
Bratislavskú spomienku na udalosti spred roka sprevádzali prísne bezpečnostné opatrenia. Na bezpečnosť našich najvyšších predstaviteľov a amerického veľvyslanca Ronalda Weisera dohliadali aj ostreľovači.
FOTO SME - PAVOL MAJER
Nad centrom Bratislavy krúžil vojenský vrtuľník. Cesta pred americkou ambasádou bola uzavretá. Novinári, ktorí sa chceli dostať do priestoru vyhradeného na pietny akt, museli prejsť prísnou kontrolou spojenou s osobnou prehliadkou. Na strechách okolitých budov vykúkali siluety ostreľovačov.
Spomienka na obete teroristických útokov sa začala americkou a slovenskou hymnou. Dôstojnú atmosféru medzi približne dvoma stovkami prizerajúcich sa ľudí, ktorí nemali prístup priamo pred ambasádu, narušil len zvedavý japonský turista, ktorý ani počas hymien nenechal svoj fotoaparát odpočívať.
Veľvyslanec USA na Slovensku Ronald Weiser v príhovore vyzdvihol pomoc Slovenska po 11. septembri minulého roku. „Boli ste našimi priateľmi v čase, keď sme vás najviac potrebovali. Spolu s nami ste smútili, spolu s nami ste plakali,“ povedal. Dodal, že útoky, ktoré nás mali rozdeliť, nás spojili.
Prezident Rudolf Schuster poukázal na aktívny postoj Slovenska k boju proti terorizmu a vyhlásil, že Slovensko nikdy nechcelo byť „iba pasívnym konzumentom bezpečnosti“. Podľa Schustera sú obe krajiny na seba odkázané viac ako kedykoľvek predtým.
„Som rád a som hrdý, že Slovensko je súčasťou protiteroristickej koalície,“ povedal premiér Mikuláš Dzurinda. Varoval pred pochybnosťami o odhodlaní „v zápase s tými, ktorí neváhajú presadzovať svoju predstavu sveta tak, že zabíjajú nevinných civilistov“.
Záver spomienky na obete útokov patril bratislavským hasičom, ktorí Weiserovi odovzdali čestné ocenenie ako prejav úcty k svojim americkým kolegom a požiarnickú pláštenku s podpismi všetkých účastníkov najväčšej hasičskej súťaže na Slovensku - Schody 2002.
Hodinu pred slávnosťou na Hviezdoslavovom námestí usporiadal na Úrade vlády podobné stretnutie aj premiér Dzurinda. Zúčastnili sa na ňom zahraniční diplomati spolu s osobnosťami kultúrneho a spoločenského života. Medzi pozvanými nebol prezident Schuster. Podľa premiérovho hovorcu nebol prezident pozvaný, lebo išlo o „stretnutie premiéra s rezidentnými diplomatmi“.
(rp)