Bratislava 9. septembra (TASR) - Zvýšenie úrovne a kvality výchovno-vzdelávacieho procesu a vyzvanie rodičov, aby sa stali plnoprávnymi partnermi pre pedagógov a žiakov škôl v globalizujúcom sa svete, má za cieľ projekt Európskeho dňa rodičov, ktorý sa 8. októbra popri Slovensku uskutoční v pätnástich krajinách Európskej únie, v Lichtenštajnsku, na Islande a na Malte.
Ako pre TASR uviedla národná koordinátorka projektu Júlia Töröková, "snahou je upozorniť našich občanov na problematiku globálnej výchovy v budúcej zjednotenej Európe a vyrovnanie sa s novými trendmi, ktoré sú s ňou spojené". Na Slovensku projekt zastrešuje Slovenská rada rodičovských združení, ktorá ho prevzala od Európskej asociácie rodičov so sídlom v Bruseli a prepracovala na podmienky Slovenskej republiky.
"Základný kapitál nášho štátu je vo výchove a vzdelávaní. Je dôležité, aby si to rodičia uvedomovali a takto pristupovali aj k výchove svojich detí. Rodina dáva fundamentálny základ výchove a škola ho ďalej rozvíja. Chceme poukázať na sociálne aspekty školy a úlohu rodičov, ktorí majú plné právo napr. rozhodnúť, aký typ školy bude ich dieťa navštevovať," vysvetlila Töröková.
Komunikácia medzi jednotlivými mestami bude zabezpečená prostredníctvom satelitného prenosu. Centrom diania bude Brusel, kde sa osobne zúčastnia aj predstavitelia Európskej komisie a Európskeho parlamentu, na Slovensku to bude Bratislava. Európsky deň sa začne u nás príhovorom ministra školstva a ďalších členov vlády.
Projekt má tri stupne: európsky, národný resp. regionálny a školský. Zmyslom jeho slovenskej formy je nadviazať na Národný program výchovy a vzdelávania Milénium, ktorý prijala vláda SR. Garantom projektu je Ministerstvo školstva SR, ktoré v tejto súvislosti vydalo metodický pokyn pre manažment škôl a školských zariadení. Podporili ho ZMOS, všetky VÚC, sekcia pre európsku integráciu Úradu vlády, Štátny pedagogický ústav, Štátna školská inšpekcia, mimovládne organizácie, okresné a krajské úrady.