Washington 8. septembra (TASR) - Psychické choroby sa u tvorivých géniov vyskytujú bežne - dôkazom je napr. maliar Vincent van Gogh, herec Miloš Kopecký či poetka Sylvia Plath.
Vedci teraz objavili nové súvislosti medzi záhadným prepojením nesmierne kreatívnych ľudí a psychickými chorobami, ako je napr. manická depresia. Podľa najnovšej štúdie sú zdraví umelci osobnosťou viac podobní maniodepresívnym ľuďom ako zdravým jedincom v bežnej populácii. Tento výskum prezentovala Asociácia amerických psychiatrov na stretnutí vo Filadelfii.
National Institute on Mental Health odhaduje, že manická depresia, nazývaná aj bipolárna porucha, postihuje asi dva milióny Američanov. Táto porucha mozgu sa prejavuje nezvyčajnými, dramatickými zmenami v energetickej hladine postihnutého a jeho nálady majú ďaleko k bežným "zakolísaniam".
Manická depresia spôsobuje obrovské zmeny nálady - od príliš radostnej až po smútok až beznádej a naopak. Medzi týmito extrémami sú často aj obdobia normálnej nálady. Veľké zmeny v správaní a energii sú sprievodnými znakmi zmeny nálady. Obdobia eufórie a smútku sú nazývané epizódami mánie a depresie.
"Máme tušenie, že rozsiahla emocionálna škála je pre pacientov s bipolárnou poruchou výhodou. Nie je to len o tom, no vieme, že emocionálny rozsah poskytuje maniodepresívnym ľuďom hranice," tvrdí autorka štúdie Connie Strongová zo Stanford University.
Výskumníci sa tvrdia, že táto štúdia je unikátna v tom, že porovnáva zdravých tvorivých ľudí s jedincami zo všeobecnej populačnej vzorky, ako aj s pacientmi s diagnostikovanou psychickou poruchou. S využitím štandardných testov osobnosti, temperamentu a kreativity vedci rozdelili účastníkov štúdie do skupín na 47 zdravých jedincov, 48 pacientov s úspešne liečenou bipolárnou poruchou, 25 pacientov úspešne liečených z depresie a 32 študentov z kreatívnych kurzov ako dizajn, tvorivé písanie a výtvarné umenie.
Ľudia z kreatívnej skupiny a vyliečení maniodepresívni pacienti sú otvorenejší a majú sklon byť náladoví a neurotickí oveľa väčšmi ako bežní zdraví ľudia. Podľa vedcov sú tieto črty súčasťou skupiny charakteristík označovaných ako "negatívne ovplyvniteľné", kam patria aj mierne formy depresie a bipolárna porucha, ktoré nepotrebujú liečbu.