Deficit vznikol v Slovenskej poisťovni, ktorá ako jediná do tohto roku poskytovala povinné ručenie. Lýdia Blažeková zo Slovenskej kancelárie poisťovateľov pripomenula, že Slovenská poisťovňa netvorila rezervy v dostatočnej výške pre nízku regulovanú cenu poistného. Kancelária nezverejnila, aká by výška rezerv mala byť.
Rezervy sa v tomto poistení tvoria na škody z minulosti, ktorých vyplácanie je dlhodobejšie, a na predpokladané poistné plnenia. To, že Slovenská poisťovňa nemala vytvorený dostatok rezerv, nie je podľa ostatných poisťovateľov úplne jej chybou. V minulosti sa totiž nenašla politická vôľa výšku poistného priebežne zvyšovať.
Slovenská poisťovňa pri zániku svojho monopolu na prelome rokov previedla rezervy na kanceláriu. „Škodovosť bude vyššia, premietne sa to aj do poistného,“ povedala Blažeková. Škodovosť je jedným z ukazovateľov, ktoré vplývajú na výpočet regulovanej ceny poistného Úradom pre finančný trh.
Rezervy tak doplní všetkých osem poisťovateľov, ktorí majú na povinné ručenie licenciu. Okrem Slovenskej poisťovne bude mať zvýšené náklady Kooperativa, Allianz, Česká poisťovňa - Slovensko, Uniqa, Ergo, Generali a Komunálna poisťovňa.
Podľa aktuálnych údajov kancelárie z 1,8 milióna registrovaných áut približne každé desiate nie je poistené. Spolu ich je okolo dvestotisíc. Poisťovatelia sa domnievajú, že časť z nich možno už ani neexistuje, len majitelia ich neodhlásili z registra.
Napriek tomu je dosť takých áut, ktoré aj bez povinného poistenia jazdia po cestách. Doteraz tak podľa Blažekovej došlo k stovke škôd. Upozornila, že kancelária síce škodu zaplatí, ale od majiteľa nepoisteného vozidla peniaze potom vymáha. Okrem toho nepoisteným za porušenie zákona hrozí až 15-tisícová pokuta.