Svätopluk Šablatúra je ako popredný znalec československých a slovenských poštových známok aj autorom knižky Falošné Hradčany. Zaoberá sa v nej falzifikátmi emisie Hradčany, prvej známkovej emisie Československa, ktorú navrhol český secesný maliar a grafik Alfons Mucha. Vybrali sme z nej úvodnú časť o falšovaní a falšovateľoch.
Dejiny falšovania sú také dlhé ako dejiny samé. Od najstarších čias sa falšovali umelecké predmety, keramika, sochy, obrazy, mince, bankovky. Falšovatelia nepoškodzovali zberateľov iba tým, že im predávali sfalšované predmety – falšovalo sa aj v neprospech eráru. Hlavnú úlohu pri falzifikátoch však hrali vždy zberatelia, ktorí chceli mať vo svojej zbierke to, čo iný nemá. Keď nebolo dosť Rembrandtových, Picassových a Utrillových obrazov, a zberatelia mali o ne veľký záujem – začali sa falšovať.
Od začiatku vydávania poštových známok sa začali objavovať aj ich falzifikáty. Pretože existujú vzácne známkové série, resp. niektoré známky vyšli v malých nákladoch – a dopyt je veľký – našli sa odborníci, ktorí sa prepožičali na prácu falzifikátov. Vedeli vyhotoviť to, čo zberatelia potrebujú – falšovali známky, ale aj ďalšie predmety filatelistického záujmu.
Pri tejto príležitosti nemôžem nespomenúť zlaté ruky českých typografov – sú extratriedou v tejto oblasti. Falzifikáty, ktoré začali vyrábať, boli na vysokej úrovni. Často počujem, že ten alebo onen falzifikát je primitívny – vraj to vidno na prvý pohľad! Treba sa však vžiť do situácie bežného zberateľa, a nie znalca. Na perfektne vyrobené falzifikáty sa občas „chytil“ aj odborník. Profesionálnou aj morálnou povinnosťou znalcov je chrániť zberateľov pred falzifikátormi a ich pomocníkmi, ktorí ich výrobky rozširujú. Názory na oboznamovanie zberateľov s falzifikátmi sa rôznia. Jedni kričia: „Preboha, nič nezverejňujte, aby falšovatelia nezlepšovali techniku! Druhí zasa vravia: Zverejňujte poznatky čo najrýchlejšie, aby sme sa dozvedeli, čo je falošné, a čo nie. Autor knihy sa prikláňa k druhej skupine názorov. Výsledky štúdia odborníkov majú nahnať falzifikátorom strach, aby si uvedomili, že ich falzifikáty sú objavené. Časť ľudí sa však domnieva, že stačí poznať pravú známku a v tom prípade sú ostatné falzifikáty. Je to veľmi zjednodušený názor. Treba poznať nielen pravú známku, ale aj falzifikáty. O objavených falzifikátoch treba povedať všetko, pretože len cieľavedomé informovanie o nich a ich presný opis dáva zberateľom možnosť ochrany a účasť v boji proti falzifikátorom.