Brusel 9. septembra (TASR) - Európska únia chce zabrániť vzniku nových deliacich čiar v Európe po svojom rozšírení a chce preto vyvinúť pevnejšie vzťahy so svojimi budúcimi susedmi. V spoločnom pracovnom dokumente to tvrdia komisár EÚ pre vonkajšie vzťahy Chris Patten a vysoký predstaviteľ EÚ pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku Javier Solana.
Tempo a rozsah takéhoto posilneného partnerstva by bolo pre jednotlivé susedné krajiny individuálne a nemalo by vylučovať žiadnu možnosť, z dlhodobého hľadiska ani členstvo v únii, píše sa v dokumente, ktorý dnes zverejnil bruselský bulletin Uniting Europe.
Posilnené partnerstvo sa má týkať najmä Ukrajiny, ale aj Bieloruska, Moldavska, Chorvátska či Srbska a Čiernej Hory. Zatiaľ čo situácia pre krajiny na Balkáne je relatívne jasná, budúci východní susedia EÚ sú podľa dokumentu v menej priaznivom postavení. Zlepšiť toto postavenie je podľa Pattena a Solanu "najnaliehavejšou výzvou politiky EÚ voči susedom".
Patten a Solana predložia svoj dokument koncom septembra na rokovanie ministrov zahraničných vecí EÚ. Predstavitelia únie totiž často upozorňujú, že Brusel je príliš zaneprázdnený prípravou na blížiace sa rozšírenie a zabúda, čo je za hranicami rozšírenej EÚ.
Pracovný materiál je však skôr skeptický voči vytváraniu nových nástrojov, ako by mohli byť "dohody o susedstve". Existujúce dohody (stabilizačná a asociačná s piatimi krajinami Balkánu, dohoda o partnerstve a spolupráci s Ukrajinou a Moldavskom) poskytujú vraj dostatočný priestor na posilnenie vzájomných vzťahov.
Osobitný je prípad Bieloruska, kde dohoda o spolupráci v roku 1998 nakoniec do platnosti nevstúpila. Od roku 1997 uvalil Brusel na Bielorusko sankcie kvôli nedemokratickým praktikám tamojšieho režimu. Diplomati neskrývajú, že EÚ bude v podstate susediť s "diktátorským režimom", ak sa tam situácia nezmení.
(spravodajca TASR Robert Sermek) ed