledok bol zaznamenaný tradične v Luxembursku, kde miera nezamestnanosti predstavovala 2,4 %.
CEFTA: Ministri agrorezortov ocenili pokrok v obchode
Ministri poľnohospodárskych rezortov krajín Stredoeurópskej dohody o voľnom obchode (CEFTA) na stredajšom rokovaní v Bratislave ocenili výsledky júlového stretnutia, najmä v súvislosti s poľnohospodárskym obchodom. Potvrdili, že sú základom pre riešenie existujúcich problémov, pričom akceptujú záujmy všetkých krajín CEFTA. Pozitívne bola ocenená aj práca podvýboru dohody pre poľnohospodársky obchod, ktorá bola zameraná na hľadanie riešení sporných otázok a spoluprácu v prístupových rokovaniach s Európskou úniou (EÚ). Povedal to na tlačovej konferencii po skončení rokovania minister pôdohospodárstva SR Pavel Koncoš.
NATO: Každá krajina sa ohľadne ICC rozhoduje slobodne
Severoatlantická aliancia nedáva kandidátskym krajinám nijaké odporúčania o tom, či majú alebo nemajú podpísať s USA bilaterálne zmluvy ohľadne Medzinárodného trestného súdu (ICC) a odmieta špekulovať o tom, či táto záležitosť nejakým spôsobom ovplyvní možnosť ich pozvania do NATO. Uviedol v stredu v Bruseli vysoký predstaviteľ NATO, ktorý si neželá byť menovaný. Podľa aliancie sa môže každá krajina slobodne rozhodnúť, či je vhodné a potrebné, aby uzatvárali s USA dohodu, ktorá amerických vojakom zaistí, že nebudú stíhaní pred Medzinárodným trestným súdom. USA sa na kandidátske krajiny s takouto žiadosťou už obrátili a americký emisár pre vojnové zločiny Pierre-Richard Prosper varoval krajiny, ktoré danú dohodu s USA nepodpíšu, že sa na to pri posudzovaní rozšírenia NATO nezabudne. Z kandidátskych krajín na vstup do EÚ a do NATO takúto dohodu zatiaľ s USA uzavrelo iba Rumunsko, ktoré vie, že nemá nijakú šancu v tomto roku uzavrieť rokovania o vstupe do Európskej únie.
PATTEN: V prípade Iraku treba rešpektovať rozhodnutia OSN
Komisár Európskej únie pre vonkajšie vzťahy Chris Patten v stredu pred poslancami Európskeho parlamentu vyhlásil, že v prípade Iraku je najlepším spôsobom rešpektovanie rozhodnutí OSN a vytvorenie širokej koalície, ktorá by Bagdad prinútila akceptovať zbrojné inšpekcie. Spojené štáty zároveň varoval, aby do vojenskej akcie voči Iraku nevstupovali sami. "Všetci musíme rešpektovať autoritu OSN a medzinárodné právo," uviedol Patten.
Ako povedal, musí pokračovať nátlak zo strany medzinárodnej komunity na Bagdad, aby umožnil návrat zbrojných inšpektorov, ktorí by zistili, či Irak vlastní zbrane hromadného ničenia.
SR: Začal projekt EÚ na podporu stratégie energetiky
Slovensko začalo spolupracovať s Európskou úniou (EÚ) v oblasti energetiky prostredníctvom Twinning projektu, ktorého cieľom je prispieť k zlepšeniu ekonomickej efektívnosti energetického sektora SR a bezpečnosti dodávok energie. Projekt sa začal 1. júla a misia z Nemecka bude pôsobiť na Slovensku 18 mesiacov. Nemeckú delegáciu vedie Elmar Becker a predvstupovým poradcom je Hubert Chelmowski. Projekt je zameraný na tri oblasti, a to na reguláciu sieťových odvetví, efektívnosť energie a obnoviteľné zdroje energie a oblasť zásob ropy. Ako uviedol na tlačovej konferencii Chelmowski, v oblasti regulácie sieťových odvetví sa očakáva do konca budúceho roka plná implementácia smerníc EÚ na vnútornom trhu s elektrickou energiou a plynom a posilnenie nezávislého Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO).
POĽSKO: Dzurinda v Krynici o ekonomickej a politickej spolupráci
Predseda vlády SR Mikuláš Dzurinda sa vo štvrtok zúčastní Ekonomického fóra Krynica 2002 v Poľsku. Na stretnutí s premiérmi krajín Visegrádskej štvorky bude rokovať o prehĺbení ekonomickej a politickej spolupráce v regióne a o otázkach integračnému procesu krajín do Európskej únie (EÚ). Súčasťou rokovania bude tiež nadchádzajúci summit Severoatlantickej aliancie v Prahe a podpora SR v tomto procese. V rámci programu sa premiér stretne na krátkom bilaterálnom rokovaní s premiérom Ukrajiny Anatolijom Kinachom, s ktorým bude hovoriť o možnostiach prehĺbenia vzájomnej spolupráce a aktuálnych integračných procesoch.
RE: Ministri členských štátov o európskom parlamente Rómov
Rómskym problémom a zriadením Európskeho konzultatívneho parlamentu Rómov sa bude zaoberať porada ministrov členských štátov Rady Európy (RE) zodpovedných za migráciu 16. a 17. septembra v Helsinkách. Zriadiť túto inštitúciu odporúča správa o právnom postavení Rómov v Európe, ktorú prijalo Parlamentné zhromaždenie Rady Európy (PZ RE). V dokumente sa tiež zdôrazňuje potreba prijať Európsku chartu práv Rómov.

kh
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  2. Probiotiká nie sú len na trávenie
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  2. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  3. Probiotiká nie sú len na trávenie
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Spoločnosť sa dištancuje od falošnej investície
  7. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  8. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 6 711
  2. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 095
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 264
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 667
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 2 028
  6. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 2 008
  7. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 1 812
  8. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 1 539
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu