Medzi obľúbené vegetariánske suroviny patria baklažány. V Európe boli známe už v 13. storočí. Pestujú sa najmä v južných európskych oblastiach, pretože sú náročné na klimatické podmienky. Zelenožltá dužina baklažánov sa vyznačuje vysokým obsahom vody, podobne ako tekvica. Má jemnú chuť a arómu, pripomínajúcu v surovom stave huby a v tepelne upravenom stave teľacie mäso. Baklažány majú priaznivý účinok na činnosť tráviaceho ústrojenstva a na znižovanie obsahu cholesterolu v krvi. Na kuchynskú prípravu treba použiť zrelé a tuhé baklažány tmavofialovej farby. Pred úpravou z nich odstránime stopky, zvyšky okvetných lístkov a dobre ich umyjeme. Jedlá pripravujeme z lúpaných i nelúpaných baklažánov. Baklažány sa môžu piecť, dusiť alebo vyprážať. Dnes vám ponúkame recept na baklažány na taliansky spôsob.
Cestoviny s balkažánom
2 menšie baklažány, 2 väčšie paradajky, 3 nadrobno nakrájané strúčiky cesnaku, 3 kopcovité lyžičky soli, cukor, 1 dcl olivového oleja (môže byť aj iný rastlinný olej), približne 10 lístkov čerstvej bazalky, cestoviny podľa vlastného výberu, parmezán alebo iný tvrdý syr
Baklažán nakrájame na kocky (asi 1,5 – 2 cm), vložíme ich do sita s veľkými dierami, posypeme soľou a zaťažíme (napríklad igelitovým vreckom naplneným vodou). Sito položíme na hrniec a necháme 40 minút postáť, aby sa z baklažánu vylúčili horké šťavy.
Po štyridsiatich minútach baklažánové kúsky opláchneme pod tečúcou vodou, aby sa zmyla soľ, a dosucha vyutierame, aby olej neprskal.
Baklažán dáme do panvice na horúci olej a za občasného premiešania dusíme bez pridania vody na stredne silnom plameni asi 20 minút, kým kúsky nezhnednú. Potom pridáme na kocky nakrájané paradajky a cesnak a spolu povaríme asi 10 minút. Na záver pridáme bazalku a povaríme ešte 1 minútu. Ak sa vám zdá zmes príliš kyslá, môžete pridať podľa chuti cukor.
Podávame na nerozvarených cestovinách a posypané parmezánom alebo iným tvrdým syrom.
(aka)