Napriek asociáciám so slzami sú perly symbolom cnosti a stredovekí učenci verili, že posilňujú životného ducha vychádzajúceho zo srdca.
FOTO – ARCHÍV AUTORKY
Kto z nás nepozná úslovie hádzať perly sviniam či mať zuby ako perly? Sú perly len niečo, čo nosia staré dámy a dávno patria na dno šperkovnice? A prečo sa perly tak cenia? Ich história sa meria na tisícky rokov a mnohé národy ich obostreli rozprávkovými legendami.Antickí Gréci verili, že perly, ktorých tajuplný lesk sa zrodil v tmavých hlbinách mora, sú skamenenými slzami bohyne Afrodity.
V kresťanstve symbolizuje perla Kristovo učenie neprístupné pohanom. Prví kresťania verili, že perla sa rodí vtedy, keď more zasiahne blesk, ktorý prenikne až do mušle.
Napriek asociáciám so slzami sú perly symbolom cnosti a stredovekí učenci verili, že posilňujú životného ducha vychádzajúceho zo srdca.
Zrodila sa perla
Život je však prozaickejší a prírodovedci na legendy neveria. Už na začiatku minulého storočia zistili, ako perly v prírode vznikajú. Všetko majú na „svedomí“ mušle mäkkýšov, najmä ustrice a slávky, ktoré ich tvoria ako prirodzenú obranu pred cudzorodým telieskom, napríklad zrnkom piesku. Perlorodky vylučujú okolo zrnka vrstvičky aragonitu, známeho ako perleť, a tak postupne vytvoria perlu. To trvá veľmi dlho, aj niekoľko rokov. Prírodné perly sa už tisícky rokov zbierajú najmä v Perzskom či Manárskom zálive v Indickom oceáne, v Červenom mori, na Tahiti či na pobreží Japonska.
Zberačom prejde rukami približne pätnásťtisíc mušlí, kým objavia jednu s dokonalým guľatým tvarom a vysokým leskom, ktorá ich finančne zabezpečí na dlhý čas. Netreba sa preto čudovať, že ľudia túžili získať perly aj jednoduchším spôsobom. Číňania sa ich pokúšali pestovať už v 13. storočí, ale výsledky sa nerovnali vynaloženej námahe. Netušili totiž to, na čo prišiel v roku 1920 Japonec Mikimoto. Zistil, že jadrá nemožno vkladať do mušlí ľubovoľne. Mäkkýš začne totiž vytvárať perleť len vtedy, ak sa zrnko dostane do jeho gonády, pohlavného orgánu. Množstvo perlete na perle určuje veľkosť a kvalitu perly. Čím dlhšie je v mušli, tým viac vrstiev perlete má, je kvalitnejšia, a teda cennejšia a drahšia. Po vybratí sa perly vyčistia, triedia, prevrtávajú a predávajú klenotníkom. Spoločnosť Mikimoto patrí dodnes k lídrom na trhu s pestovanými perlami, hoci pestovanie nie je ani dnes jednoduché. Práve naopak. Aj preto si perly stále uchovávajú vysokú cenu a kúpa jedinej čiernej perly (najkrajšie sa pestujú na Tahiti) môže vyjsť aj na stotisíc korún.
Perla za štyri milióny dolárov
Podobne ako sa mení ženská móda, mení sa aj obľuba perál. V súčasnosti sú dostupné perly guľatého, srdiečkovitého, hruškovitého či podlhovastého tvaru vo všetkých možných farebných variáciách – dúhové, čierne, biele, ružovkasté, pistáciové, pávovomodré, zelenkasté, fialové, oranžové.
Výber je obrovský, a tak záleží len na peňaženke kupujúceho. Hlavným kritériom pri hodnotení perly je jej veľkosť. Kým diamanty sa triedia podľa hmotnosti v karátoch, cena perál sa určuje podľa veľkosti v milimetroch. Dôležitý je aj celkový lesk a hrúbka perlete. A len pre zaujímavosť – najväčšia perla sveta váži 6,37 kilogramu, je dlhá 24 centimetrov a má priemer 14 centimetrov. Vylovili ju na Filipínach v roku 1934 a v súčasnosti je uložená v sejfe banky v San Francisku. Je v súkromnom vlastníctve a pri poslednom ocenení bola ohodnotená na vyše štyri milióny dolárov.
Koncom 20. storočia sa zdalo, že sláva perál je už minulosťou. V súčasnosti ich však návrhári na celom svete opäť objavujú a využívajú vo svojich šperkoch.
Láskou k perlám bola známa Coco Chanel. Akoya perly dnes využíva vo svojich kolekciách pre módny dom Christian Dior napríklad Oscar De La Renta, Ralph Lauren, Todd Oldham či John Galliano.
Krehká krása
Počuli ste, že sústavné nosenie perál môže zlepšiť ich lesk? Je to pravda? Áno aj nie. Devin Macnow, prezident Cultural Pearl Information Centre v New Yorku, hovorí, že perly sú prírodného pôvodu a obsahujú dve percentá vody, takže musia byť vystavené určitému množstvu vlhkosti, ktorú im poskytuje práve ľudské telo. Ak teda vložíte perly na päť rokov do škatuľky, nečakajte, že budú vyzerať rovnako, ako keď ste si ich kúpili. Lenže, niektoré ženy majú kyslejšie Ph pokožky a ak zostane na perlách soľ z potu a mastnota, po určitom čase sa zničí ich lesk. Východisko? Jednoduché. Noste perly tak často, ako chcete, ale pred uložením ich vždy jemne utrite suchou handričkou.
Keď kupujete perly, hľadajte najvyššiu kvalitu. Ak vám to vaša peňaženka neumožňuje, nekupujte menejcenné lacnejšie perly, ale vyberte si radšej kvalitnejší náhrdelník zo sladkovodných perál, prípadne jednoduchý prívesok z jednej perly uchytenej v platine či v zlate. Prívesok sa nosí na koženej či hodvábnej šnúrke alebo na jemnej kovovej retiazke. Vyššia kvalita perál zaručuje, že budú dlhé roky krásne lesklé a je pri nich aj menšia možnosť poškodenia. Perly sú krehké a môžu sa zničiť silnými chemikáliami, poškriabať sa kovom alebo kameňmi. Keď perly odkladáte, vždy ich utrite suchou handričkou a uložte do jemného zamatového vrecúška alebo zabaľte do jemnej látky. Zabráňte tiež kontaktu s kozmetikou, lakmi na vlasy a parfumami a nikdy ich nečistite chemikáliami alebo práškami na čistenie.
O kvalitu sa treba starať
Ženám, ktoré nosia perlový náhrdelník často, experti odporúčajú, aby ho každý rok previazali na novú šnúrku. Ak ho nosia príležitostne, stačí tak urobiť raz za dva alebo tri roky. Pri častom nosení sa totiž šnúrka, na ktorej sú perly navlečené, oslabuje. Správne naviazaný perlový náhrdelník má medzi každou perlou malý uzlík, ktorý zabráni strate a vzájomnému poškriabaniu perál. Previazanie je práca pre profesionálneho klenotníka. Nikoho však nesmie prekvapiť, ak mu klenotník vráti náhrdelník o niečo kratší. Hodvábna niť, ktorá sa na náhrdelník najčastejšie používa, sa totiž po čase natiahne, takže nová bude tesnejšia a náhrdelník bude kratší. Pri preberaní do opravy musí klenotník perly prerátať a zapísať ich počet. Ak to neurobí, neváhajte ho o to požiadať.
Hovorí sa, že nosenie perál prináša nešťastie. A tiež, že rozpustené sivé či čierne perly predlžujú život a zvyšujú mužskú potenciu. Či tomu veríte, je na vás. V každom prípade však perly ožívajú so svojou nositeľkou a prekrásnym leskom zvýrazňujú jej krásu.
Autor: ALENA GAŠPAROVIČOVÁ