
Vzácne knihy dostávajú novú podobu aj na špeciálnom reštaurátorskom pracovisku Slovenskej národnej knižnice. FOTO SME – ĽUBOŠ PILC
MARTIN – Archívny a knižničný fond Slovenska je v ohrození. Tony dokumentov sú totiž vydané na milosť syndrómu kyslosti papiera.
Generálny riaditeľ Slovenskej národnej knižnice Dušan Katuščák varuje, že situácia je kritická, a ak sa problém nezačne riešiť, môže to znamenať neodvrátiteľné straty.
Slovenský knižničný a archívny fond pozostáva z 30-tisíc ton, čo predstavuje okolo 1300 kilometrov uložených dokumentov. Je to približne 50 miliónov knižných jednotiek, z toho je nevyhnutné ochrániť minimálne 4,3 milióna kníh a asi 25 až 112 kilometrov archívnych dokumentov. Len v Slovenskej národnej knižnici, kde je uchovaný aj konzervačný fond, je kyslých kníh asi 2,2 milióna, z toho je 1,17 milióna akútne ohrozených.
V Slovenskom národnom archíve v Bratislave je napríklad z 32 kilometrov uložených archívnych materiálov 20 až 25 kilometrov vytlačených práve na kyslom papieri. Ministerstvo kultúry v snahe zabrániť škodám začína realizovať program záchrany stabilizácie a konzervácie tradičných nosičov informácií.
Životnosť ovplyvňuje aj nízka kvalita papiera vyrobeného z drevnej hmoty. Polčasy životnosti novodobých papierov sú v priemere 15 rokov, čo znamená, že zánik súčasných kyslých papierov môžeme v ideálnom prípade očakávať asi po 100 až 150 rokoch.
Aby bola hrozba súvisiaca s kyslosťou papiera definitívne odstránená, podľa Kňažka by mal byť vypracovaný vládny program, na ktorom budú participovať ministerstvá školstva, kultúry, hospodárstva, vnútra a ďalšie zainteresované zložky.
Ochrana nosičov informácií sa bude robiť počas viacerých rokov v troch základných stupňoch: preventívnou ochranou, konzervovaním fondov a ich reštaurovaním. Pri súčasnom stave poznatkov a celkovom čase vyriešenia problému v horizonte päťdesiat rokov je nevyhnutné ochrániť minimálne 20-tisíc kníh za rok. Vyžiada si to ročné náklady 100 až 200 miliónov korún.
KVETA FAJČÍKOVÁPríbuzný článok
Čo je to kyslý papier?