BRATISLAVA - Od budúceho roka si budeme môcť sami zvoliť operátora, cez ktorého si zatelefonujeme. V januári sa končí Slovenským telekomunikáciám monopol na klasickú hlasovú službu. To znamená, že budú povinné umožniť svojim zákazníkom volať cez pevnú linku aj prostredníctvom iných operátorov. Bude teda na volajúcom, aby si vybral, ktorý operátor mu poskytne najlacnejšie či najspoľahlivejšie medzimesto, zahraničie či miestny hovor.
Operátor sa bude dať zvoliť buď vytočením predvoľby alebo pevným nastavením v telefóne.
„Predpokladáme, že do konca roka bude všetko pripravené tak, aby to od januára mohlo už skutočne fungovať,“ povedal hovorca Telekomunikačného úradu Roman Vavro. „Nie je to reálne,“ tvrdí predseda Asociácie telekomunikačných operátorov Vladimír Ondrovič.
Operátor, ktorý bude mať o službu záujem, musí najprv získať licenciu. „Bez nej sa s ním telekomunikácie o prepojení nebudú baviť,“ povedal Ondrovič. Zatiaľ nie sú známe podmienky, za ktorých úrad licencie udelí. Na včerajšom stretnutí s operátormi sa však dohodlo, že úrad zverejní výzvu na predkladanie ponúk už do desiatich dní. „Potom bude prebiehať licenčné konanie, takže budú bežať lehoty.“ Licenciu by mal získať každý, kto splní podmienky zákona o telekomunikáciách. Nie všetky čísla predvolieb však budú „najkrajšie“ a budú sa preto zrejme žrebovať. Po vydaní licencií začnú operátori rokovať s telekomunikáciami. „Tám práve vidím háčik, je to priestor na časové prieťahy,“ povedal Ondrovič.
Zatiaľ nie je známe ani, koľko to bude stáť. Konkurenti telekomunikácií budú musieť platiť za prepojenie poplatky. „To zatiaľ nedokážem spresniť,“ povedal Vavro. V Česku, kde táto služba funguje od júla, vznikol práve pre poplatky spor. Operátori navrhli 9 až 35 halierov za minútu, zatiaľ čo Český telecom požadoval 1,10 Kč. Český telekomunikačný úrad nakoniec stanovil 33 v slabej a 66 halierov v silnej prevádzke. Túto výšku poplatkov by podľa Ondroviča akceptovali aj operátori na Slovensku.
Rozdiel medzi touto službou na Slovensku a v Čechách bude v prenosnosti čísla. Tá umožňuje zachovanie čísla zákazníka pri všetkých operátoroch. Podľa platného telekomunikačného zákona, bude prenosnosť čísla na Slovensku možná až od januára 2005.
Voľba operátora je v súčasnosti dostupná vo všetkých krajinách Európskej únie. Ako prvá ju už v roku 1984 zaviedla Veľká Británia. Podľa prieskumu regulačného orgánu Oftel, ktorý zverejnila ČTK, však zatiaľ voľbu využíva iba 29 percent domácností vybavených pevnou linkou. O možnosti voľby operátora v súčasnosti vie zhruba polovica obyvateľov Británie.
TOMÁŠ KURTANSKÝ