Paríž/Berlín 9. septembra (TASR) - Na rozdiel od otázok mieru, bezpečnosti, nezamestnanosti, terorizmu alebo organizovaného zločinu sa problematika rozšírenia Európskej únie nedostáva v Nemecku na popredné miesta v rôznych anketách a prieskumoch. Keď sa predsa len hovorí o rozšírení Európskej únie, potom sa tým rozumejú len krajiny bývalého sovietskeho bloku - Turecko nie, uvádza v dnešnom čísle denník Le Monde.
Nemecko sa naučilo spolunažívať so "svojimi" Turkami. Tí v počet dvoch miliónov predstavujú najväčšiu zahraničnú komunitu v Nemecku. Turci sú ekonomicky dobre zakorenení, napriek tomu ich chápu ako samobytnú komunitu, kultúrne aj nábožensky osobitú, ťažko asimilovateľnú.
Prečo to, čo je ťažké na nemeckej úrovni, by malo byť ľahšie na európskej, pýta sa francúzsky denník. Už bývalý nemecký spolkový kancelár Helmut Kohl v roku 1999 uviedol, že, podľa neho, by Európa mala ostať klubom kresťanských krajín. Vtedy táto Kohlova veta vyvolala škandál. Napriek tomu bola poukázaním na to, na čo mnohí politici a voliči sú citliví: zmätenú hrozbu, ktorú kresťanský svet pociťuje oproti islamu.
Je pravdepodobné, že teroristické útoky z 11. septembra minulého roku v amerických mestách ešte posilnili uvedený pocit. Lenže v Nemecku existujú slová, ktoré je lepšie nepoužiť, podotýka Le Monde. Kandidát nemeckej opozície, Kresťanskodemokratickej únie a Kresťanskosociálnej únie (CDU/CSU) Edmund Stoiber Kohlovo vyjadrenie zmiernil. V súčasnosti konzervatívny kandidát na úrad nemeckého spolkového kancelára zastáva názor, že je vhodnejšie "podporovať proeurópsku orientáciu Turecka".
Až na nemeckých Zelených sa ostatné nemecké politické strany téme Turecka a jeho vstupu do EÚ radšej vyhýbajú. Názov Turecko chýba aj v predvolebnom programe Sociálnodemokratickej strany Nemecka (SPD) kancelára Gerharda Schrödera, zdôrazňuje Le Monde.
Poslanec Európskeho parlamentu a člen vedenia SPD poverený otázkami Turecka Martin Schultz priznal, že SPD, podobne ako aj ostatné politické strany v Nemecku, sa skepticky pozerajú na možnosť rýchleho vstupu Ankary do EÚ.
Podľa Schultza ani reformy v oblasti zlepšenia stavu ľudských práv, do čoho sa Turecko angažovalo, nič nezmenia na vyššie uvedenom, podčiarkuje Le Monde.