Veľká Británia žila včerajším výročím už niekoľko dní. Solidarita s USA bola veľká aj z toho dôvodu, že druhý najväčší počet obetí pochádzal práve z tejto krajiny. Na slávnosti pred americkým veľvyslanectvom v Londýne venoval dôstojník newyorskej polície Frank Dwyer britskému ministrovi vnútra Davidovi Blunkettovi britskú zástavu, ktorú našli v troskách dvojičiek. Dwyer zapálením sviečky v Kkatedrále sv. Pavla začal aj slávnostnú omšu, na ktorej sa zúčastnil premiér Tony Blair a princ Charles.
Rusko si 11.september pripomenulo položením kvetov k americkému veľvyslanectvu v Moskve a smútočným zhromaždením za účasti amerických diplomatov. Sústrasť a podporu vyjadril americkému prezidentovi Georgeovi Bushovi v telefonickom rozhovore jeho ruský kolega Vladimir Putin. Priateľstvo so svojím najvýznamnejším spojencom zdôraznil pri príležitosti výročia aj nemecký kancelár Gerhard Schröder.
Vo Francúzsku ostala spomienka na teroristické útoky v tieni katastrofálnych povodní, ktoré krajinu zasiahli v posledných dňoch. Napriek tomu Francúzi venovali spomienkam pomerne veľký priestor. Originálne pripomenutie udalosti pripravila parížska radnica. Už v noci na včera vytvorili reflektory nad jej historickou budovou dve veže pripomínajúce budovy Svetového obchodného centra.
Vatikán včera ústami pápeža Jána Pavla II. označil terorizmus za „protiľudský“. Súčasne vyzval svet, aby zmenil „poburujúcu situáciu nespravodlivosti a útlaku, ktorá podnecuje túžbu po pomste“.
Vo Švédsku sa politici dohodli na prerušení volebnej kampane.
V Afganistane príslušníci americkej armády slúžiaci v Bagrame začali včerajší deň slávnostným vyvesením americkej vlajky na pol žrde.
V Austrálii v štáte Queensland zareagovalo 3000 požiarnikov na rozhlasovú výzvu a oblečení v bielych, červených a modrých tričkách vytvorili na pobreží mora obrovskú americkú zástavu.
Finančné burzy na Novom Zélande si pamiatku obetí uctili odložením otvorenia obchodovania.
(mm, čtk, reuters)