EUROSERVIS: Súhrn správ z 9. septembra

BRATISLAVA 9. septembra (SITA) - DZURINDA: S luxemburským premiérom o spolupráci V4 a BeneluxuVytváranie možností pre rozširovanie vzájomne výhodnej spolupráce a užšej koordinácie aktivít medzi krajinami V4 a Beneluxu v hospodárskej, politickej a

spoločenskej oblasti bude nosnou témou rozhovorov medzi premiérom Mikulášom Dzurindom a predsedom vlády Luxemburského veľkovojvodstva Jean-Claude Junckerom. Luxemburský premiér pricestuje na dvojdňovú oficiálnu návštevu SR v pondelok. Partneri budú tiež hovoriť o možnostiach prehĺbenia bilaterálnej spolupráce medzi Slovenskou republikou a Luxemburským veľkovojvodstvom a to predovšetkým v ekonomickej oblasti.
KUKAN: Odpoveď USA na útoky 11. septembra bola zodpovedná
Teroristické útoky na Spojené štáty americké zmenili bezpečnostnú situáciu vo svete. Ukázalo sa, že je pomerne ľahko zraniteľný a že terorizmus je fenomén, ktorý musí celosvetové spoločenstvo brať veľmi vážne, uviedol pre agentúru SITA minister zahraničných vecí SR Eduard Kukan pred blížiacim sa prvým výročím teroristických útokov na New York a Washington 11. septembra. Podľa jeho slov odpoveď USA na útoky, pri ktorých zahynulo viac ako tritisíc ľudí, bola racionálna a zodpovedná. "Neponáhľali sa s unáhlenými riešeniami, ale najskôr sa snažili získať podporu demokratických krajín na vytvorenie celosvetovej aliancie boja proti terorizmu, pretože ide o fenomén, ktorý môže postihnúť všetky štáty," povedal šéf diplomacie.
11. SEPTEMBER: Rok po útokoch zostali USA podľa Samsona osamotené
Rok po septembrových teroristických útokoch na New York a Washington, ktorých výročie si celý svet pripomenie 11. septembra, zostali Spojené štáty na medzinárodnej politickej scéne úplne osamotené, tvrdí politológ Ivo Samson zo Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku. V boji proti terorizmu, ktorého ďalším článkom má byť útok proti Iraku, totiž USA nezískajú zrejme podporu európskych krajín. Útok na Irak nepodporí v Bezpečnostnej rade OSN ani Rusko, a to aj napriek tomu, že ešte v máji sa zdalo, že vytvorí so Spojenými štátmi protiteroristickú alianciu.Takýto vývoj sa však dal očakávať a nie je žiadnym prekvapením, povedal Samson pre agentúru SITA. Podľa neho totiž európske veľmoci vždy podporujú len čiastkový boj, za ktorým stoja USA. Ak ide o globálny boj proti terorizmu a sú vystavené istému nebezpečenstvu, usilujú sa ponechať si určitú samostatnosť.
WEISS: Najdôležitejšie je udržanie protiteroristickej koalície
Za pozitívny následok minuloročných septembrových útokov na USA považuje predseda Zahraničného výboru NR SR Peter Weiss vznik protiteroristickej koalície a uskutočnenie mnohých opatrení na zvýšenie bezpečnosti vo svete. "Je dôležité, aby protiteroristická aliancia vydržala a zároveň, aby sa nebojovalo iba s bezprostrednými teroristickými sieťami, ale aj so širšími ekonomickými a sociálnymi zdrojmi terorizmu," uviedol pre agentúru SITA. Ako Weiss zdôraznil, teroristické útoky z 11. septembra minulého roku zmenili svet a ukázalo sa, že hrozí veľmi silné globálne nebezpečenstvo. Podľa Weissa je potrebné sústrediť ešte väčšiu energiu na boj proti obchodu s drogami, so ženami a deťmi, ako aj so zbraňami, pretože práve z toho je terorizmus financovaný. Za dôležité označil aj vytvorenie účinných pák proti praniu špinavých peňazí a ďalším ilegálnym finančným operáciám a zároveň udržiavanie dialógu s tretím svetom.
ŠVÉDSKO: Volebnou témou skúška zo švédčiny pre imigrantov
Britský denník Financial Times si všíma budúcovíkendové voľby vo Švédsku a vzostup donedávna marginálnej Liberálnej strany. Za posledné mesiace sa podpora liberálov strojnásobila na takmer 12 percent, píše a vysvetľuje, že to bolo spôsobené najmä požiadavkou šéfa strany Larsa Leijonbörga, aby prisťahovalci absolvovali skúšku zo švédčiny pred tým, ako dostanú štátne občianstvo. Jazykovou otázkou narazil šéf liberálov na voličskú zlatú baňu, konštatujú noviny. Švédsko má spomedzi škandinávskych krajín najväčší podiel imigrantov, 22 percent obyvateľov sa narodilo mimo krajiny, alebo má rodiča, ktorý sa narodil v zahraničí.
DÁNSKO: Kandidáti budú v agrorezorte žiadať rovnaké podmienky v EÚ
Ministri poľnohospodárstva kandidátskych krajín dostanú v pondelok v dánskom Nyborgu možnosť oboznámiť svojich partnerov z členských krajín EÚ s predstavami o postavení poľnohospodárov v budúcej rozšírenej únii. Zo spoločného rokovania nevzídu však žiadne závery, pôjde skôr o výmenu názorov a objasnenie si záujmov v budúcej rozšírenej únii. Názory na to, ako rozdeliť sumu v hodnote 40 miliárd eur ktorá je v spoločnom rozpočte EÚ určená na poľnohospodárstvo medzi budúcich 25 členov sa však zatiaľ líšia nielen medzi členmi a kandidátmi, ale aj vnútri pätnástky. Hoci sa očakáva, že kandidátske krajiny, vrátane Slovenska, opäť požiadajú o rovnoprávne postavenie svojich poľnohospodárov vrátane vyplácania priamych platieb, každý si uvedomuje, že do nemeckých volieb niet reálnej šance v tejto veci pokročiť.
LINDEN: Tohtoročné voľby na Slovensku dôležitejšie ako v roku 1998
Za dôležitejšie ako voľby v roku 1998 označil v pondelok na stretnutí s novinármi veľvyslanec a vedúci Delegácie Európskej komisie (EK) v Slovenskej republike Eric van der Linden tohtoročné parlamentné voľby na Slovensku. "Občania Slovenska rozhodnú o budúcnosti svojej krajiny a preto je dôležitá vysoká volebná účasť," zdôraznil v úvode Linden. "V demokratickej krajine ako je vaša, je možnosť zúčastniť sa na voľbách právom, ale dovolím si tvrdiť, že v tomto významnom období pre vašu krajinu, je to skôr demokratická povinnosť," povedal. "Pokiaľ ide o pravidelnú hodnotiacu správu o Slovensku a predpokladám, že aj poslednú, som optimistom," dodal Linden. Hodnotiace správy o pokroku kandidátskych krajín plánuje EK zverejniť 16. októbra. "V tejto súvislosti je dôležité, aby nová vláda začala po voľbách pracovať čo najskôr," zdôraznil šéf Delegácie EK na Slovensku.
KJEDSEN: Dánske predsedníctvo verí v úspech írskeho referenda
Dánske predsedníctvo je presvedčené, že írska vláda urobí všetko pre to, aby druhé referendum o Zmluve z Nice dopadlo pozitívne. Ako pre agentúru SITA povedal v pondelok veľvyslanec Dánskeho kráľovstva v Slovenskej republike Berno Kjedsen, "aj keď bude musieť írsky volič odpovedať druhýkrát na tú istú otázku, jeho odpoveď by mala tentokrát odrážať zmenu situácie". Veľvyslanec pripomenul, že na summite v Seville únia schválila osobitnú deklaráciu, ktorá garantuje Írsku vojenskú neutralitu. Účasť írskych jednotiek na mierových alebo iných ozbrojených misiách, ktoré musia mať mandát OSN, bude podľa nej podliehať schváleniu v írskej vlády a parlamentu.
ČR: Augustová nezamestnanosť mierne prevýšila očakávania
Miera registrovanej nezamestnanosti v Českej republike (ČR) vzrástla koncom augusta na 9,4 percenta z 9,2 percenta na konci júla, oznámilo v pondelok Ministerstvo práce a sociálnych vecí (MPSV). Oslovení analytici čakali augustovú nezamestnanosť vo výške 9,3 percenta. MPSV uviedlo, že počas augusta úrady práce nanovo zaevidovali 52 844 osôb, zatiaľ čo evidenciu ukončilo 43,776 uchádzačov, z toho nové zamestnanie získalo 31 026 osôb. Najvyššia miera nezamestnanosti bola v auguste v okresoch Most s 21,5 percenta a Karviná s 19,2 percenta, najnižšia v okresoch Praha-západ s 2,5 percenta, Benešov a Praha-východ rovnako po 3,5 percenta.
ČR: Vláda schválila povodňový balíček, dane sa zvýšia
Česká vláda na mimoriadnom zasadnutí v nedeľu v noci schválila balíček povodňových fiškálnych opatrení, aby získala prostriedky na rýchlu obnovu krajiny po augustových ničivých záplavách. Pokiaľ vládu podporí parlament, vzrastú od decembra spotrebné dane na tabakové výrobky a liehoviny. Od budúceho roku dôjde k zmenám sadzieb dane z pridanej hodnoty (DPH) a k rastu zdanenia príjmov najbohatších obyvateľov. V roku 2004 má klesnúť zdanenie firiem a stúpnuť daň z palív s výnimkou nafty. Druhýkrát vzrastie zdanenie tabaku a liehovín. "Hlavným cieľom daňových úprav je zaistiť finančné prostriedky pre nápravu povodňových škôd bez toho, aby došlo k zvýšeniu pôvodne navrhnutého schodku štátneho rozpočtu v roku 2003," povedal na tlačovej konferencii po rokovaní vlády minister financií Bohuslav Sobotka.
FRANCÚZSKO: Rozpočtový deficit stúpa, hrozí prekročenie limitu
Francúzsky rozpočtový deficit sa v júli výrazne prehĺbil, keď daňové príjmy oproti minulému roku ovplyvnil ekonomický útlm. Opäť sa tak zvýšilo riziko, že krajina prekročí maximálny limit stanovený Európskou úniou (EÚ). Ministerstvo financií v pondelok oznámilo, že schodok francúzskeho rozpočtu dosiahol úroveň 37,15 miliardy eur oproti 28,06 miliardy v júli roku 2001. Výdavky vzrástli za prvých sedem mesiacov medziročne o 3,6 percenta na 161,74 miliardy, zatiaľ čo príjmy klesli o 1,6 percenta na 137,43 miliardy eur. "Verejný deficit je vysoko nad vládnymi cieľmi, ktoré neboli realistické," povedal Emmanuel Ferry z parížskeho investičného domu Exane. "Ak sa nič výrazne nezmení, predpokladáme rast verejného deficitu až na tri percentá (HDP)," dodal.
SCHUSTER: SR chce pomôcť Rumunsku svojimi skúsenosťami
Slovensko chce pomôcť Rumunsku pri jeho snahe stať sa členom Európskej únie (EÚ). Pri smerovaní medzi európsku pätnástku má totiž Slovenská republika náskok a preto slovenský prezident počas pondelkového rokovania s premiérom Adrianom Nastasem v Bukurešti ponúkol Rumunsku naše skúsenosti z negociačného procesu. Rumunsko, rovnako ako Slovensko, sa uchádza aj o vstup do NATO, pričom obe krajiny veria, že na pražskom summite aliancie dostanú pozvánku. Nastase načrtol možnosti spolupráce po prípadnom vstupe oboch krajín do NATO. Hospodárska spolupráca medzi Slovenskom a Rumunskom má však podľa prezidenta Rudolfa Schustera stále rezervy. Situácia sa v tejto oblasti zlepšuje a prezident verí, že vzájomnej obchodnej výmene napomôže aj utorkové stretnutie rumunských a slovenských podnikateľov, ktorí pricestovali do Bukurešti spolu s delegáciou hlavy štátu.
RAKÚSKO: Predčasné voľby možno už v novembri
Rakúsky kancelár Wolfgang Schüssel v pondelok vyhlásil, že jeho ľudová strana (ÖVP) vystupuje z vládnej koalície so stranou slobodných (FPÖ), čo povedie k predčasným voľbám. "V utorok odporučím, aby bol parlament rozpustený čo najskôr, to znamená 19. septembra," uviedol Schüssel. Podľa kancelára stabilita vládnej koalície už nie je možná a predčasné parlamentné voľby by sa mohli konať koncom novembra alebo v decembri. Tomuto vývoju predchádzala nedeľná rezignácia vicekancelárky a predsedníčky strany slobodných (FPÖ) Susanne Riessovej-Passerovej a ministra financií Karla-Heinza Grassera a pondelkovej rezignácii ministra dopravy Mathiasa Reichholda, oboch z FPÖ. Kľúčoví ministri z pravicovej strany slobodných opustili svoje funkcie po spore s bývalým vodcom strany Jörgom Haiderom.
TURECKO: Nacionalisti chcú zrušiť zákony potrebné na prijatie do EÚ
Tureckí nacionalisti v kampani pred novembrovými voľbami v pondelok vyhlásili, že sa obrátia na ústavný súd so žiadosťou o zrušenie niektorých legislatívnych zmien prijatých v snahe splniť kritéria na členstvo Turecka v Európskej únii (EÚ). Európska pätnástka plánuje v decembri zhodnotiť pokrok Turecka, pričom Ankara očakáva, že jej Brusel oznámi aj termín začiatku prístupových rokovaní, ktorý do veľkej miery závisel od legislatívy prijatej v auguste. Počas jej prijímania sa proti nej v parlamente stavala nacionalistická Strana národného hnutia (MHP), ktorá kritizovala najmä časť rušiacu trest smrti, rozhlasové vysielanie v kurdskom jazyku a právo menšinových náboženských skupín vlastniť majetok. MHP tiež protestuje proti strate zvrchovanosti tureckých súdov v prospech súdnych dvorov EÚ. Obava z nedodržiavania ľudských práv je hlavným dôvodom, prečo Turecko zostáva jedinou z trinástich, väčšinou postkomunistických kandidátskych krajín, s ktorou únia doteraz nezačala predvstupové rokovania.
MAĎARSKO: Vývoj HDP spochybnil snahu o skoré prijatie eura
Prekvapujúco slabý rast maďarského hospodárstva za druhý kvartál naznačil, že oživenie stredoeurópskych ekonomík pravdepodobne nebude tak rýchle ako sa očakávalo. Tým by sa však spomalilo ich približovanie k Európskej únii (EÚ), varujú odborníci.Medziročný rast maďarského hrubého domáceho produktu (HDP) zrýchlil v druhom štvrťroku iba nepatrne, a to na 3,1 % z päťročného minima 2,9 %, zaznamenaného v prvých troch mesiacoch tohto roku. Výsledok ostal hlboko pod očakávaniami analytikov a spolu s varovnými údajmi o rozpočtovom deficite a platobnej bilancii opäť oživil obavy, že nižšie daňové výnosy neumožnia Maďarsku splniť ambiciózny cieľ a prijať jednotnú európsku menu už v roku 2007. Ohrozená sa zdá byť aj predpoveď ministerstva financií, že výkon maďarskej ekonomiky v tomto roku stúpne o 3,5 až 4,0 %.
DÁNSKO: Český a dánsky premiér o integrácii do EÚ
Český premiér Vladimír Špidla v pondelok v Kodani po stretnutí so svojim dánskym kolegom Andersom Foghom Rasmussenom vyjadril svoj jednoznačný súhlas s dánskym harmonogramom prístupových rokovaní medzi Európskou úniou a kandidátskymi krajinami. Uviedla rozhlasová stanica BBC. Dánsko, ktoré v súčasnosti predsedá EÚ, predpokladá ukončenie vstupných rokovaní do konca tohto roku. Česká republika podľa Špidlu však nie je ochotná uzavierať rokovania za každú cenu. Ako povedal, Praha musí byť najprv presvedčená, že bol dodržaný princíp rovného zaobchádzania.
EÚ: Konzervatívni premiéri diskutujú o európskej ústave
Premiérov Francúzska, Portugalska, Španielska, Holandska, Rakúska a Luxemburska pozval taliansky predseda vlády Silvio Berlusconi ma neformálny summit na Sardínii, aby sa dohodli na spoločných návrhoch, ktoré budú zástupcovia ich vlád presadzovať na Konvente o budúcnosti EÚ. Uvádza český časopis Integrace. Rakúsky premiér Wolfgang Schüssel sa kvôli vládnej kríze stretnutia nezúčastňuje. Konzervatívne a kresťanskodemokratické vlády v súčasnosti disponujú v Európskej rade väčšinou a majú tak reálnu šancu ovplyvniť diskusiu o európskej ústave a o reformách EÚ vo svoj prospech. Premiéri sa na Sardínii zaoberajú prevažne otázkami spojenými s vedením EÚ, teda spôsobom voľby predsedu Európskej komisie a reformou rotujúceho predsedníctva únie. Zároveň chcú diskutovať aj o obsahu budúcej európskej ústavy. Ich závery by mali byť prijaté na ďalšom stretnutí v polovici októbra v portugalskom Estorile.
SR: Mečiar nemá po voľbách záujem o post vo vláde
Bývalý slovenský premiér a líder HZDS Vladimír Mečiar vyhlásil, že nechce žiadny post vo vláde. Ide o zjavné ustúpenie od jeho deklarovaných ambícií vrátiť sa k moci po septembrových parlamentných voľbách. Mečiar, ktorého Západ v minulosti odsudzoval za nedemokratické kroky, je považovaný za hlavnú prekážku vstupu Slovenska do Európskej únie a NATO. "Momentálne nemám záujem byť súčasťou vlády," uviedol Mečiar v rozhovore pre týždenník Slovak Spectator, ktorý bude publikovaný v piatok.
EIB: Odštartovala program pomoci pre SR po povodniach
Európska investičná banka (EIB), ktorá je finančnou inštitúciou Európskej únie (EÚ), odštartovala program pomoci stredoeurópskym krajinám postihnutým povodňami. Program s názvom Flood Relief Programme je zameraný na financovanie pomoci na odstraňovanie škôd v Rakúsku, Českej republike, Nemecku, Slovensku a Maďarsku. Implementovať sa bude v koordinácii s Európskou komisiou (EK). Informovala o tom EIB. Pre program je určená čiastka v celkovej výške 5 mld. eur. Prvý núdzový úver s názvom Emergency Framework Loan vo výške 1 mld. eur sa v súčasnosti zabezpečuje pre okamžité opatrenia v postihnutých regiónoch. Po presnejšom definovaní škôd a potrieb sa bude prezentovať následný program, ktorý bude rozsiahlejší. Súčasné investície, ktoré čerpajú podporu z úverov od EIB a boli zasiahnuté povodňami, budú môcť navyše čerpať výhody zo zmeny ich podmienok v súlade s programom Flood Relief Programme.
BRATISLAVA: BSK otvorí vo štvrtok Kanceláriu pre styk s EÚ
Predstavitelia Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) otvoria vo štvrtok tento týždeň v Bruseli Kanceláriu pre styk s Európskou úniou (EÚ). Jej úlohou bude najmä sledovať aktivity EÚ v oblasti regionálneho rozvoja a mapovať možnosti získavania prostriedkov z predvstupových fondov únie. Na dnešnej tlačovej besede v Bratislave to uviedol predseda Komisie regionálnej spolupráce a cestovného ruchu Zastupiteľstva BSK Imrich Béreš. Svoju zastupiteľskú kanceláriu v Bruseli bude mať bratislavský vyšší územný celok (VÚC) ako prvý spomedzi slovenských samosprávnych krajov. Kancelária má ambíciu prezentovať bratislavský VÚC ako región so silným ekonomickým potenciálom, ktorý sa už dnes vyrovná hospodárskym požiadavkám únie. Činnosťou kancelárie sa chce BSK dostať do výraznejšieho povedomia členských krajín EÚ a nadviazať bližšiu spoluprácu s jej stálymi inštitúciami.
DÁNSKO: EÚ podporí donucovacie prostriedky OSN voči Iraku
Dánsko, ktoré v súčasnosti predsedá Európskej únii, v pondelok vyhlásilo, že EÚ podporuje "donucovacie prostriedky" OSN proti Iraku v prípade, že Bagdad odmietne návrat zbrojných inšpektorov. Uviedol to dánsky premiér Anders Fogh Rasmussen, ktorý v telefonickom rozhovore s prezidentom USA Georgom W. Bushom v pondelok hovoril o situácii v Iraku. Bush vystúpi vo štvrtok na valnom zhromaždení OSN proti irackému prezidentovi Saddámovi Husajnovi, ktorého obviňuje z výroby zbraní hromadného ničenia. "Podporil som rozhodnutie prezidenta Busha získať medzinárodnú podporu v OSN s cieľom zvýšenia tlaku na Husajna," uviedol vo vyhlásení premiér Rasmussen. Dodal, že pôjde o nátlak na ničím nepodmienený a neobmedzený prístup zbrojných inšpektorov OSN. "Zdôraznil som, že ak bude Irak naďalej odmietať požiadavky OSN, môžme použiť určité donucovacie prostriedky založené na mandáte Bezpečnostnej rady OSN," vyhlásil dánsky premiér, no nezmienil sa o možnom vojenskom zásahu.

kh
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL
  3. V Polkanovej zasadili dobrovoľníci les budúcnosti
  4. Drevo v lese nie je dôkaz viny:Inšpekcia dala LESOM SR za pravdu
  5. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  6. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  7. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 10 835
  2. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 070
  3. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 5 046
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 482
  5. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 3 776
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 2 759
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 2 517
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 284
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu