Bankovky, ktoré možno zakopať v záhrade

Bankovky nemusia vždy šušťať a niekedy sa dajú aj beztrestne prať. Kto sa stretol s peniazmi niektorej z takmer dvadsiatky krajín, ktoré sa rozhodli rozlúčiť s bankovkami z papiera, vie prečo. Sú z umelej hmoty.

 

Na hornej fotografii je historicky prvá bankovka z plastu. Vydali ju v Austrálii pred štrnástimi rokmi. Ako vidno na dolnej snímke, na prvý pohľad sú bankovky z plastu na nerozoznanie od tradičných papierových peňazí, rozdiel prezradí až dotyk.

Bankovky nemusia vždy šušťať a niekedy sa dajú aj beztrestne prať. Kto sa stretol s peniazmi niektorej z takmer dvadsiatky krajín, ktoré sa rozhodli rozlúčiť s bankovkami z papiera, vie prečo. Sú z umelej hmoty.FOTO SME - ĽUBOŠ PILC

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Prvá plastová bankovka sa objavila pred štrnástimi rokmi v Austrálii. Odvtedy sa táto novinka rozšírila hlavne v jej okolí, Európa a Amerika plastu neveria. Okrem toho, že sú na papierové platidlá zvyknuté, zostávajú skeptické aj proti výhodám umelohmotných bankoviek.

SkryťVypnúť reklamu

Vydržia aj polstoročie

Hoci sa plastové bankovky používajú už od roku 1988, podľa riaditeľa emisného odboru Národnej banky Slovenska Vladimíra Buššu stále nie je vyvinutý taký rozsiahly systém ich ochrany pred falšovateľmi ako v prípade papierových. Zakladá sa hlavne na výnimočnosti plastu. Materiál, z ktorého sa dajú bankovky vyrobiť, vyvíja len niekoľko firiem na svete.

Najdôležitejším ochranným prvkom býva kontrolné priehľadné okienko, v ktorom je zvyčajne vyrazený skrytý obrazec. Niektoré bankovky kombinujú s týmto prvkom aj farebné filtre. Ak sa pri preložení bankovky umiestni okienko nad určitý obrázok, pôvodne na pohľad rovnaké farby potom vyzerajú odlišne. Ale tento efekt nie je tak výrazný, aby podľa neho bežný človek vedel rýchlo skontrolovať pravosť platidla.

SkryťVypnúť reklamu

Komplikovanejšie je to s ochrannými prvkami, ktoré vznikajú hĺbkotlačou, keďže plast nepodlieha pri tlači deformácii tak ľahko ako papier. Na druhej strane výhodou plastových bankoviek je ich odolnosť voči roztrhnutiu pri bežnom používaní. Zároveň nenasiaknu vodou, takže sa dajú ľahko umyť. Práve preto sú podľa Buššu takéto platidlá rozšírené hlavne v tropických oblastiach. Zaujímavosťou je, že sa používajú napríklad v Papue Novej Guinei, kde o ich vydaní rozhodlo aj to, že pôvodní obyvatelia majú stále vo zvyku zakopávať peniaze do zeme.

Kritici tvrdia, že predĺženie fyzickej životnosti bankoviek je síce prínosom, no komplikáciou je morálna životnosť. Ak plastová bankovka najvyšších nominálnych hodnôt môže vydržať aj polstoročie, za ten čas sa reprodukčná technika dostane tak dopredu, že aj jej ochranné prvky sa budú dať verne napodobniť. „Nepotrebujeme takú bankovku, ktorá by vydržala päťdesiat rokov, práve kvôli morálnemu opotrebovaniu,“ tvrdí Bušša.

SkryťVypnúť reklamu

Výrobcovia a tlačiarne preto hľadajú aj iné spôsoby, ako predĺžiť životnosť bankoviek. Papierové bankovky sa poťahujú priehľadnými ochrannými povlakmi alebo sa lakujú. To predlžuje ich životnosť až o polovicu, a predražuje ich len asi o desatinu.

Slovensko verí papieru

Slovensko nemalo ďaleko k tomu, aby sa mohlo pýšiť prvou emisiou plastových bankoviek v Európe. Národná banka pred štyrmi rokmi zvažovala vydanie pamätných bankoviek, ktoré by boli z umelej hmoty. Preverila by tak na malej vzorke, či stojí za to vymeniť niektorú či niektoré z papierových bankoviek za plastové. Podľa údajov výrobcov majú takéto bankovky, ktoré sú zhruba dvojnásobne drahšie, až štyrikrát dlhšiu životnosť.

NBS sa napokon rozhodla vzhľadom na európsku tradíciu zostať pri papieri. A to nielen pre pochybnosti o výhodách umelohmotných bankoviek, ale aj kvôli ambícii krajiny prijať euro. „Dnes už sme, dúfame, v období, keď je na dohľad prechod na používanie eura. Z tohto hľadiska treba hodnotiť aj otázku zvýšenia životnosti našich bankoviek,“ hovorí riaditeľ emisného odboru národnej banky.

SkryťVypnúť reklamu

Výmena koruny za euro v horizonte asi piatich rokov by už nepriniesla efekt ani v prípade výmeny aspoň nižších nominálnych hodnôt, ktoré sa ničia najrýchlejšie. „Ďalšou nevýhodou plastových bankoviek by bolo, že by sa ľudia museli preorientovať na rozoznávanie iných typov ochranných prvkov. Je lepšie, keď máme ochranu podobnú ako euro,“ tvrdí Bušša.

Európska centrálna banka plast tiež zavrhla, keď pripravovala eurobankovky. „Rozhodla sa zostať pri papierových a počkať, aký bude u plastových vývoj,“ vysvetľuje Bušša. Európania, rovnako ako Američania, sú v tejto otázke konzervatívni.

Zlú skúsenosť s plastovými bankovkami majú napríklad aj v Thajsku. Tam ich vymenili späť za papierové. „Zhodnotili to tak, že ľudia plastové bankovky odmietli,“ povedal Bušša.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  2. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  3. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 16 829
  2. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 13 522
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 7 310
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 157
  5. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 2 918
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 2 758
  7. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 736
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 1 856
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu